W 'Hem wil ik openlijk kunnen aanroepen' Vis zegt iets over het water Nieuws 14 ZEELAND KERK EN STAAT brieven Raadslid Han van 't Hof (Tholen) pleit voor de opheffing van het ambtsgebed in de vergadering. MAANDAG Basisscholen Dauwendaele Sloebrug Wim Hofman e waren een aantal weken weggeweest en moesten weer even wennen aan thuis. Het zag er opgeruimd uit en de verwarming werk te gelukkig goed. Er lag post: een overlijdens bericht, een paar felicitatie- kaarten, een bericht dat er een achternichtje was gebo ren, een bericht van de ont vanger van belastingen, bankafschriften, uitnodigin gen voor evenementen die al weer achter de rug waren. Er was ook een stapel kran ten. Het was wel goed om de kranten even door te ne men, zodat je weer op de hoogte bent van wat er ge beurd is. Zo las ik dat paus Benedictus XVI op 28 janua ri gaat aftreden. Hij is in 1927 geboren en dus zou je kun nen zeggen: dat werd wel tijd. Maar ja, hij werd op zijn achtenzeventigste pas geko zen. Aftreden is trouwens nogal origineel, dat doet haast geen enkele paus. Hij was altijd al wel een beetje extravagant, zeker wat zijn kleding betreft. Hij haalde nogal wat andere oude din gen uit de kast: een soort Kerstmanmuts, (rood met een wit bontrandje) een ca- mauro: een blauw kazuifel (vroeger verboden), een mo zetta (een schoudermantel tje). Met zijn theorieën was het niet anders. Nieuws was ook dat konin gin Beatrix ging aftreden en dat prins Willem-Alexander dezelfde dag de troon be stijgt Ook hierbij kun je zeg gen dat dat wel tijd werd. De prins is van 1967 en heeft al heel wat op zijn naam staan. In een krant stond een foto van hem als Commandeur van de Koninklijke Marine: zwart uniform met gouden tressen en schouderstukken en op zijn borst allerlei erete kens, uit allerlei landen, Ve nezuela, Oman, België mis schien, te veel om op te noe men. Ik vond hem er vriendelijk, gezond en veelbelovend uit zien. Hij weet natuurlijk evengoed als de paus dat wist: kleren maken de man. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl De sluiting van basisscholen met minder dan honderd leerlingen in vooral de kleinere woonkernen is niet goed voor de leefbaarheid in deze woongemeenschappen, en zal het inwonerstal doen afne men. Kinderen moeten grotere af standen afleggen en dat is onvei lig en slecht voor het milieu. Of zou de minister het 'balletje' be wust hebben opgegooid om zo doende de bouw van de brede scholen nog harder af te dwingen, zo ja dan heeft ze gelijk, want de bouw van brede scholen is ge woon de simpelste en goedkoop ste oplossing om de leefbaarheid in de kleine woonkernen te be houden cq te verhogen. De tijd dat er voor de verschillende ge loofsgemeenschappen scholen werden gebouwd, is achterhaald en juist door samen te werken kunnen ze hun eigen identiteit binnen die brede school waarbor gen, anders dreigen ze in de 'grij ze' massa van de grotere scholen verloren te gaan. Thon Bastiaansen Drostlaan 1, Sluiskil Volgens berichten in de media zou onze wijk verpauperen. Dat klopt, achterstallig maar vooral slecht onderhoud is de grote boos doener. Op meerdere plaatsen liggen/staan de tegels schots en scheef in trottoirs en brandgan gen. Geruime tijd geleden is er een klimwerktuig annex glijbaan tje verwijderd omdat er enkele planken slecht waren en er op en kele honderden meters een nieuw speelplaats je was ge creëerd; aldus het antwoord van de gemeente op mijn vraag. Met aarde is er een soort terp gemaakt met op de hoeken een slordige paal als markering met een rood/wit lint. Het lint is allang verdwenen maar men vindt het blijkbaar niet nodig de palen weg te halen. Onlangs is men de plant- strookjes naast de bebouwing te lijf gegaan. Nee het is geen kaal slag. Vandalisme is een beter woord. Her en der is zeer slordig gezaagd, de rafels hangen erbij. Klimop is rondom de boomstam men doorgezaagd! Je houdt het niet voor mogelijk maar de stam men vertonen op vele plaatsen for se inkepingen. Kees Baan Wijdauplantsoen 29, Middelburg Door van station Oost-Souburg het eindpunt te maken, worden twee overwegen overbodig, alsme de brengt het verlichting in de