Kathedraal bidt voor 'verdiende rust' paus Kind eet zoet, vet en zout rauwer, het snijdt overal doorheen' IN HET NIEUWS 3 Caljouw Rademaker 66 Een grondige hervorming van de Romeinse curie en het hele Vaticaan is mogelijk nodig 0118-626 649 www.caljouw-rademaker.nl Middelburg Burgh-Haamstede Goes Terneuzen MAANDAG 25 FEBRUARI 2013 door Paul Bots ROERMOND - Hij heeft op teletekst wel iets gezien over ophef die in Italië is ontstaan na het aftreden van de paus. Maar wat er precies loos is, dat weet kerkganger Adriaens deze sneeuwerige zon dagochtend niet. „Ik heb het bericht niet gelezen", stelt hij nadat hij zijn fiets aan het hek van de Sint-Christoffelkathe draal in Roermond heeft beves tigd. Als hij hoort dat er een rap port zou zijn waarin seksuele uit spattingen van hoge priesters wordt gemeld, reageert Adriaens gelaten. „Het zou mij niet verba zen. Gelukkig hoefje het in de kerk niet met alles eens te zijn." Rapport of niet, hij heeft grote waardering voor paus Benedictus XVI die donderdag terugtreedt. „Op de leeftijd dat hij aan zijn functie begon, wil de gemiddelde Nederlander het liefst volledig ver zorgd in een tehuis zitten." Ook koster José legers denkt er zo over. „Menig pastoor kan op zijn zestigste een kleine parochie al niet meer aan. Deze man begon op zijn 78e. Paus zijn, dat zijn tropen jaren." Dat de paus het bijltje erbij neergooit omdat er een pijnlijk dossier op zijn bureau is gekomen, dat wil ze niet snel geloven. „U zegt het goed. Het rapport 'zou er zijn'. Of dat echt zo is, weet nie mand." Tijdens de heilige mis in de kathedraal wordt kort stilge staan bij het vertrek van Benedic tus XVI. „Laat ons bidden dat God de paus zijn welverdiende rust wil schenken", horen de enkele tiental len gelovigen. Aan het einde van de mis worden fragmenten uit een 'voorleesbrief van bisschop Frans Wiertz en zijn hulpbisschop Ever- ard de Jong voorgedragen. Een brief van twee kantjes waarin de 'verfrissende invloed' van de paus wordt gehuldigd. Kerkgangers die meer willen dan de samenvatting, kunnen bij het verlaten van de kerk het hele schrijven meene men. Een enkeling doet dat. door Annemieke van Dongen AMSTERDAM - Negen van de tien voedingsmiddelen die op kinderen zijn gericht, bevatten te veel sui ker, zout of verzadigd vet, zo blijkt uit onderzoek van FoodWatch. Volgens de consumentenorganisa tie is er een verband tussen de marketing van ongezonde produc ten gericht op kinderen en het feit dat steeds meer kinderen te dik zijn. Eén op de acht Neder landse kinderen is te zwaar, een op de 35 obees. „Hoe kunnen kin deren onderscheiden wat gezond is, als vrijwel het hele aanbod on gezond is?", zegt Bart van Opzee- land van Foodwatch. Tussen oktober 2012 en januari 2013 kocht FoodWatch zeshon derd kinderproducten bij twaalf supermarktketens. Vooral het sui kergehalte blijkt in veel gevallen te hoog. Een kwart van de producten kreeg twee keer 'rood'. Zo bevat ten Venz-hagelslag en tussendoor tje Milk Break te veel suiker en te veel verzadigd vet. De ongezond ste 14 procent scoorde rood op vet én suiker én zout. Het gaat bij voorbeeld om kaassnack Tjiezi en hazelnootpasta. Levensmiddelenbedrijven heb ben met de overheid afgesproken om hun reclames niet te richten op kinderen tot zeven jaar en 'te rughoudend' te zijn bij kinderen tot twaalf jaar. Maar de industrie zoekt 'sluipwegen' om kinderen met hun reclameboodschappen te