Brassed off MEDIA 21 Klaas van Kruistum heeft er weer een kinderprogramma bij: de spektakelshow IJsstrijd. Lekker keten, dat doet hij het liefst. Teruggespoeld ZATERDAG 23 FEBRUARI 2013 spektakel rond onze testjes genie ten. Niemand mag zich buitenge sloten voelen." Denkt even na. „Ja, dat tolerante, elkaar écht zien, daarin schuilt voor mij een be langrijk deel van het geloof." IJsstrijd is een spelshow over duur zaamheid. Dat klinkt niet als het meest aansprekende onderwerp voor prepubers. Van Kruistum lacht. „Het is best spectaculair hoor, met drie grote ijsbollen die ze met grote branders te lijf gaan. De vragen zijn ook erg grappig. We vangen garnalen, 20 kilome ter uit de kust in de Noordzee. Maar weet je hoeveel kilometer die beestjes afleggen voordat ze op je bord liggen? En is het beter voor het milieu om de trap of de lift te qemen? De antwoorden ver rassen." Checkpoint. Zaterdag, Nederland 3 om 09.30 uur. IJsstrijd. Zaterdag, Nederland 3 om 18.55 uur. Voor Cod en vaderland. Zondag, Neder land 3 om 14.40 uur. reageren? media@depersdienst.nl door Rivka Groenier Het programma Checkpoint, waarin Klaas van Kruis tum op nadrukke lijk niet-weten- schappelijke wijze proefjes uitvoert '\met een jong testteam, scoort lek- ker. Vanaf vandaag (zaterdag) is hij te zien in IJsstrijd, spektakel quiz over duurzaamheid. En mor gen (zondag) begint een nieuw seizoen Voor God en vaderland, zijn kinderserie over geschiedenis en godsdienst. De EO-presentator is op dreef. Hij begon zijn carrière bij de radio, presenteert nog steeds het zon dagavondprogramma Jouw week- endjinale op 3FM. Pas vier jaar gele den maakte hij de overstap naar televisie. Nog steeds moet hij er aan wennen dat hij wordt her- kend in de supermarkt. „De tijd dat ik ongestoord een pak melk kon gaan halen, ligt nu wel achter me. Begrijp me niet ver keerd hoor, ik vind het geweldig als kinderen naar me toe komen en zonder gene een heel verhaal 'In tolerantie schuilt deel van geloof In de serie Teruggespoeld staat we kelijks de spot gericht op een film klassieker die op veel mensen een onuitwisbare indruk heeft gemaakt. door Jan van Mullem als 'komedie' neergezet. Ten on rechte. Zeker, er valt regelmatig iets te lachen - vooral dankzij de gevatte dialogen - maar de onder toon is zwart. Steenkoolzwart. Het verhaal speelt zich afin de Thatcheriaanse jaren in Groot- Brittannië. Tijdens de economi sche crisis van eind vorige eeuw wordt besloten nog resterende steenkoolmijnen te sluiten. Dat zorgt voor grote sociale onrust. Ook in Grimley, het mijnwerkers dorp in 'Brassed off. Er is weinig verbeelding voor nodig in die ver zonnen naam het echte plaatsje Grimethorpe in zuid-Yorkshire te herkennen, begin jaren negen zijn muzikanten verder inzakt. Als hij op een dag in elkaar zakt en steenkoolgruis ophoest, wil de band nog één laatste concert geven. Bij het schijnsel van hun mijnwerkerslamp spelen zij, heel ingetogen, 'Danny boy' onder het raam van de zieke dirigent. Door toedoen van zijn depressie ve, door vrouw en kinderen verla ten zoon Phil (Stephen Tompkin- son) en bandleden Andy (Ewan McGregor) en Gloria (Tara Fitzge rald), komt er toch een toegift: de eindstrijd van de landelijke brassbandcompetitie in de Royal Albert Hall. De grand finale, met de uit het ziekenhuis weggeslo pen Danny, die op het balkon van een rijdende