toenemende verkeersproblema tiek. Rangeren kan de NS prima in Roosendaal. Doorrijden of op stappen op station Vlissingen was vroeger logisch maar tegenwoor dig nog voor enkelen noodzake lijk. Moet station Vlissingen voor deze 'enkelen' in stand worden ge houden? Of plaats maken voor de Sloetunnel?! Een hoge brug kan niet en een tunnel onder spoor én Kanaal door Walcheren wordt wel érg lang/steil. E. den Heijer Ritthemsestraat 109, Oost-Souburg Strijd om Y Ria Rijksen, Christenunie. KAPELLE - „Het ambtsgebed is in onze raad geen strijdpunt en ik ben blij dat we God mogen aanroe pen in Jezus' naam", zegt Ria Rijk sen, fractievoorzitter van de Christenunie van de gemeente Ka- pelle. „Wij zijn Hem als christenen verantwoording schuldig en ik wil Hem dan ook in het openbaar kun nen aanroepen." „Het ambtsgebed", zegt ze, „kan niet verplicht worden gesteld. Nooit, maar dat hoeft ook niet." In Kapelle wordt na een moment van stilte de vergadering geopend met het gebed. De burgemeester vraagt om aandacht. Rijksen betreurt het dat het Thoolse raadslid Van 't Hof'ver keerde associaties krijgt bij het ge bed'. „Maar als het ambtsgebed voor het begin van de vergade ring zou zijn, zou hij er vrede mee hebben? Het is geen agenda punt, dus kan hij aanwezig zijn en gewoon niet bidden." Dat zou haar advies zijn aan hem. „Maar het is lastig. Deze kwesties wor den altijd persoonlijk ingekleurd. In onze vorige raadsperiode ver liet de hele PvdA-fractie de raads zaal voordat het dankgebed aan het einde van de raadsvergade ring werd uitgesproken. De huidi ge PvdA-fractie blijft zitten." door Edith Ramakers en Ben Jansen Daar gaan we weer", dacht burge meester Rob van der Zwaag van de gemeente Veere toen hij las dat Han van 't Hof het ambtsge bed ter discussie wil stellen. „Dat is een regelmatig terugke rend onderwerp van gesprek bij gemeenten. Wij hebben die dis cussie in Veere ook gehad. Dat was in elk geval vóór mijn tijd. Anders dan in Tholen, houden wij hier het ambtsgebed vóór de vergadering en niet in de vergade ring. Dat is een wezenlijk ver schil." In Zeeland wordt in Kapelle, Veere en Tholen het ambtsgebed uitgesproken. In Reimerswaal wordt een moment van stilte ge vraagd voor bezinning. Niet alleen in gemeenten, ook in de provincies werd lange tijd be- door René Schrier MIDDELBURC - Aan de soortenrijk dom en hoeveelheid vissen is te zien hoe het gesteld is met de kwa liteit van het water. Met die wijs heid in het achterhoofd maakt het waterschap Scheldestromen werk van de Visstandbeheercommissie (VBC). Vanavond komt die commis sie voor de eerste keer bijeen in het kantoor van het waterschap in Middelburg. Natuurlijk zijn er andere indicato ren die iets kunnen zeggen over de waterkwaliteit, maar vissen zijn ook heel bepalend, legt dijk graaf Toine Poppelaars uit. Het is de bedoeling dat het waterschap als eigenaar van de Zeeuwse bin nenwateren in overleg gaat met al le partijen die ook belangen heb ben bij die wateren. De grootste groep vormt de sport- en beroeps vissers. Vooral de sportvisserij is erg populair in Nederland, geeft Poppelaars aan. Het voordeel van het instellen van een VBC is dat het een platform kan vormen voor alle betrokken partijen. Daar in kunnen de aanleg van voorzie ningen als vissteigers of vismigra- tievoorzieningen met alle par tijen die daar over gaan bespro ken worden. Het is de bedoeling dat de sportvis verenigingen een visplan indienen. Dat wordt in de commissie, onder voorzitterschap van oud-gedeputeerde Jaap Hen- nekeij, besproken. Zo'n visplan moet wel stroken met de belan gen van het waterschap. In het ui terste geval kan het waterschap als eigenaar een veto uitspreken. Het eerste gebied dat wordt aange pakt is het Kanaal van Gent naar Terneuzen. De plannen voor dat gebied worden eerst op regionaal niveau met de betrokkenen be sproken. Om te weten hoe het ge steld is met de waterkwaliteit wordt regelmatig bij wijze van be monstering in de verschillende wateren gevist. Zo is Tholen een aandachtsgebied en is de kwali teit in het zuiden van Zeeuws-Vlaanderen goed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 14