Keulen-Deelstra schaatsmoeder en sporticoon 1938-2013 SPORT 7 Atje Keulen-Deelstra Meiyin neemt trui van Bos over Mollema tweede in Ronde van Murcia 'Tijd voor openheid over dope bij Rabo' Tsjechen heersen in Caubergcross Landenploeg België grijpt wereldtitel MAANDAG 25 FEBRUARI 2013 door Rik Spekenbrink Het was niet de tijd van mo derne overdekte schaats- stadions, van commer ciële ploegen en van ieder week end schaatsen op tv. Drie keer per jaar ging het erom: het NK, EK en WK. Eens in de vier jaar waren er Olympische Spelen. Gelijke om standigheden, daar hadden de schaatsenrijders in de jaren zeven tig nog nooit van gehoord. Als het vlak voor jouw rit ging regenen of sneeuwen, had je gewoon pech. Het was strijden tegen elkaar en tegen de elementen. Atje Keulen-Deelstra baalde ook van slecht weer, maar bond de schaatsen onder en maakte er het beste van. En het beste betekende in haar geval vaak winnen. De erelijst van de vrijdag op 74-ja- rige leeftijd onverwacht overle den 'schaatsmoeder van Neder land' is imposant. Vier keer we reldkampioene allround, drie keer Europees kampioene en vier keer Nederlands beste. Op de Spelen van Sapporo in 1972 won ze zilver op de 1000 meter en brons op de 1500 en 3000 meter. Er was zilver en brons op het WK sprint. Maar ze won ook titels op de kortebaan en later liefst 61 schaatsmara- thons. Dat was pas 'allrounden'. Keulen-Deelstra, toen nog Deels tra, won als vijftienjarig meisje voor het eerst een belangrijke schaatswedstrijd. Maar haar car rière begon eigenlijk pas vijftien jaar later. Tussendoor was ze er he lemaal uit. Ze trouwde met vee houder Jelle Keulen en kreeg drie kinderen. Toch pakte ze haar gro te liefde, het schaatsen, weer op. Daar had een deel van Nederland moeite mee, niet in de laatste plaats Friesland. Een boerin en moeder van drie, die hoort thuis voor haar gezin te zorgen. Schaatsbond KNSB ging er in mee, zag de potentie van de 'al' 31-jarige Keulen-Deelstra niet en weigerde aanvankelijk om haar op te nemen in de kernploeg. Dat ge beurde pas in 1970, toen Keu len-Deelstra de bestaande leden van die kernploeg stuk voor stuk had verslagen op het NK. Het was het begin van haar glorie tijd. Op het teleurstellende jaar 1971 na, won ze bijna alles wat er op haar pad kwam. Op olympisch goud na. In Sapporo, voor tiendui zenden toeschouwers, had ze pech met het weer. En, zo beken de Keulen-Deelstra later, ze had zich meer moeten specialiseren op de aparte afstanden. Maar ja, dat allrounden was zo mooi. De KNSB bood later haar excuses aan voor het niet eerder opnemen van Keulen-Deelstra in de kern ploeg. Het voelde niet als erken ning voor de Friezin. Ze deed het niet voor erkenning van sport- moeders, of voor sportende vrou wen in het algemeen. Ze vond schaatsen gewoon machtig mooi en wilde altijd winnen. Het pu bliek omarde haar. Thialf, toen nog zonder dak en twee keer zo groot, kolkte bij de WK's van 1972 en 1974. Onder een luid 'Atsje, Atsje' schaatste de vinnige Keu len-Deelstra beide keren naar het goud. Ze was na haar grootste riva le Stien Kaiser de tweede Neder landse wereldkampioene all round, pas in deze eeuw opge volgd door Renate Groenewold en later Paulien van Deutekom en Ireen Wüst. Keulen-Deelstra liet zien dat het kon: werken, opvoe den en sporten. En Nederland keek mee. Naar een sporticoon in wording, zonder dat Atje Keu len-Deelstra dat zeifin de gaten had of zo bedoelde. KAPAR De Italiaanse wielrenner Francesco Chicchi heeft zon dag de vierde etappe van de Ronde van Langkawi gewon nen. Na een wedstrijd over 168 kilometer van Tapah naar Kapar was hij de beste in de massasprint De Neder lander Raymond Kreder werd vierde. De Chinees Wang Meiyin, die zaterdag Theo Bos de lei derstrui ontnam, behield de leiding in het algemeen klas sement. ALTO DEL CASTILLO Bauke Mollema is zaterdag tijdens de Ronde van Mur cia op de tweede plaats geëindigd. De wielrenner van Team Blanco moest voorrang geven aan Daniel Navarro. De Spanjaard van Cofidis viel in de slotklim naar Alto del Castillo met succes aan en kwam daar door na 182,5 kilometer als eerste over de streep. Mollema sprintte achter Na varro naar de tweede plaats in de tot eendagskoers gere duceerde wedstrijd. AMSTERDAM Wielrenners en leidingge venden van het voormaliger wielerteam van Rabobank moeten naar buiten treden over het dopinggebruik binnen de ploeg. Die oproep doet Stefan Matschiner za terdag in NRC Handelsblad. De voormalig atleet en sport- manager was spil in het schandaal rond de Oosten rijkse bloedbank Human- plasma. VALKENBURG De Tsjechische veldrijders hebben zaterdag gedomi neerd in de Caubergcross. Martin Bina won de wed strijd in Limburg op negen tien seconden gevolgd door zijn landgenoot Radomir Si- munek. De Duitser Philipp Walsleben finishte als derde vóór de Belg Klaas Vantorn- out. De belofte David van der Poel was de beste Neder lander, zesde op 1.15. VIERSEN De Belgische biljarters Fre deric Caudron en Eddy Mer- ckx hebben zondag in Vier- sen de wereldtitel voor lan denteams geprolongeerd. In de finale waren ze met 2-0 te sterk voor Duitsland. Cau dron won met 40-30 van Christian Rudolph. Merckx versloeg Martin Horn met 29-28. Dick Jaspers en Raimond Burgman werden zaterdag in de kwartfinales uitgescha keld door België. Het peloton is tijdens de wielerklassieker Omloop Het Nieuwsblad bezig aan één van de korte klimmen, foto Bas Czerwinski/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 31