'Andere kant' Mortiere trekt nieuwe klanten 7 Kinderen geven 1100 Chinese kinderbijbels BEHA 10 DAAGSE 10,- KORTING Spinnen voor kinderziekenhuis 16 WALCHEREN VOGELTELLING Vogeltellers ondernemen veldtocht in de striemende kou om het hoen voor uitsterven te behoeden Paus in popquiz Goud voor buikdanseressen IEDERE 2e BEHA door Henk Postma MIDDELBURG - Op het eerste ge zicht lijkt het een saai bedrijventer rein, waar je als winkelende recre ant weinig hebt te zoeken. Maar za terdag was dat toch even anders. Vele honderden bezoekers namen bij de Mortiere 'nu eens de andere afslag' en ontdekte dat daar aan de ZEP-kant van de Mortiere ook nog wat te beleven, en vooral ook te ha len is. „Goh, is dit hier ook", hoorden de uitbaters van zo'n twintig bedrij ven die daar op enigszins feestelij ke wijze hun deuren wijd open hadden gezet. Hun open dag trok opvallend veel publiek. Dat werd met een onvermoede diversiteit aan producten en diensten gecon fronteerd. Het leverde de ondernemers nieu we klanten, opdrachten en flink wat extra omzet op, kijkt initia tiefnemer Martij n van Sabben te rug op een geslaagde dag. Wat ge slaagd? Nee 'super, echt perfect'. „Doorgaans zie je hier in het weekend niemand. Maar nu had den we, ondanks de extreme kou, SEROOSKERKE - Fietsers van de Endura toerclub uit Middelburg doen in juni mee aan een 500 kilometer lange wielertocht ten bate van logies voor ouders bij kinderziekenhuizen. Zaterdag namen ze daar alvast een voorschotje op. In Fysiofitness De Driehoek te Serooskerke konden belangstellenden in ruil voor sponsorgeld deelnemen aan een spinningmarathon. foto Ruben Oreel behoorlijk veel volk over de vloer. Die kou speelde toch wat parten, want de leegstaande loods aan de Fagotweg, die als 'netwerkcafé' was ingericht, bleek afgesloten van gas en water. „Dus dat doen we een volgende keer beter", ga randeert Van Sabben. Want die volgende keer komt er. De onder nemers zijn vastbesloten er een jaarlijks evenement van te maken. „Misschien, gezien het weer, dan wel een paar weekjes later." Behalve in het 'netwerkcafé', waar de audiospecialist zorgde voor muziek en licht, en koffie, thee of frisdrank werd geschon ken, boden verschillende bedrij ven wat extra's. Zo trakteerde de de Saab garage op workshops ban den- of lampen verwisselen. Dat sloeg vooral bij vrouwen aan. Of het nu bij Citybox was, bij de wit goedreparateur, de hovenier of de bouwhandel, vrijwel alle bedrij ven haalden nieuwe klanten of op drachten binnen. Ook Van Sab- ben's Signmakers. „Mensen ont dekten verrast dat we niet alleen in grote oplagen spullen bedruk ken, maar ook unieke exempla ren." Patrij s in geen velden of wegen te zien door Henk Postma SCHELLACH - De Vogelbescher ming reageerde laatst furieus op een reclame van FrieslandCampi- na als zou onze melk afkomstig zijn van vredig in idyllisch land schap grazende koeien. „Een schertsvertoning", ageerde vogelbeschermer Chris-Jan van der Heijden. „Weilanden zijn dode vlaktes waar alleen nog gras groeit. Bloe men en insekten zijn verdwenen. Sinds de jaren zestig is het aantal boerenlandvogels daardoor met 80 procent gedaald. Soorten als de patrijs en grutto staan op het punt van uitsterven." Zo erg is het in Zeeland nog niet, althans niet overal in dit gewest. Van elke honderd patrijzen, die een halve eeuw geleden bij een wandeling op het platteland op fladderden, of voor je voeten weg enkei exemplaar in het vizier, hoe intensief en systematisch ze ook met hun verrekijkers de akkers, slootkanten en bermen bespied den. Op het eind van de dag bleek uiteindelijk nog wel iemand, die op eigen houtje op zoek was, één koppeltje te hebben gespot, er gens langs de Oude Veerseweg bij - Middelburg. „We hebben overal gekeken, bij struweeltjes, paarden weides, rondom en langs boom gaarden, tot aan mesthopen toe. Maar behalve twee fazanten, wat hazen en een houtsnip, leek alles De