dubbeldekker-bus door nachtelijk Londen zijn band nog eenmaal dirigeert - 'Land of hope and glory' - is onvergetelijk. afsteken. Maar het blijft een be vreemdende ervaring." Het is niet dat hij zo nodig op tv moest, benadrukt hij. „Maar ik voelde wel dat ik qua presenteren wat in mijn mars had. Ik heb het dus maar gewoon gevraagd bij de EO: hé jongens, wat vinden jul lie?" Van Kruistum werd opvolger van Herman Wegter bij De omega code. Sindsdien zit hij, zoals hij het zelf omschrijft, behoorlijk in de flow. Lekker keten, dat doet hij het liefst. „De testjes die we doen bij Checkpoint, vind ik zelf zo grap pig, dat ik vaak nog fanatieker word dan het testteam. Bij Voor God en vaderland heb ik dat ook. Loop ik door Paleis 't Loo als ko ning Lodewijk Napoleon met een kroon op mijn hoofd, om het ge schiedenislesje wat bezieling te geven. En dan heb ik zelf de groot ste lol." Hij heeft er nooit zo over nage dacht, maar er zit een duidelijke rode draad in zijn prille tv-car- rière. Lekker lol trappen, maar te gelijkertijd toch kennis overbren gen. „En het leukste is dat ik er zelf ook nog wat van opsteek. Het bevredigt mijn aangeboren nieuwsgierigheid en de drang om dingen te willen onderzoeken en delen." Met het geloof verpakken, wat er bij de EO ook bijhoort, is hij ei genlijk nooit bezig. „Nee, het is meer een vanzelfsprekendheid. Ik ben gelovig, het geeft richting aan mijn leven. Maar het is complex en lastig over te dragen. Dat kun nen anderen veel beter dan ik. De programma's die ik maak, zijn breed en gaan niet allemaal expli ciet over God. Ze hebben wél alle maal raakvlakken, maar ik ben geen dominee." Hij uit zijn geloof liever in een po sitieve levenshouding. „Vroeger wilde ik verpleegkundige wor den, om andere mensen te hel pen. Nu maak ik kinderen blij met entertainment, dat is toch ook mooi?" Hij vindt het belang rijk dat alle kinderen zich thuis voelen bij zijn programma's. „Bij Checkpoint denken we daar heel bewust over na. Het is primair ge richt op jongens, maar wel op alle jongens. Als je slim bent, denk je: 'hoe zou dit nou kunnen en hoe zou dat zitten'. Als je wat minder slim bent, kun je gewoon van het foto Ruben Timman Pete Postlethwaite is magistraal als dirigent Danny in 'Brassed off. tig door de EU uitgeroepen tot de armste stad van Engeland. De in woners leven er van de mijn - de 'pit\ Die biedt hen amper genoeg om het hoofd boven water te hou den, maar zorgt wel voor maat schappelijke samenhang. Als het voortbestaan van de Grimley-mijn wordt bedreigd, lijken eveneens de dagen van de aan de 'pif gelieerde, trotse mu ziekkapel The Grimely Colliery Band geteld. Aan elke mijn was destijds een fanfare - een brass band - verbonden en onderling werden prestigieuze muziekcon coursen georganiseerd. Dirigent van de Grimley brass band is Danny, een glansrol van Pete Postlethwaite (1946-2011). Hij probeert de band koste wat kost bij elkaar te houden, maar moet toezien hoe het moraal van Britse films; je houdt er van of haat ze. Het valt niet te ontkennen dat er vanuit het overzeese ge bied veel 'rubbish' richting het Europese vasteland is verspreid, maar ook talloze pareltjes. Zoals 'Brassed off. Een drama met bal len. En met muziek, veel muziek. 'Brassed off (1996) is in landen buiten het Verenigd Koninkrijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 73