Kloosterzande heeft dit jaar brede school ZEEUWS-VLAANDEREN 27 Liza Steijaert-de Kramer viert honderdste verjaardag Eerder dan ze dacht, verhuisde Iris Persijn deze week weer naar Zeeuws- Vlaanderen, maar of ze er lang blijft? Ik ben nu wel weg uit Gent, maar ik sluit niet uit dat ik er ooit terugkeer F- ZATERDAG 23 FEBRUARI 2013 is vertrouwd maar anders KLOOSTERZANDE - Basisschool Ter Duinen in Kloosterzande is eind dit jaar omgebouwd tot een brede school, waarin naast kinderopvang ook de Sandeschool en de biblio theek komen. Met de verbouwing is ruim 593.000 euro gemoeid. Scholengroep LeerTij is al een tijd je bezig om in Kloosterzande te komen tot een brede school, me de met het oog op het dalende aantal basisscholieren. Klooster zande heeft straks te weinig kin deren om nog twee scholen volle dig te bevolken. Een brede school met bibliotheek en kinderopvang biedt de leerlingen, leerkrachten en dus ook ouders meer mogelijk heden. Ter Duinen wordt uitgebreid met één lokaal, tot een totaal aantal van dertien lokalen. De kinderop vang krijgt meer ruimte en er moet ook plek worden gemaakt voor de bibliotheek. Dit gaat ten koste van het bestaande speelter rein. Om toch genoeg speelruim te te houden, wordt de bij Ter Duinen gelegen groensingel erbij getrokken. De Sandeschool wordt een dorps huis ter vervanging van het bouw kundig slechte gebouw Rozenhof. door Wilma Valk BRESKENS - Samen met haar twee dochters en zoon genoot Liza Steijaert-de Kramer gisteren van alle belangstelling tijdens een drukbezochte receptie ter gelegen heid van haar honderdste verjaar dag in woonzorgcentrum Hooge Platen in Breskens. Of ze iedereen nog wel herkende, was niet zo belangrijk. Het was duidelijk dat ze alle felicitaties en presentjes erg op prijs stelde. Liza is geboren op Sasput en daar bleef ze ook na haar trouwen wo nen. Later verhuisde het echtpaar naar Schoondijke. De laatste jaren woont ze naar volle tevredenheid in woonzorgcentrum Hooge Pla ten. Liza Steijaert-de Kramer genoot van alle aandacht tijdens de receptie ter gelegenheid van haar honderdste verjaardag, foto Mark Neelemans door René Hoonhorst CENT - Iris Persijn (22) wist van jongs af dat ze niet haar hele le ven in Nederland zou blijven. Niet dat ze per se moet emigre ren, maar ze wil in elk geval le venservaring opdoen in andere de len van de wereld. Na het doorlopen van het vwo aan scholengemeenschap De Re de in Terneuzen ging Iris op ont- wikkelingsreis met de scouting: helpen bij de bouw van een huis en de installatie van een water pomp. Daarna begon ze aan de studie sociologie in Gent. „Ik wil de altijd al naar Gent: buitenland en toch dichtbij, vertrouwd en toch anders." Die studie rondde ze vorig jaar succesvol af, maar dat was geen re den om spoorslags terug naar 'huis' te gaan. De kans om als afge studeerd sociologe in Zeeuws- Vlaanderen werk te vinden, lijkt tenslotte een stuk kleiner dan een passende baan in de agglomeratie Gent. Sinds de "nazomer werkt Iris aan een onderzoek naar de car rièremobiliteit van afgestudeerde Vlaamse universiteitsgangers. Ze geeft direct toe dat het niet haar ideale baan is. „Het is me te individualistisch en te theore tisch. Ik zou liever een onderzoek doen met en over mensen. Maar goed, ik ben niet mijn eigen op drachtgever." Iris voelt sowieso (nog) niet zoveel voor een car rière als onderzoeker of weten