Het belang van de juiste jurk VERDIEPING 9 Voor de modewereld draait het zondag om de rode loper, waar reputaties van sterren, ontwerpers en stilisten gemaakt maar ook gekraakt kunnen worden. ZATERDAG 23 FEBRUARI 2013 Weinig mensen zul len nog weten voor welke film zangeres en actri ce Björk in 2001 naar de Academy Awards kwam; maar haar naar een zwaan gemodelleerde jurk, die herinnert iedereen zich nog. r Voor velen geldt deze uitdossing als een van de grootste modemissers van het afgelopen decennium. Anderen prezen de altijd controversiële IJsland se voor haar durf en originaliteit. Op de Oscaravond zijn alle ogen en alle camera's van de westerse wereld na melijk gericht op die honderd strek kende meter rood tapijt op Hol lywood Boulevard. Een van de belangrijkste stilistes in Hollywood, Rachel Zoe, vergeleek het uitkiezen van de juiste outfit voor de Oscars met de stress die komt kijken bij het uitkiezen van de perfecte trouwjurk, vermenigvuldigd met een factor tien. Zoe, die Cameron Diaz, Anne Hathaway en rijzende ster Jenni fer Lawrence tot haar goedbetalende klantenkring mag rekenen, stelt dat het gaat om het vinden van de juiste combinatie van tijdloze elegantie, ver nieuwende elementen en natuurlijk het in Hollywood onmisbare snufje glamour. Op de Oscars verschijnen in de juiste jurk, kan het imago van een actrice - acteurs trekken gewoon een smoking uit de kast - een enorme boost geven. Een fraai voorbeeld is Jes sica Chastain, die in 2012 genomi neerd was voor haar bijrol in The Help. Uiteraard was het Chastains acteerta lent dat haar die nominatie opleverde, maar dankzij de zwart met gouden creatie van Alexander McQueen - aan gevuld met diamanten van Harry Winston ter waarde van 2 miljoen dol lar - kreeg Chastain nu ook het aura van een geloofwaardige Hollywoodgo- din. De Californische actrice maakt zondag serieus kans om de Oscar te winnen voor haar hoofdrol in Zero Dark Thirty. Als ze er ook nog in slaagt om opnieuw in een spraakma kende jurk op de rode loper te ver schijnen, dan is haar sterrenstatus voor de komende jaren gegarandeerd. Voor actrices is de rode loper van groot belang: hoor je volgens de mode- volgers tot de toppers, dan sta je nog weken na de Oscars op de blogs en in de bladen. Dat straalt natuurlijk ook af op de betrokken ontwerpers, stilis ten, make-upartiesten, kappers en kle- dingverkopers. Kopieën van Chastains jurk gingen kort na de Os cars in de verkoop voor 30.000 dollar, terwijl de vintage Dior-jurk die Nata lie Portman in 2011 aanhad, later voor 55 mille van eigenares wisselde. In 1995 droeg Uma Thurman een elegan te lila outfit van Prada, waarna de ver koopcijfers van het toen nog relatief onbekende modehuis plotseling door het plafond schoten. Veel jonge ontwerpers zullen er van dromen dat hun creaties ooit worden opgepikt door een grote ster, net als Prada destijds door Thurman. Toch is de kans daarop ook weer niet al te groot. The New York Times turfde on langs welke ontwerpers de afgelopen jaren favoriet waren bij de Oscars, en daaruit bleek dat de Hollywoodster- ren in wezen best conservatief zijn. Met 34 jurken bleken de ontwerpen van Versace veruit favoriet, gevolgd door gevestigde namen als Armani (21), Valentino (20), Dior (18), Vera Wang (16) en Chanel (14). De enige nieuwkomer in dit lijstje is Marchesa (11), dat dankzij jongere stijliconen als Selena Gomez, Kristen Stewart en Oli via Wilde een flinke opmars maakt op de rode lopers van de Grammy's, de Golden Globes en de Academy Awards. Uiteraard was het ook niet slecht voor het in 2004 opgerichte de- signersmerk dat oudgediende Sandra Bullock haar Oscar voor The Blind Side in 2010 kwam ophalen in een glamou- reuze zeemeerminnenjurk van Mar chesa. De Oscars zijn in Nederland live te zien op Film 1 (22.30 preview, 23.00 - 02.00 live uit L.A.). Wie digitale televisie heeft, kan de uitreiking volgen via het het gratis etala gekanaal (vanaf 23.00 uur). Op internet is een livestream te volgen via www.oscar.com. Op de Oscar-avond verschijnen in de juiste jurk kan het imago van een actrice een enorme boost geven Sandra Bullock baarde in 2010 opzien met haar glamoureuze zeemeerminnenjurk van Marchesa. foto EPA den mg. Jed als het een echte internationale krachtmeting is geworden en de categorie 'beste buitenlandse film' kan worden afgeschaft De vijf no minaties voor Amour vormen al een stap in de goede richting. Daar moeten er dus minstens drie van verzilverd worden." Leo Bankersen als de winnende filmmakers bij het houden van hun speeches nu eens niet al hun achtertantes, balletjuffen en kruiwagens bedanken, en durven af te wijken van het strakke Hollywoodscript zoals documentairemaker Michael Moore in 2003 deed met zijn spraakmakende politieke tirade: 'Shame on you, Mr. Bush!' Fritz de Jong

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9