Ooit was Walcheren voor de patrijs een paradijs I Caisson Schelphoek naar museum WALCHEREN 17 Veelpleger gepakt tijdens inbraak Vlissinger gepakt met harddrugs Middelburger (17) krijgt klappen Auto uitgebrand op parkeerterreintje i MAANDAG 25 FEBRUARI 2013 Vogelliefhebbers en boeren speurden zaterdag op Walcheren vruchtelooos naar patrijzen, foto Ruben Oreel SCHELLACH - Ooit was de patrijs één van de 'parels van Zeeland', glundert Alex Wieland van de Stichting Landschapsbeheer Zee land (SLZ). Vooral ook het Wal- chers heggenlandschap, met een grote variatie aan kleine akkers en weilanden, bood de vogel een para dijselijke omgeving. Ruilverkavelin gen en het gebruik van landbouw gif hebben dat verpest. In een halve eeuw is 93 procent van de patrijzen uit Nederland verdwenen. Het dier dreigt uit te sterven. Een gebied als Walcheren biedt her en der nog wel wat over- levingsmogelijkheden, maar ook daar komt het dier nog maar spo radisch voor. Op enkele plekken houden boeren er nu diervriende lijke akkerranden op na. Mede daardoor loopt de patrijzenstand de laatste jaren niet verder terug. Maar van een blijvende opleving is nog geen sprake, ervaart ook ak kerbouwer Martin Hollander. Wel ziet hij dat het dierenleven zich wat herstelt op zijn speciaal inge richte akkerranden bij Oostkapel- le. Zaterdag was hij één van de deelnemers aan de eerste van een serie patrijzenteldagen. De SLZ in speelt ermee in op het jaar van de Patrijs, waarmee de Vogelbescher ming het dier probeert te redden. De opzet is om uiteindelijk een mozaïek van akkerranden te reali seren, waarin de patrijs voedsel en beschutting vindt. Andere beestjes liften daarop mee, zoals vlinders, insekten en kleinere vo gels. Om te achterhalen wat de beste leefomstandigheden zijn, vinden het hele jaar tellingen plaats van patrijzen. Ook het ka rakter van de vindplaatsen wordt daarbij in kaart gebracht. Boeren en vogelliefhebbers in heel Zee land hebben er speciale instruc ties voor gekregen. Belangstellen den, zoals bewoners en bezoekers van het buitengebied, kunnen ook een steentje bijdragen. Info: www.landschapsbeheerzee- land.nl door Joeri Wisse OUWERKERK - Het Watersnoodmu- seum en het krekengebied bij Ou- werkerk kan over enkele jaren wel licht ook per boot worden bezocht. Er zijn plannen om het caisson dat bij het Schouwse Serooskerke in de Schelphoekhaven ligt naar Ou- werkerk te verslepen. Daar zou het dienst kunnen doen als aanlegplaats voor pleziervaart en rondvaartboten. Dat kan door een ponton aan het caisson te be vestigen, dat weer in verbinding staat met een loopbrug naar de kant. Volgens een grove schatting van Rijkswaterstaat en enkele be trokken aannemers, gaat het pro ject een miljoen euro kosten. Een belangrijk deel hiervan zou betaald kunnen worden uit de gel den die havenbedrijf Rotterdam beschikbaar heeft gesteld in ver band met de natuurcompensatie in de Voordelta voor de aanleg van de Tweede Maasvlakte. Een subsidie-aanvraag kan alleen kan op basis van co-financiering. Om die reden stelt de gemeente Schouwen-Duiveland voor maxi maal 100.000 euro uit te trekken voor het project. Als de gemeente raad hiermee instemt, moeten ook andere overheden of private partijen samen zo'n vier ton op ta fel leggen. Volgens wethouder Ad Verseput zijn hiervoor onder an der de aannemers in beeld die aan de Deltawerken werkten. Ver seput is enthousiast over het plan omdat het een schakel toevoegt in de