bereiken, stelt FoodWatch. „In de supermarkten staan op ooghoog te van kinderen mierzoete 'Dis ney princess surprise strawberry' en 'Spongebob aardbei'. zonden blijven Tijdens de heilige mis in de Sint-Christoffelkathedraal, thuisbasis van het bisdom Roermond, wordt kort gebeden voor de vertrekkende paus Benedictus XVI. foto Jeroen Kuit tie lijken te hebben met het on derzoek. Wat er in het dossier staat weet al leen de paus, maar de kardinalen zouden hun bevindingen, volgens een anonieme bron, hebben inge deeld naar de verschillende lob by's die in het Vaticaan opereren en manipuleren. Die zouden daar bij vooral twee geboden overtre den: gij zult niet stelen en gij zult geen onkuisheden begaan, waar bij 'onkuis' staat voor homosek sueel gedrag. Waar of niet, het rapport is een potentiële bom. Vandaag zal de paus de drie opstellers in een pri- vé-audiëntie ontvangen. De paus moet beslissen of het rapport in de pauselijke brandkast blijft en dus straks ter inzage komt van de nieuwe paus, of dat de conclaaf- gangers er kennis van mogen ne men, opdat ze beter hun keuze kunnen maken. Dat laatste klinkt democratisch, maar betekent een nachtmerrie voor heel veel perso nen in het Vaticaan. Aartsbisschop George Pell Roek Lips verloor zijn zoon in Spanje, foto Marieke Duijsters Het Boek Job, auteur Roek Lips Uitgeverij Prometheus, prijs 18,95 ISBN: 978 90 446 2262 1 heeft voor hem een nieuwe di mensie gekregen. Een religieus be sef eist een plek op. „Een dimen sie die ik ook nodig heb om hier goed uit te komen", beseft Lips. Geen religieus besefin de zin van kerk of geloof. Meer in de beteke nis van het woord religie: weer tot verbinding komen. „Job is niet weg. Hij is hier als mens weg, maar in de verbinding niet." In onder meer dromen ervaart Lips de nabijheid van zijn zoon. In een groter plan gelooft hij niet. „Het overkomt je. Je hebt het er mee te doen." Het noodlot. Dat loopt als een rode draad door de familiegeschiedenis. Onderdeel van het rouwproces is voor Lips niet alleen een zoektocht naar in formatie over zijn zoon, maar ook over zijn opa, duiker bij een ber gingsmaatschappij, die bij een on geval in 1949 om het leven komt. En tijdens het rouwen om Job moet Roek Lips ook afscheid ne men van zijn vader, die in augus tus 2012 sterft. Het verdriet om een ouder die op die leeftijd over lijdt, is niet vergelijkbaar met dat om een kind, leert dit hem. „Dat is zacht verdriet. Verdriet om een kind is anders. Venijnige steken. Dieper, rauwer, het snijdt overal doorheen." Rouwen is een leer proces, weet Lips nu. Leren leven met verdriet vraagt tijd. Er zijn drie dingen die kunnen helpen, heeft hij ervaren. Bewegen, verha len, en creëren. „Fysiek bewegen, anders gaat verdriet vastzitten, verzuren. Verhalen is met men- sen erover praten, boeken lezen, schrijven. Creëren kan ook schrij ven zijn, of schilderen, of bijvoor beeld koken. Dat heeft mij heel erg geholpen. Niet passief hoeven zijn, maar zelf iets kunnen doen." De sms'jes van Job, het laatste con tact dat hij met zijn zoon had, stel de hij veilig op de computer. Die vormen met zijn aantekeningen uit de afgelopen anderhalf jaar de basis voor een boek over Job, het verdriet na zijn verdwijnen en de familiegeschiedenis van de Lips. Het Boek Job naar de bijbelfiguur die nadat hij alles verloor, inzag wat werkelijk van waarde is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3