Geen enkele verplichting meer aan Leyten voor ontwikkeling van Kop Een huisdier verzekeren is niet vanzelfsprekend Griep 24 ZEEUWS-VLAANDEREN GEMEENTERAAD NASPELEN almanak Havisten van het Zwin College speelden gisteren een vergadering van de gemeenteraad na. door Raymond de Frel In de rubriek De Lappenmand geven artsen, specialisten, assistentes én baas jes wekelijks een kijkje in de wereld van Dierenziekenhuis Zeeuws-Vlaande- ren in Terneuzen. In aflevering 8: verze keringen voor huisdieren. Adri Jansen uit Sluiskil is eerlijk: als Boris niet was verzekerd, was hij vorig jaar naar de hon- denhemel gegaan. Zijn zeven jaar oude berner sen- nen had botkanker. Een pootam- putatie was noodzakelijk. Tel daar nog wat chemobehandelingen bij op en je komt tot een kostenpost van zo'n vijfduizend euro. Die hebben Adri en Jeanette Jan sen niet betaald. Dat deed hun ver zekeringsmaatschappij Proteq Dier en Zorg voor hen. Proteq is samen met Petplan een grote spe ler op de Nederlandse dierenver- zekeringsmarkt. „Wij betalen der tig euro per maand, al sinds we Boris als pup kregen. Dat is inclu sief een aanvullende verzekering voor bijvoorbeeld chemobehande lingen. Wij hebben destijds geen moment getwijfeld over het afslui ten van een verzekering, zeker ook omdat een berner sennen be kend staat als een kwetsbaar hon denras. Bovendien: een grote uit gave komt altijd ongelegen. Dan liever elke maand een vast be drag", vertelt Adri. Ook Mena Martens uit Terneuzen sloot voor haar honden Jelle en Wanda een verzekering af. Daar zijn ze zo'n 700 euro per jaar aan kwijt. „Maar wij zeggen tegen ie dereen: verzeker je dier. Hadden wij dat niet gedaan, dan hadden we aan Jelle zeker 10.000 euro kos ten in twee jaar tijd gehad. Na che mobehandelingen is hij nu al drie jaar helemaal gezond." Het verzekeren van huisdieren is in Nederland nog lang niet van zelfsprekend. „Ik schat in dat vijf procent van de katten en honden is verzekerd", vertelt marketing manager Walter Boer van Proteq. „In Zweden is het percentage ze ventig procent. Dat heeft ermee te maken dat dierenverzekeringen al zeker honderd jaar worden aange boden en daardoor ingeburgerd ra ken, maar ook met het feit dat de medische kosten veel hoger zijn dan in Nederland. In Engeland is ongeveer twintig procent van de huisdieren verzekerd. Maar in Bel gië bestaat er helemaal geen die- renverzekering. Hoe zuidelijker je gaat, hoe meer de positie van de huisdieren anders is dan in ons land." Boer stelt dat de jaarpremie voor een hond gemiddeld 300 eu ro is, inclusief een aanvullende verzekering. Voor katten moet on geveer twaalf euro per maand worden betaald. „Om de premie te bepalen kijken we naar het ras, de leeftijd en de sekse. Het is sim pel: hoe zwaarder een hond, hoe meer medicatie hij nodig heeft bij een operatie. Dat bepaalt dus de premie. Wij vergoeden tot 5000 euro per jaar en hanteren een ei gen bijdrage van 19 procent." De dierenverzekeraars doen niet aan 'gezinspakketten'. Pech dus voor mensen met meerdere honden, zegt Boer. „De ervaring leert ons dat een collectieve verzekering voor dieren niet leidt tot een lage re schadelast. Denk maar eens aan kruisbestuiving. Als de ene hond diarree heeft, slaat het zo over op de andere." Boris kan met drie poten verder leven. Naar de kosten had zijn baasje geen omkijken, omdat Boris verzekerd is. foto Peter Nicolai Op het notariskantoor in Zeeuws- Vlaanderen sloeg de griep genade loos toe. Een secretaresse meldde zich proestend ziek, de jongste ge diende werd koortsig en met braak neigingen afgevoerd en één van de klerken kon die neigingen zelfs niet meer onderdrukken en boog zich over een prullenbak. De oudste klerk mankeerde niets. Trots refereer- Tip? redactie@pzc.nl de hij aan de jaarlijkse griepprik en adviseerde zijn bleke collega's die nu eindelijk ook eens op te halen. De no taris meldde zich hoestend en proes tend en met volle neus. De oudste klerk gaf ook hem een welgemeend advies: „Leg als je naar bed gaat een gesneden ui naast je. Dat helpt." De notaris droogjes: „Dat is niet no dig. Daar ligt m'n vrouw al." Jullie zijn baas, door Martijn de Koning Dames, dames...!" Burge meester Jacques Suur- mond kan niet anders: hij móet even ingrij pen tijdens een steeds fellere dis cussie tussen de woordvoerster van het CDA en die van de WD. Het was niet de enige keer dat het er lekker fel aan toe ging tijdens de 'raadsvergadering' gister ochtend in het Oostburgse ge meentehuis. De leerlingen van havo-5 van het Zwin College speelden daar een bijeenkomst van de gemeenteraad na. Het onderwerp was écht. De