TEID VAN 13EN ^jntgen STRTL- G VAN DL EZE GE- Van 't Hof: Geloof past niet in vergadering Twee maanden in een tent naast de cornervlag Cursus over de EP BESEF VAN ONZV ZEELAND 15 'Peijs schuift ons Calimerohouding in de schoenen' 0 rol van de boom Executieverkoop MAANDAG 25 FEBRUARI 2013 het ambtsgebed gonnen met het ambtsgebed. In Zeeland duurde dat tot 1982. Toen haalde de niet-confessionele meer derheid in de Staten van Zeeland er een streep door. Dat gebeurde met 25 tegen-, 22 voorstemmers. Gemeenten mogen net als provin cies zelf besluiten wat ze met het traditionele gebruik van het sa- menbidden doen. Minister Ed van Thijn van Binnen landse Zaken gaf wel een handrei king. Al in 1982 stelde hij dat het ambtsgebed een aanvaardbare godsdienstige uiting is. In 2006 stuurde minister Remkes nog een keer een brief met dezelfde strek king naar alle gemeenten en pro vincies met de opmerking dat het ambtsgebed niet in strijd is met de scheiding tussen kerk en staat. De ministers tekenden aan„An deren mogen daartoe niet ver plicht worden en ze hoefden er ook niet actief respect aan te beto nen (bijvoorbeeld door op te staan)." De tijd dat burgemeesters aan het begin van de raadsvergade ring de klemtoon gebruikten („Mag ik alle aanwezigen verzoe ken om op te staan") was daar mee in veel plaatsen voorbij. In Tholen echter verzoekt burge meester Nuis de leden van de raad en het college nog steeds op te staan voor het ambtsgebed, zo blijkt na beluistering van het laat ste audio-verslag van de vergade ring. Minder dwingend klinkt zijn collega-burgemeester in Ka- pelle. Burgemeester Stapelkamp vraag om aandacht voor het gebed en gaat vervolgens voor in het ge bed. Raadsleden die niet mee wensten te doen aan het ambtsge bed hebben in de loop der jaren uitvluchten gezocht. Uit respect voor mederaadsleden, betraden ze soms later de raadszaal. Halverwe ge de jaren negentig kwam PvdA-raadslid Jan Roovers in Ka- pelle steevast pas nadat het ambts gebed gezamenlijk was uitgespro ken, de zaal in. Sommigen gingen ook vroeger de zaal uit om niet het dankwoord tot slot van de ver gadering te hoeven meemaken. LMACHTIG EN EEUWIG GOD, H'/ BIDDEN U OM Uw ALGENOEG- ZEGEN OVER DE VOLBREN- ;an de werkzaamheden tIT ons hebt opgelegd. INS WIJSHEID EN VOOW- ID, VERLEVENDIG IN foto ANP I montage Donja Odijk Han van 't Hof, Algemeen Belang Tholen. SINT ANNALAND - Ik hoop dat een meerderheid achter mij staat, maar ik verwacht het niet. Ik zou voor mezelf geen knip voor mijn neus waard zijn als ik niets doe tegen de gewoonte om met het ambtsgebed een raadsvergadering te beginnen." Han van 't Hof is gemeenteraads lid van de Partij voor Algemeen Belang Tholen. Hij maakt 'moreel bezwaar tegen het ambtsgebed'. „Mijn voorstel heeft te maken met gewetensnood. Er zijn zoveel schandelen rond de kerk, die als strafbare feiten zijn aangemerkt. De kerk heeft mensen bescha digd. Het kan in mijn opvatting niet meer zo zijn dat het geloof deel uitmaakt van de vergadering. Dat heeft alles met de scheiding tussen kerk en staat te maken." Hij dient het voorstel op persoon lijke titel in. „Natuurlijk kijk ik niet alle gelovigen erop aan als er enkelen over de schreef gaan. Als een speler van een voetbalteam heeft ingebroken, is niet de hele club verkeerd. Maar ik wil wel als raadslid in de gelegenheid zijn om vanaf het begin een vergade ring mee te maken. Ik heb er vre de mee, als de burgemeester de raad/het college oproept tot ge bed vóór aanvang van de vergade ring. Dat doet hij echter niet." Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Belastingdienst HOEK - Statenlid Johan Robesin van de Partij voor Zeeland (PvZ) heeft de uitlatingen van de Commissaris van de koningin Karla Peijs zater dag in deze krant als kleinerend voor Zeeuws-Vlamingen ervaren en stelt daarover schriftelijke vra gen aan het College van Gedepu teerde staten (GS). „Volgens Karla Peijs zouden Zeeuws-Vlamingen de toltunnel als hun beste bescherming moe ten zien. Zij heeft het zich geper mitteerd om de Zeeuws-Vlamin gen 'een gevoel van zij en wij' en een Calimerohouding in de schoe nen te schuiven", schrijft Robe sin. „De CdK is blind voor de reali teit. De veel te hoge tolheffingen zijn een rem op de sociaal-econo mische