patrijs dreigt uit te sterven. Van deze vo gel zijn er na een halve eeuw van iedere hon derd nog zeven over. uitgestorven", kleumt Agnès Bim- mel uit Ritthem, wanneer ze met telgenoot Winant Halfwerk uit Middelburg op kaasboerderij Schellach nog even een kop koffie drinkt. „Ik snap helemaal waarom de patrijs geen zin had om naar buiten te komen", rilt Sylvia Tuin der van de Stichting Landschaps beheer Zeeland (SLZ) nog na. Want helemaal weg kan de patrijs niet zijn. Bij dit weer, weten de vogeltellers, zoekt dat soort die ren beschutting, ineengedoken in een slootkant, of plat op de grond in een holte. Volgende keer beter. Want de patrijzentelling op Wal cheren was de eerste van een reeks. Het hele jaar door worden overal in Zeeland tellingen ver richt en waarnemingen verza meld. De Stichting Landschapsbe heer Zeeland wil daarmee in beeld krijgen waar nog redelijk wat patrijzen aanwezig zijn, hoe die de winter overleven, en wat hun broedgedrag is. Er kunnen dan maatregelen worden geno men om verdere achteruitgang van de patrijzenstand te voorko men, zoals het speciaal beplanten en inrichten van akkerranden. rijn er hier nunogzerai KAALSLAG VERDR|JFT DE V0CELS VAN HET PLATTELAND over. En die vindt je alleen op schaarse plekken met voldoende afwisseling van struweel, akkers, weilanden of stoppelveldjes. Maar dan moet de wind niet zo striemend koud in je gezicht bla zen als zaterdag. Drie groepjes vo gelliefhebbers, die er samen met enkele boeren op uit trokken om de patrijzenstand in het noorde lijk middengebied van Walcheren in beeld te brengen, kregen geen Op boerenland is sinds 1960 drie kwart van de broedvogels verdwe nen. Een kentering lijkt nog niet in zicht te zijn. De veldleeuwerik is al bijna uitge storven, en daarmee ook zijn melo dieuze zang. De patrijs dreigt eenzelfde lot te ondergaan. Van iedere honderd pa trijzen zijn er nu, na een halve eeuw nog maar zeven over. Dat blijkt uit de jaarlijkse Vogelba lans van Sovon Vogelonderzoek. Sovon zoekt de oorzaak in de kaal slag op het platteland. De monoto ne akkers en graslanden bieden steeds minder nestgelegenheid. Herinrichten van akkerranden met struiken, gras en stoppels kan het tij wellicht keren. MIDDELBURG - Donderdag 28 fe bruari is de maandelijkse popquiz in de Drvkkerij, dit keer met als ac tueel thema 'De Paus in de popmu ziek'. Er zijn 40 meerkeuzevragen. Aanvang 19.30 uur. MIDDELBURG - De Regenboog- school in Middelburg schenkt kin derbijbels aan ruim 1100 gezinnen in China. Het daarvoor benodigde geld, in totaal meer dan 5.600 eu ro, is ingezameld door de leerlin gen van de gereformeerde school. Een project over China, opgezet in de groepen vier en vijf, groeide uit tot een schoolbrede happe ning. Kinderen, juffen, meesters en ouders ontplooiden tal van ac tiviteiten om zo veel mogelijk geld op te halen voor de aanschaf van kinderbijbels in het Chinees. Die worden daar verspreid door de Bonisa Zending. Ten bate van de actie verkochten de schoolkinderen snoep, peper munt, cakejes en kaarten. Een sponsorloop bracht onverwacht veel geld in het laatje. Tenslotte bakte een kok dertienhonderd loempia's voor de verkoop. Voor hun ouders, belangstellen den en leerkrachten sloten de kin deren het project af met een geza menlijke Chinese maaltijd.. Daar kwamen 325 mensen op af. Tij dens de maaltijd werd de 'loem piakok' gelauwerd met een me daille. Daar bleef het niet bij. De juffen nodigden hem uit bij hen thuis de Hollandse pot te komen nuttigen. HEERLEN - Zeeuwse deelnemers hebben dit weekend goud gewon nen op de Benelux buikdanskam pioenschappen in Heerlen. Mar jan Bosschaart en leerling Angela Sleutel van dansschool Majidah Bellydance uit Middelburg won nen in de categorie Duo Solo Adults. Romy Goedegebuure van Nashwa's Bellydance uit Kapelle won voor de derde keer in de cate gorie Solo Junior.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 16