Baanwielrennen op een hellend vlak Polling bevestigt haar klasse in Düsseldorf I I 6 SPORT OPENINGSKLASSIEKER De Italiaanse rot Paolini wint in Gent in barre omstandigheden Omloop Het Nieuwsblad. 4 BESCHOUWING door Edward Swier MINSK - Het baanwielrennen gaat het langebaanschaatsen achterna. En dat is geen goede ontwikke ling. Leeft het rondjesrijden van6 Sven Kramer en Ireen Wüst slechts in Nederland, de baanwie- lersport dreigt alleen nog in Groot-Brittannië op publieke aan dacht te kunnen rekenen. Het WK in Minsk speelde zich de afge lopen dagen in betrekkelijke ano nimiteit af. Slechts weinigen voe len zich nog thuis op het feestje van de Britse Gemenebest. De in ternationale wielrenunie zal daar aandacht aan moeten geven. Ze hebben het op het hoofdkan toor van de UCI in het Zwitserse Aigle allicht drukker met andere zaken. De 'main business' van voorzitter Pat McQuaid en zijn va zallen, het wegwielrennen, ver keert na alle recente dopingkwes- ties in zwaar weer. Toch dient men zich er ook druk te gaan ma ken over de baansport, anders ver wordt het rijden op de houten pis te snel tot een totaal oninteressan te sport. Dat de tribunes in de Minsk Are na de afgelopen vijf dagen niet vol zaten, is nog tot daar aan toe. Wie kiest er ook voor om een der gelijk toernooi in Wit-Rusland te houden? Met wereldbekers in uit hoeken als Aguacalientes (Mexi co), Cali (Colombia), Peking (Chi na) en Astana (Kazachstan) be wijs je de spon ook al geen echte dienst. Dat het evenement in de rest van Europa nauwelijks zichtbaar was, is kwalijker. Eurosport zond de ti telstrijd voor het eerst sinds de cennia niet uit. De NOS rukte niet uit naar Wit-Rusland. Korte flitsen in de sportjournaals, daar moesten de liefhebbers het mee doen. De UCI had een speciaal ka naal op YouTube, maar dat bleek geblokkeerd voor de meeste Euro peanen. Slechts de BBC was gere geld in de lucht. Dat verbaast ook weer niet. In En geland is het baanwielrennen po pulairder dan ooit. Na de Spelen van Peking waren die in Londen ook al een groot Brits succes. En zelfs in Minsk, waar tal van Britse helden - al dan niet gepensio neerd - ontbraken, grossierden de Britten in eremetaal. Als vanuit het niets presenteerden ze de ta lenten Becky James en Simon Ya tes. De Britten wonnen onder meer vijfmaal goud. In hun slip stream excelleerden ook de Au straliërs en Nieuw-Zeelanders. De Gemenebest pakte, in overeen komst met trend van de laatste vier jaar, liefst twintig plakken. Nederland stak daar schril tegen af met slechts één bronzen me daille. Het was bemoedigend dat juist één van de grote talenten die plak scoorde. Matthijs Büchli be wees op de keirin dat je in vier jaar tijd veel progressie kunt ma ken. Dat de investeringen in de jeugd renderen moet nog enigs zins hoopgevend zijn voor bonds coach René Wolff. Op de route richting de Spelen van Rio de Janeiro moet hij het zien te klaren met een aanmerkelijk kleiner bud get, NOCNSF heeft de baansport flink gekort. Het maakt de vrees terecht dat de Britten alleen maar verder weg lopen. Wolff hoeft niet helemaal te wan hopen, zijn routiniers scoorden ook een aantal ereplaatsen. Tim Veldt werd vierde op de scratch en Nederland grossierde in vijfde plaatsen: Veldt in het omnium, Jenning Huizenga op de achtervol ging en Kirsten Wild in zowel de scratch als de puntenkoers. Teun Mulder werd bovendien nog zes de op de kilometer. Het gaf wel een onbevredigend gevoel. Het is, al jaren, nét niet. Nederland staat daarin overigens allesbehalve alleen. Weliswaar wonnen op het WK in Minsk 21 landen een medaille, slechts de Duitsers maken nog echt serieus jacht op de Britten. De Fransen hebben problemen, Oost-Europa heeft de slag gemist. De interesse in de baansport is tanende. Dat slechts 79 vrouwen werden inge schreven voor het WK is al een veeg teken. In 2012 (Melbourne) en 2011 (Apeldoorn) deden er res pectievelijk nog 116 en 126 mee. Het lijkt alsof de rest van de we reld het hoofd in de schoot heeft geworpen. DÜSSELDORF - Kim Polling heeft ook de Grand Prix van Düsseldorf op haar erelijst gezet. De judoka versloeg in de categorie -70 kilo gram, de laatste jaren internatio naal het terrein van Edith Bosch, de Duitse Laura Vargas Koch in de finale. Dat gebeurde bovendien zeer overtuigend, met een yuko, waza-ari en uiteindelijk ippon. Polling, onlangs 22 geworden, was de uitblinkster in de grote Neder landse delegatie. Dex Elmont (zil ver), Anicka van Emden en Mar- hinde Verkerk (beiden