toeristische infrastructuur van Schouwen-Duiveland. Het pon ton kan een aanlegplaats worden voor rondvaartboten. Ook kun nen bedrijven in de omgeving pro fiteren van de extra bezoekers die via het water komen. Directeur Siemco Louwerse van het Watersnoodmuseum juicht het initiatief toe. „Het zou hele maal geweldig zijn als we een vijf de caisson buitendijks erbij zou den krijgen. Het museum kan ech ter geen bijdrage leveren", zegt hij meteen erbij. De stichting die onlangs is opgericht om het bui tengebied rondom het museum, de camping en de brasserie op te waarderen, kan volgens Louwerse wel een rol spelen in het toekom stig beheer van de voorziening. Rijkswaterstaat staat positief te genover het initiatief, maar levert volgens woordvoerder Edwin de Feijter geen financiële bijdrage. Wel worden ambtelijke uren in de eerste fase gestoken, waarvan Rijkswaterstaat deelprojectleider is. Daarin wordt onderzocht hoe het caisson kan worden verplaatst en wat er komt kijken bij de afzin ken voor de dijk bij Ouwerkerk. VLISSINGER De politie heeft zaterdag in Vlissingen een veelpleger be trapt bij een woninginbraak aan de Nicolaes Honigh- straat. Dat gebeurde na een tip. De man probeerde nog uit een raam te springen. Uit eindelijk werd hij in de tuin overmeesterd met behulp van een politiehond. Daarbij sloeg hij een agent meerde re keren in het gezicht. MIDDELBURG Aan Klein Vlaanderen in Middelburg is zaterdagnacht een 24-jarige Vlissinger aan gehouden. Bij een verkeers controle vond de politie in zijn auto twaalf gram wiet, twee gram cocaïne, moge lijk wat heroïne, een weeg schaaltje en drie mobieltjes. De politie had bij het ope nen van het autoraam een sterke hennepgeur geroken. GOES Een 16-jarige Goesenaar is zaterdagnacht rond 00.15 uur op de Grote Markt in Goes aangehouden op ver denking van mishandeling van een 17-jarige Middelbur ger. Die liep door de Sint Ja- cobstraat toen hij door de Goesenaar werd geslagen en geschopt. Het slachtoffer deed aangifte bij de politie. De jongens kennen elkaar. VLISSINGEN Op een parkeerterreintje achter de CSW-school Beste- vaer aan de Adriaen Coorte- laan in Vlissingen is zondag rond 21.00 uur door onbe kende oorzaak een auto uit gebrand. Een tweede wagen raakte beschadigd. De brand weer kon voorkomen dat het vuur oversloeg naar de school en andere belenden de percelen. op 19 februari 2013 heeft deurwaarder Marco Rave te GOES ten verzoeke van Jan Cornelis Willem Padmos wonende te Hein- kenszand, gemeente Borsele, te dezer zake woonplaats kiezende te GOES aan de Vlas- markt 6, ten kantore van AGIN Timmermans gerechtsdeurwaarders bij exploot aan PA TRICK KOOMANS, GEBOREN 2 JULI 1974, thans zonder bekende woon- of verblijf plaats, betekend de grosse van het vonnis d.d. 7 januari 2013 van de kantonrechter te Middelburg, waarbij P. Koomans voornoemd onder meer is veroordeeld tot betaling van een geldsom en tot ontruiming van de door hem in gebruik zijnde onroerende zaak te Vlissingen aan het adres Paul Krugerstraat 269. In dit exploot is aan P. Koomans voor noemd tevens bevel gedaan om aan de inhoud van gemeld vonnis te voldoen met aanzegging dat voornoemde ontruiming zonodig zal geschieden op 20 maart 2013 om 12:30 uur. Belanghebbenden kunnen zich voor een afschrift van genoemd exploot wenden tot: AGIN Timmermans gerechtsdeurwaarders Vlasmarkt 6 4461 CW GOES Tel. 0113-246333 Ref: LG130122

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 17