PZC KIJKTIP Het wielercircus is er weer In Volgens Robert is Peter Blok een vijftiger, ondergedompeld in de midlifecrisis-blues. De serie is geschreven door zijn vrouw Maria Coos en Blok zelf. Uit het leven gegrepen of volledig fictie? De auto was ons kantoor, ik zou wel een paar maanden per jaar willen werken ineen rijdend kantoor ZATERDAG 15.15 UUR ZATERDAG 23 FEBRUARI 2013 De creatieve kurk uit de fles door Monique Brandt Een echtgenote die hem steeds op zijn nek zit. Een te drukke huisartsen praktijk. De sleur van ja ren haastig leven, die zwaarder en zwaarder valt. En het steeds nijpen der besef dat het allemaal niet beter wordt dan dit. Kan hij er wat aan doen dat hij een beetje over zijn toe ren raakt? Huisarts Robert Finkelstein (Peter Blok) uit de nieuwe Vara-serie Vol gens Robertraakt de draad Van zijn le ven behoorlijk kwijt. Hij slaat zijn vrouw (Jacqueline Blom), schoffeert zijn vrienden en vlucht naar een tij delijk onderkomen. Aldaar compli ceert een sappige jonge buurvrouw (Hannah Hoekstra) zijn leven nog verder de kreukels in. Een alom aan- wezfge psychiater (Tjitske Reidinga) wordt zijn spirituele gids in deze chaotische midlifecrisis. De nieuwe serie - door regisseur Jo- ram Lürsen vaardig gegoten in een vernieuwend visueel jasje - is het re sultaat van intensieve echtelijke sa menwerking. Succesauteur Maria Goos (Oud geld, Cloaca, Pleidooien Maria Goos echtgenoot Peter Blok waren al lang van plan eens samen te schrijven. Drie jaar geleden ontstond de opzet voor een serie van 12 keer 45 minu ten. Een subsidie van het Mediafonds ketste af, de Vara stapte toch in, maar dan voor een reeks van 8 keer 25 mi nuten. Volgens de omroep is het een tragikomedie, Goos zelf houdt het lie ver op een dramady: „Het heeft dan wel de dynamiek van een comedy, maar al met al is het allemaal behoor lijk dramatisch." De inspiratie kwam van een bevrien de huisarts, die veel verhalen heeft over zijn drukke eenmanspraktijk. „Die problematiek wilde ik er per se in verwerken", zegt de auteur. Voor het paar is een midlifecrisis zeker niet uit het leven gegrepen. Volgens Blok houdt het theater hem fris in het hoofd. Blok: „Ik ken het niet. De enige grote verandering is het feit dat onze kinderen het huis uit zijn ge gaan. Dat zorgde wel voor een perio de van vervreemding. We waren niet langer louter papa en mama, we wer den weer geliefden. Je moet je leven herijken." Voor Goos is het samen met haar echtgenoot schrijven een leuke novi teit. „Gevoelsmatig maakt dat de se rie extra bijzonder. Onze samenwer king stimuleerde ook weer anders te schrijven. Als acteur kan hij heel vrij denken. Ik gaf hèm de opdracht niet aan de structuur van de serie te den ken. Associeer maar! Ik los het later wel op." Het maakproces verliep, na eerst een intensieve periode van research, tij dens lange autoreizen. Blok reed en associeerde er op los, Goos schreef. „Praag, Bratislava, Boedapest; we heb ben duizenden kilometers afgelegd. De auto.was ons kantoor, zo zou ik wel een paar maanden per jaar in een rijdend kantoor willen werken." Voor Blok, die de hoofdrol speelt, was ook de vorm van de serie belang rijk. De kijker maakte de gedachte sprongen in Roberts op hol geslagen brein letterlijk mee: vooruit en ach teruit in de tijd, de psychiater die al tijd overal bij lijkt te zijn, het jonge tje in hemzelf dat hem daadwerkelijk observeert. „Voor die vorm heb ik me heel hard gemaakt tijdens het schrijfproces. Ik hoop dat het kijkers scherp houdt, dat hun brein op een iets andere manier wordt geprik keld." De samenwerking met zijn echtgeno te was intensief en goed, zegt hij. „Ik had vooraf eigenlijk geen verwachtin gen over hoe het zou gaan. Wel weet ik dat we over het algemeen een goed team zijn. Of het nu gaat over inrichten van ons huis of een vakan tie regelen, het gaat eigenlijk altijd goed." Even liep hij vast. „Ik was te veel be zig met de structuur van het verhaal. Dat liep niet, ik dacht, ik word hier niet gelukkig van. Toen zei Maria dat ik dat moest loslaten en toen was het alsof de kurk creatief gezien uit de fles schoot. Ik kon mijn fantasie in al le vrijheid laten razen." Voor regisseur Joram Lürsen (Alles is familie, Vuurzeewas de eigenzinnige vorm van de serie af en toe wel puz zelen. „Zeker omdat we in 28 dagen hebben gedraaid, dat is pittig. Daar bij moest ik één van de schrijvers re gisseren. Ik was daar in het begin wel een beetje beducht voor, maar geluk kig was dat geen probleem. Ik ken Peter als een loyale acteur. Vertrou wen is alles." Volgens Robert. Zondag, Nederland 2, 21.30 uur. reageren? media@depersdienst.nl Maria Goos en haar man Peter Blok bedachten Volgens Ro bert: „En dat maakt de se rie extra bij zonder." foto Lilian van Rooij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 71