Pootaardappelacademie is van start Bouwcrisis lijkt in Goes niet te bestaan Boot Schilders BEHA 10 DAAGSE li vera 10,- KORTING 24 BEVELANDEN en THOLEN maakt doorstart na faillissement Cabaretavond in Meulvliet 66 We vragen telers te IEDERE 2e BEHA mSÊÊSÊÊÊM helpen met pootgoed. Dat betaalt zich ook terug MIDDELBURG Aardappelcongres in Congo door Claudia Sondervan colijnsplaat - Tien jaar komt de Kamperlandse akkerbouwer Piet Sandee nu jaarlijks in landen als Burundi en Congo om zijn ken nis van de aardappelteelt te delen met de boeren in dat bergachtige, roerige, maar vruchtbare gebied. Hij is trots dat hij als adviseur van de Agriterra-organisatie steeds meer Noord-Bevelanders in bewe ging weet te krijgen om de voed selproductie in Afrika een zetje te geven. Kortgeleden leidde hij weer een degelatie Afrikanen rond op de Noord-Bevelandse akkers, nu zit hij met roodverbrand hoofd na een tiendaagse trip naar Congo in Colijnsplaat bij proefboerderij de Rusthoeve te praten over zijn vol gende reis naar het Congolese dis trict Zuid-Kivu. Dat heeft begin juni de eer het vierde driedaagse aardappelteelt-kenniscongres te houden in de regio. Die regio dient dan breed genomen tewor- den: behalve uit heel Congo trekt het evenement boeren en land bouworganisaties uit buurlanden Rwanda, Burundi en Oeganda. Mensen die dagreizen ver over slechte wegen komen om te leren hoe ze meer opbrengst uit hun aardappels kunnen halen. Er is veel te leren, weet Sandee, die het evenement meemaakt. In Congo heeft Sandee het con gres voorbereid door te regelen dat straks proefvelden met aard appelen worden gepoot om straks aan de congresgangers te laten zien wat bemesting kan doen, en gezonde pootaardappels: een soort Rusthoeve in de Congo. Bert Sandee, Agriterra-adviseur „De grond is vruchtbaar, het kli maat is zo dat ze drie oogsten per jaar van het land kunnen halen. Maar de kwaliteit van de pootaard- appelen is zo matig, de kennis over bemesting en bestrijding van ziekten als bacterievuur en phytophtora zo gering, dat ze am per tien ton per hectare halen. Dat kan makkelijk 25 ton worden. En drie keer per jaar. De aardap pel is er een voedingsgewas met aanzien: geen feest zonder aardap pel, zeggen ze daar. Er valt geld mee te verdienen. Tot voor kort hadden boeren een veldje voor hun eigen voedselbehoefte, maar er ontstaat een geldeconomie. Boeren hebben geld nodig om hun kinderen naar school te stu ren en om mest en goed pootgoed te kopen. Er keren langzamer hand veel mensen terug uit de vluchtelingkampen waar ze heen zijn gegaan tijdens de burgeroor logen. Er is een enorme vraag naar voedsel." Bert Sandee instrueert bij gewassenteelt in Zuid-Kivu, Congo. door Claudia Sondervan colijnsplaat - De Pootaardappel academie Zuid-West-Nederland is van start gegaan. Het nieuwe kenniscentrum voor de teelt van pootaardappels moet nieuwe ken nis beschikbaar, bereikbaar en be taalbaar maken voor boeren en be drijven in de aardappelsector. Woensdag kwamen circa hon derd mensen naar proefboerderij De Rusthoeve in Colijnsplaat voor de oprichting; zo'n vijftig daarvan sloten zich meteen aan, zegt algemeen bedrijfsleider Sam de Vlieger van de Rusthoeve en projectleider voor de Pootaardap pelacademie. De Pootaardappelacademie (PAA) pakt taken op die door het ophef fen van het Productschap Akker bouw dreigen te verdwijnen: nieuwsvoorziening en onafhanke lijk onderzoek op teeltgebied. De PAA moet een platform worden voor het ontwikkelen en versprei den van kennis. Het platform wordt gedragen door de ZLTO, DLV Plant en de Rusthoeve. „Kennis verdwijnt achter gesloten deuren. Alle onderzoek wordt straks door bedrijven gedaan. Er is geen onafhankelijk onderzoek meer. Bij het productschap wer den ook de onderzoeksvragen van boeren verzameld en uitgevoerd", left De Vlieger uit. Die taak neemt de PAA op. „Nederland heeft een enorme exportpositie. Je hebt als wereldleider wel