vraag was wat er moet gebeuren met de 15.000 euro die de gemeen te jaarlijks 'overhoudt' nu de dis co Joy in Cadzand dicht is. Dat was namelijk het bedrag dat Sluis jaarlijks meebetaalde aan het la ten rijden van een discobus. Het onderwerp komt binnenkort aan de orde in de echte gemeente raad. De leerlingen namen alvast een voorschot. De scholieren waren ingedeeld bij één van zes echte raadsleden en fractievolgers. Die coachten de groepen, allereerst bij het opstel len van een gezamenlijk fractie standpunt. Dat was al niet gemak kelijk. „Ik was even bang dat er een scheuring binnen mijn partij zou ontstaan", grinnikte het ech te CD A-raadslid Aniek Uitdewilli- gen. Dat kon.ze uiteindelijk voor komen. De fracties hadden uiteenlopende ideeën, maar duidelijk was wel dat het voorstel van wethouder Jan Schaalje om het geld in de al gemene reserve te stoppen, maar op weinig bijval kon rekenen. Het was voor de jeugd, dat moet het blijven, was de algemene opvat ting. Ideeën voor het financieren van busvervoer naar uitgaansgele genheden in België, het subsidië ren van een ondernemer die een disco wil beginnen en het bekosti gen van een onderzoek naar de wensen van jongeren, passeerden de revue. Wethouder Schaalje bleef in zijn rol. Hij toonde zich 'bijzonder te leurgesteld' dat zijn eigen voorstel geen bijval kreeg, en voorzag de ideeën van de fracties van kriti sche kanttekeningen. Het maakte zo'n indruk op een aantal raads leden, dat hun coaches eraan te pas moesten komen om hen weer op te monteren. „Jullie zijn de baas, niet hij!", siste Mare Rijk (Nieuw Gemeentebelang) zijn raadsleden toe. De groep moest vervolgens op zoek naar een gemene deler. Er moesten immers compromissen gesloten worden om het geld überhaupt érgens voor te kunnen gebruiken. Met name de CDA-fractie draaide de hand ner gens voor om: de partij eiste bru taal het woord op, diende een amendement in en vroeg tussen door ook nog om een schorsing. „Vijf minuutjes?", vroeg burge meester Suurmond. „Tien minu ten!", eiste de CDA-voorvrouw. En ze kreeg haar zin. Na koortsachtig overleg vonden vier van de zes partijen elkaar in een gezamenlijk standpunt: ze droegen het college op onderzoek te doen naar de wensen van de jeugd, om vervolgens te kijken of die wensen met het overgebleven geld (deels) gerealiseerd kunnen worden. Uiteraard kreeg Jan Schaalje na af loop de vraag of het gemeentebe stuur 'iets gaat doen' met de uit komsten van de discussie. De wet houder beloofde van wel. „We zul len een voorstel voor die 15.000 euro aan de raad voorleggen. Daar- 'in zullen we zeker meenemen wat we vandaag hebben ge hoord." De PvdA-fractie aan het woord. Op mond en raadsgriffier Paul Claeijs Francois Dees: „Ik vond het erg leerzaam om dit eens te doen. Er was wel weinig tijd om het onder werp uit te diepen. Ik zou best in de politiek willen. Ik hou wel van debatteren." door Raymond de Frel TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen heeft geen enkele verplichting meer ten opzichte van projectont wikkelaar Leyten Vastgoed bij nieu we ontwikkelingen op de Kop van de Noordstraat in Terneuzen. Die garantie gaf wethouder Frank van Hulle deze week aan D66-raadslid Charles ten Hengel. Ten Hengel is initiatior van een burgercollectief dat een alterna tief plan voor de Kop van de Noordstraat wil bewerkstelligen. Vorige week werd een streep ge zet door het plan voor winkels en appartementen van Leyten; er bleek onvoldoende belangstelling van exploitanten. „Als er een nieuw plan voor de Kop komt, hoeven we dat echt niet meer aan Leyten voor te leggen. De overeen komst tussen Leyten, woonstich- ting Clavis, de Rabobank en.de ge meente is echt ten einde", aldus Van Hulle. Leyten wilde voor de tweede keer een halfjaar uitstel om het plan verder te ontwikke len, maar daar stemde Terneuzen niet mee in. Door die beslissing komt ook 1,5 miljoen euro vrij, die door de pro vincie was toegezegd. „Gaan we dat geld nu investeren in een gras veld, dat op de Kop zal verrijzen? Of komt het voor een ander plan beschikbaar?", wilde Ten Hengel weten. Van Hulle antwoordde dat het provinciegeld is toegezegd voor een investering in de Kanaal zone, dus niet specifiek de Kop van de Noordstraat. In het verlengde van deze discus sie hamerden meerdere raadsle den er ook op dat de bouw van een nieuwe zeesluis kansen biedt om bevaarbaar water terug in de binnenstad te brengen. Wethou der Co van Schaik liet weten dat het college deze wens uitdrukke lijk zal benadrukken in het over leg van alle belanghebbenden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 94