schapper. „Niet dat ik die moge lijkheden voor later definitief wil uitsluiten. Maar een hoogleraar Aan de Schelde, vlakbij de Sint Pie tersabdij op het gelijknamige plein, voelde Iris Persijn zich vanaf dag één thuis. „Ik zou niets nega tiefs over Gent weten te zeggen." foto Peter Nicolai moet ook levenservaring hebben, iets van de wereld gezien hebben. Verder studeren, kan altijd nog. Ik wil eerst de praktijk in." Mocht ze verder studeren dan is Gent zeker weer een optie. Want de Arteveldestad is buitenland én zeer vertrouwd. Iris is geboren en getogen in Spui, een buurtschap aan de Bronkreek, een aftakking van de Otheense Kreek, die op zijn beurt weer in de Westerschel- de stroomt. Diezelfde Schelde, in Gent door de Vlamingen aange duid als Benedenschelde, kabbelt in Gent voorbij Iris' deur. „Het is al mooi dat ik vanaf mijn balkon op een rivier kijk. Dat het de Schelde is, maakt het nog leuker." Op die Schelde, honderd meter van haar voördeur verwijderd, ligt 'de boot', Iris' stamkroeg. Aan een tafeltje op Babbel Knabbel Kaffee De Planck, zoals de boot of ficieel heet, kan ze 'echt geen na delen' van Gent, opnoemen. „Gent heeft gewoon alles. Een prachtige stad met veel histori sche gebouwen met een centrum waar alle voorzieningen en uit gaansgelegenheden op loopaf stand van elkaar liggen. De men sen zijn aardig, er zijn winkels te kust en te keur en cafés en restau rants naar ieders smaak." Lopend naar het Sint Pietersplein komt ze op één nadeel van het le ven in België. „Boodschappen zijn duurder dan in Nederland." Daar staat tegenover dat uitgaan - en welke student doet dat niet graag - minder duur is. In dik vier jaar tijd heeft Iris ook nog niet één ver velend incident meegemaakt in Iris Persijn het uitgaansleven. Vlamingen zijn over het algemeen wat welle vender en voorkomender. Ze spre ken elkaar vaak met u aan. „Ik heb daar nooit zo bij stilgestaan. Zelf ben ik wat directer, maar ik heb er geen moeite mee om me aan te passen." Het cliché dat universiteiten in België schoolser en gedisciplineer- der en dat je er meer moet stam pen, onderschrijft ze. „Je moet veel uit je hoofd leren. Januari is echt een maand waarin je con stant aan het stampen bent, heel zwaar. Maar ik ben nu toch wel heel blij dat ik al die kennis in mijn hoofd heb opgeslagen." Zeeuws-Vlaamse zaken heeft Iris de afgelopen 4,5 jaar niet gemist. „Dat is ook niet gek. Niet alleen omdat Terneuzen niet ver is, maar ook omdat ik veel weekein den terug was. Ook al voor een bijbaantje in de horeca." Dat bijbaantje in de bediening bij Westbeer pakte ze deze week on verwachts weer op. Want Iris is sinds een paar dagen niet meer 'van uus', maar 'trug tuus'. Ze wil de uiteindelijk het droge weten schappelijk onderzoek geen paar jaar voortzetten. „En een baan zoeken kan ik ook vanuit Terneu zen, waar ik ook kan samenwo nen met mijn vriend." Haar reisidealen heeft ze niet op gegeven. Vriend Sam weet dat ze ooit naar Peru gaan. „Ik weet niet precies waarom, maar Peru staat voor mij voor een heel andere we reld die ik gezien moet hebben." En Gent heeft Iris zeker niet uit haar hoofd gezet. Het is zeker een kandidaatstad voor een vaste baan. „En bij de Vreemdelingen dienst in het gemeentehuis hangt een groot portret van me als 'vreemdelinge' in Gent. Blijf ik er toch een beetje wonen!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 97