ontwikkelingen en doen een onacceptabele aanslag op de fi nanciële draagkracht van velen, die voor hun bedrijf, werk, studie, medische behandeling, zieken- en familiebezoek van een dure Wes- terscheldetunnel gebruik moeten maken, in combinatie met het af leggen van lange afstanden per au to of (ingewikkeld en duur) open baar vervoer." De fractievoorzitter van de PvZ gaat verder over ont- poldering. „Nu Karla Peijs voorzit ter is geworden van het Zeeuwse Watersnoodmuseum dringt het kennelijk pas tot haar door wat het onder zout water zetten van vruchtbare polders voor de Zeeuwen betekent. Had dat niet wat eerder gekund?" En omdat de CdK nog tot 1 maart deel uit maakt van het dagelijks provin cie-bestuur, vraagt de PvZ aan het College of het haar opmerkingen deelt. „En is het College het met onze fractie eens dat haar uitspra ken over de tolheffing contrapro ductief werken, nu GS en Provin ciale Staten lagere tarieven trach ten te realiseren en zo mogelijk een bekorting van de tolperiode?" door Denise van Minnen MIDDELBURG - Ruim drie jaar na de aardbeving in Haïti zijn Marianne en René Lako nog steeds bezig met de wederopbouw van het land. Al jarenlang biedt het uit Mid delburg afkomstige stel, hulp aan ontwikkelingslanden. Maar in Haïti zijn ze voorlopig nog niet klaar. Vóór Haïti boden René en Marian ne hulp in West-Afrika en woon den ze een tijd aan boord van Mer cy Ships. Mercy Ships is een inter nationale christelijke hulpverle- nings- en ontwikkelingsorganisa tie die hoop en genezing brengt aan de allerarmsten in ontwikke lingslanden. Op dit moment werken Marianne en René voor de Amerikaanse stichting Hope Force Internatio nal in Haïti. „Wij wilden al een lange tijd naar Haïti en hadden ook al contact met een paar men sen daar. Een dag voor de aardbe ving had ik nog een gesprek met een vrijwilliger in Haïti. Hij vertel de dat wij snel terecht konden in het ontwikkelingsland. Een dag la ter was alles anders, de aardbe ving maakte het land nog kwets baarder dan het al was", zegt René. De aardbeving zorgde voor ruim 230.000 slachtoffers en an derhalf miljoen mensen raakten dakloos. Vijf weken na de aardbeving kwa men Marianne en René op Haïti aan. „Toen we aankwamen lag al les onder het puin en zwierven de mensen rond op straat. Wij hebben de eerste twee maanden gebivakkeerd in een tentje naast de cornervlag op een voetbalveld je van een school dat als hulpcen trum diende. We hebben in die tijd vooral veel tenten uitgedeeld en voor medische hulp gezorgd." Nu, ruim drie jaar later werken René en Marianne nog steeds mee om Haïti een beter land te maken. „We hebben tot nu toe al achttien huizen gebouwd voor daklozen. Je komt hier veel situa ties tegen waarbij alleenstaande vrouwen drie kinderen op straat moeten opvoeden. Deze ernstige situaties willen wij voorkomen." Het werk dat het echtpaar ver richt is niet zonder risico's. „Ik ben wel eens bang geweest in Haï ti. Haïtianen zien blanken vaak als rijken. Dat brengt soms haat en afkeer met zich mee, waardoor je altijd op je hoede moet zijn. Mijn vrouw kan bijvoorbeeld niet in haar eentje gaan hardlopen." Voorlopig blijven René en Marian ne nog in Haïti. „Er is hier nog zoveel werk te doen. Dat zal nog lang zo blijven ook. Het land wordt elke keer op nieuw getroffen door een ramp. Afgelopen jaar vielen er veel slachtoffers door de orkaan San dy. Modderstromen zijn hier ook aan de orde van de dag waardoor wederopbouw van het land heel moeizaam verloopt. Dat is nog niet alles, Haïti wordt niet alleen vaak getroffen door natuurram pen maar er heerst ook cholera." GOES - IVN De Zeeuwse delta (ver eniging voor natuur en milieu), houdt een korte bomencursus, die bestaat uit een theoriegedeel te op dinsdag 12 maart (19.30 tot 21.45 uur) en een excursie op za terdag 16 maart. Niet alleen eigen schappen zoals de groei, bloei en leefomgeving van verschillende soorten bomen komen aan bod, maar ook wordt de rol en beteke nis van bomen voor de mens toe gelicht. Het theoretische gedeelte wordt gegeven in het MEC de Be- velanden, Kattendijksedijk 23 (Hollandse Hoeve) in Goes. De kosten zijn 8.50 euro en aan melden kan ivn@zeelandnet.nl www.ivn.nl/zeeuwsedelta

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 45