brons) completeerden het succes. Met verder nog vijfde plaatsen voor Birgit Ente, Juul Franssen en Noël van 't End kregen de bonds- coaches Marjolein van Unen en Maarten Arens tevens een bevesti ging dat het Nederlandse judo er niet slecht voor staat. Terpstra en Boom ij skoud afgeserveerd door Ad Pertijs GENT - Zelfs het jonkie Moreno Hofland zag het. „Als je Paolini en Vandenbergh ziet sprinten om de zege, weet je al genoeg. Net twee houten Klaasen", zei de neo-prof van Blanco over de in vloed van de kou op het verloop van de openingsklassieker Om loop Het Nieuwsblad. „Er zat geen vuur in de koers", wist ook Blanco-ploegleider Nico Verhoe ven over de wedstrijd die werd ge wonnen door de oude Italiaanse rot Luca Paolini. Opmerkelijk genoeg wilden de Nederlandsejkopmannen Lars Boom (Blanco) en Niki Terpstra (OPQS) hun falen aanvankelijk niet afwentelen op de kennelijk verlammende kou. „Ik heb het in ieder geval niet koud gehad", zei Boom, die alleen kon vaststellen dat hij niet in staat was geweest om de dingen te doen die hij zich had voorgenomen. Bij Terpstra was het gevoel net zo. „Zelfs op de korte klimmetjes, waar je nor maal gezien wel in één keer om hoog puncht, zat ik te fietsen als of het een col van vijf kilometer was." Servais Knaven, de ploegleider van Sky, had het vorige week al voorspeld: „Kou verhindert explo sief koersen." Het was precies het beeld dat opkwam in de wed strijd die zaterdagmiddag werd ge reden rond het vriespunt. De goed aangeklede renners voelden geen kou, maar niet iedereen kreeg zijn motor op toeren in de door een snijdende noordoosten wind gegeselde wedstrijd. „Toen ze gingen, was ik niet goed ge noeg", keek Björn Leukemans, de kopman van Vacansoleil-DCM, te rug op het moment suprème. „Ik zag Roelandts gaan, probeerde nog wat, maar ik kwam niet meer op gang. We hebben met zijn allen deze ontsnapping laten ver trekken." Negen renners gingen er na drie kwart wedstrijd op het vlakke vandoor. Blanco had Maarten Wy- nants mee, OPQS de Fransman Sylvain Chavanel en de lange Stijn Vandenbergh. De meeste grote namen ontbraken. Vacanso- leil ontbrak helemaal. En wat op vallend was: niemand bleek in staat om het tij te keren. Voor Knaven zijn het simpelweg de wetten van de bittere kou. „In de bus voelde ik na afloop vooral be rusting", zei ploegleider Hilaire Van der Schueren. „Gevloek heb ik niet gehoord." Ook Boom en Terpstra konden niet anders doen dan zich neer leggen bij de feiten. „Wat voor zin had het om het gat dicht te rij den voor mij", zei Terpstra. „De beste renners van vandaag zaten gewoon voorin. Die mannen kon den wel knallen op de bergjes. Wat moet ik dan nu nog voor smoesjes gaan ophangen." Tot die beteren behoorde dus ook Luca Paolini. „Een killer, een lasti ge klant", zei Terpstra over de vluchtmakker van zijn kansloze ploeggenoot Vandenbergh. De 36-jarige Paolini is ook een oude rot uit de tijd dat je tegen woordig mag vermoeden dat ook hij ooit eens uit verboden potjes snoepte. „Ik werk liever voor ie mand die beter is dan ik, dan zelf een matige kopman te zijn", vatte de Italiaan zijn carrière van voor al dienstbaarheid aan renners als Bettini en Pozzato samen. Het Italiaanse gerecht opende en kele jaren geleden een onderzoek naar hem. Er werd niets gevon- - den. Uitgerekend deze man won de eerste klassieker in het jaar waarin de de sport snakt naar een nieuw schoon begin. „Het is de mooiste zege uit mijn car rière", zei hij. Het zou dus ook zo maar kunnen zijn dat zelfs een oude Italiaanse rot in deze tijd meer kan zijn dan alleen maar knecht. Polling is in 2013 bezig uit te groeien tot een gerespecteerd fe nomeen. De afgelopen weken was ze ook al de beste in Parijs (Grand Slam) en Sofia (Europees Open). In het Duitse evenement was de 'high potential', die in Haarlem traint, een klasse apart. Ze be sliste alle partijen binnen de ge stelde tijd van vijf minuten met ippon. Dex Elmont verloor in de finale van -73 kilo van de Fransman Pier re Duprat. De scheidsrechter ver klaarde hem, met nog bijna ander halve minuut op de klok, tot ver liezer omdat hij zijn tegenstander naar de benen greep. Dat is een overtreding van de regels. De clubgenoot van Polling kwam na de Olympische Spelen zo'n half jaar niet uit in wedstrijden en vierde in Parijs zijn rentree met brons. Atje Keulen-Deelstra werd in de jaren zeventig vier keer wereldkampioene allround. Tweemaal deed de Friezin dat in Heerenveen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 30