wat te verliezen. Klanten sellen veel hogere eisen dan de Europese norm. Die haal je alleen als je kri tisch bent op je werk en je teelt." Boeren komen van dagreizen ver om informatie, foto's collectie Sandee door Luc Oggel GOES - De bouwsector krijgt de ene na de andere klap, maar in Goes lijkt het wel of de crisis niet bestaat. Op heel veel plekken in en rond de stad wordt volop ge bouwd. Het is over het algemeen kommer en kwel in de bouw, dat valt niet te ontkennen. Faillissementen zijn aan de orde van de dag en de Kamer van Koophandel voorziet dat vooral in die sector dit jaar nog veel meer banen zullen ver dwijnen. Toch kan het de inwo ner van of bezoeker aan Goes niet ontgaan: bouwvakkers zijn overal volop aan het werk. Grote kranen torenen boven de skyline uit. Eén in Goes-noord bij de (af)bouw van het Erasmuspark en één in Goes-oost bij het nieuwe Goese Lyceum. In de wijk Mannee verrijst mo menteel een multifunctionele ac commodatie, waar onder meer ba sisschool De Wingerd zijn intrek zal nemen. Daarnaast worden er ook nog steeds huizen gebouwd in Mannee, net als in Aria en - binnen afzienbare tijd - de succes volle Kloetingse wijk Riethoek, waar de zesde fase op stapel staat. In de Valckeslotlaan krijgt op dit moment het complex met zorgap- partementen van Gors al aardig vorm en ook op de Goese bedrij venterreinen is volop bouwactivi teit te bespeuren; op Klein Frank rijk is de nieuwbouw van sociale werkvoorziening De Betho al een heel eind op dreef en in De Poel verschijnt ook het ene na het an dere bedrijfsgebouw. Er is inmid dels ook begonnen met de bouw van een grootschalig distributie centrum voor PostNL (oplevering september). Aan de Van der Spiegelstraat wordt de voormalige Van Strien garage onder handen genomen en her- en verbouwd voor Jeremias- se Fiets en Fitness. Ook zorggroep ter Weel helpt de noodlijdende sector een handje, want de ver- pleegafdeling aan het Joannaplant- soen wordt ingrijpend verbouwd en op het terrein staat ook uitbrei ding gepland in de vorm van een apptementencomplex aan de Beu kenstraat. Ook in de toekomst valt er voor bouwbedrijven nog wel het één en ander te doen, want er staan nog wat grote projecten op stapel. Zo wil Sportpunt Zeeland fors uit breiden en heeft Bouwopleiding Zeeland plannen om een inte graal praktijkcentrum te bouwen op het inmiddels braakliggende terrein van autobedrijf Sonke aan de A. Fokkerstraat. Hoewel nog onzeker is wanneer, zitten ook ontwikkeling van Slot Oostende aan de Singelstraat en een eventuele nieuwe brede school in Goes-oost nog in de pen. Verder voorziet het ontwerp- bestemmingsplan Goese Meer, dat momenteel ter inzage ligt, in een hotelvoorziening bij de golf baan. heinkenszand - De twee eigena ren van glas- en schildersbedrijf Roegiers de Koeijer, Antwan de Punder en Richard van Wijk, heb ben de merknaam en activiteiten van het failliete Boot Schilders in Goes overgenomen. Ze kwamen vrijdag tot overeenstemming met curator Jan Arie Platteeuw. De twee vestigingen van Boot in Goes en Roosendaal blijven in het faillissement. Roegiers de Koeijer blijft opereren vanuit Heinkens zand. Een deel van de 27 werkne mers kan mee met de overname. „Iedereen is welkom om te sollici teren, een aantal heeft dat ook al gedaan", zegt Van Wijk. live life love live ra OPRIL GROTE MARKT 13, GOES PLEIN 1940 - 2, MIDDELBURG tholen - De finalisten van het be roemde cabaretfestival Cameret- ten geven zaterdag 2 maart een op treden in gemeenschapscentrum Meulvliet in Tholen. De avond be gint om 20.15 uur. Kaarten kosten 14 euro en zijn te koop aan de zaal, bij kantoorboekhandel Diele- man en via de website van Uit op Tholen: www.uitoptholen.nl. Jari van Hoofkwartier 62 Riant, half vrijstaand dubbel woonhuis met grote tuin, 8 slaapkamers en 2 badkamers. Vraagprijs 349.000,- k.k. SCHULTING www.schulting-partners.nl t: 8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 88