Pistorius mag na betalen van borg cel uit www.dejongintra.nl volgende keer weer! 6 BUITENLAND Kim De Gelder wilde nog veel meer mensen vermoorden omdat stemmen hem dat opdroegen. Bus Auto Vlieg Verre Steden 0180-457 803 reizen reizen reizen reizen reizen of ga naar uw ANVR reisbureau ié Ik wilde wraak nemen op de maatschappij omdat die te hard tegen mij was Verdachte Zuid-Afrikaanse atleet moet wel uit de buurt blijven van zijn huis en van getuigen De politie trof in de woning van Pistorius ook twee doosjes met testosteron en naalden aan 'Crèche-killer' maakt vooral verwarde indruk door onze redactie buitenland GENT - De van vier moorden en 25 pogingen tot moord verdachte Vlaamse babymoordenaar Kim De Gelder beraamde zijn gruwel daad weloverwogen. Voor de rechtbank in Gent werd gisteren de 53 pagina's lange 'akte van beschuldiging' voorgelezen van de man die in 2009 een bloed bad aanrichtte in kinderdagver blijf Fabeltjesland in Dendermon- de. De Gelder was zelfs oorspron kelijk van plan om op die bewus te 23 januari 2009 drie crèches uit te moorden. Kim De Gelder leek het gisteren allemaal te kunnen volgen, maar maakte tegelijk ook een nerveuze en verwarde indruk. Hij doodde twee baby's van nog geen jaar oud en een 54-jarige leidster. Hij verwondde een groot aantal ba by's en personeel van de crèche. Hij bekende daags voor dit bloed bad eveneens een 72-jarige vrouw te hebben omgebracht. Het verhaal van de inmiddels 24-jarige moordenaar - hij heeft een bekentenis afgelegd en feite lijk gaat het erom of hij toereke ningsvatbaar is - is even banaal als schokkend. Een stil jongetje dat opgroeit in een doorsnee Vlaams gezin. Zijn moeder is ver pleegkundige in een school voor geestelijk gehandicapte kinderen, zijn vader werkt bij het waterbe drijf. Hij heeft een jongere broer, een jongere zus en grootouders die hem adoreren. Op school is hij geen ster. Kim is stil en wordt soms gepest. Leeftijdgenootjes noemen hem 'De Zombie'. Hij haalt uiteinde lijk zijn diploma apotheekassis tent. Verder is hij geen bijzonder kind, lijkt het. Hij kaart graag met zijn vrienden, doet aan karate en breakdance, speelt computerspel letjes en kijkt graag naar horror films. Maar er is een verborgen kant waar hij zich voor schaamt. Kim heeft last van depressies en schi zofrene aanvallen. Zijn ouders ma ken zich zorgen, willen hem laten behandelen en opnemen maar Kim werkt niet mee omdat hij niet wil dat 'men' van zijn proble men weet. In 2007 wijt een psy chiater alles aan een communica tiestoornis met Kims ouders. In 2012 dienden de ouders een aan klacht in tegen de arts wegens plichtsverzuim. De zaak leidt niet tot strafvervolging. Na een mislukte zelfmoordpo ging op het spoor, eind 2007, be gint De Gelder stemmen te ho ren, van God of van een mannen koor. Hij krijgt opdracht om te moorden, zegt hij in een van zijn vele - en soms tegenstrijdige - ver klaringen aan de politie. Weldra begint hij aan de voorbe- Kim De Gelder reiding. Hij koopt een kogelvrij vest en een neprevolver. Met Google Maps plant hij zijn route. Dagelijks oefent hij steektechnie- ken met een mes met bijgeknipte punt op een menselijke figuur die hij op een vezelbord heeft gete kend. De Gelder bekent dat hij vijf keer vijftien minuten in de weer is met zijn messen. Bij wijze van generale repetitie vermoordt hij boerin Elza Van Raemdonk (72) in Beveren. De Gelder wil meer mensen in haar straat do den, maar niemand doet open. Een week later gaat hij kinderdag verblijf Fabeltjesland binnen. Zijn plan was eerst de volwassenen af te zonderen en daarna alle kinde ren te vermoorden. Na zijn arrestatie speelde De Gel der spelletjes met zijn ondervra gers. Een verborgen camera detec teerde dat hij zijn gedrag aanpaste als er mensen in de kamer waren. Psychiaters zagen 'manipulatief gedrag en een arrogante sadisti sche houding'. Uiteindelijk gaf hij een motief voor zijn daden: „Ik wilde wraak nemen op de maatschappij omdat die te hard tegen mij is geweest." Uit onderzoeksrapporten en afge luisterde gesprekken met medege detineerden komt het beeld naar voren van een ernstig gestoorde jongeman. De Gelder acht zich medeverantwoordelijk voor de uitbarsting van een IJslandse vul kaan of hoort God hem bevelen een broodje met kaas te smeren. Over wat hij heeft aangericht, is De Gelder ook dubbel. Hij schept erover op tegen medegedetineer den of vertelt aan psychiaters dat hij blij is dat alles nu is opgehel derd. Hij wil verder en heeft plan nen leuke evenementen te organi seren in een casino. Maandag beginnen de verhoren van in totaal meer dan 170 getui gen en experts. Het begint met de ondervraging van 'de crèche-kil ler' zelf. PRETORIA - De van moord verdach te Zuid-Afrikaanse gehandicapte at leet Oscar Pistorius mag zijn cel verlaten. De rechtbank in Pretoria willigde gisteren zijn verzoek om vrijlating op borgtocht in. Dat leid de tot gejuich bij familie en vrien den in de rechtszaal. Pistorius hoorde het oordeel van rechter Desmond Nair ogenschijn lijk onberoerd aan. De rechter be nadrukte in zijn 'borgtochtvon- nis' dat voor Pistorius een levens lange gevangenisstraf wacht in dien hij schuldig wordt bevon den. Hij stelde de borgsom vast op 90.000 euro. Op 4 juni begint het moordpro- ces. Pistorius dient zich tot die dag twee keer per week te melden bij de politie in Pretoria. Hij moet zijn paspoort inleveren en dient uit de buurt te blijven van zijn huis en van getuigen. Ook mag hij geen alcohol nuttigen. De 26-jarige volksheld schoot vori ge week donderdag in zijn huis zijn vriendin Reeva Steenkamp dood. Hij zat sindsdien vast. Aan klager Gerrie Nel is van mening dat hij het fotomodel met opzet heeft omgebracht. Pistorius houdt vol dat hij haar aanzag voor een inbreker. Maar zelfs dan is Pistorius schul dig, aldus Nel. Wie vier kogels door een badkamerdeur schiet 'wil niets anders dan doden'. De aanklager was duidelijk geïrri teerd over Pistorius houding. „Hij is bezorgd om zijn sponsors en zijn imago. Ikke-ikke-ikke. Hij wil graag dat er niets aan de hand is. Hij wil op borgtocht vrij, trai nen en zijn carrière voortzetten. Maar we kunnen niet doen alsof er niets aan de hand is", aldus Nel. Volgens hem had het OM 'sterke argumenten' in de zaak te gen de Blade Runner. Het feit dat de Zuid-Afrikaanse Oscar Pistorius, gisteren in de rechtbank, foto EPA minister van Vrouwenzaken en Kinderen op de eerste dag van het 'borgtochtproces' aanwezig was, zei genoeg over het belang van de zaak, aldus de aanklager. In Zuid-Afrika is vrouwenmishan deling een groot probleem. De po litie vond in de woning van Pisto rius in Pretoria munitie van een .38 kaliber pistool waarvoor hij geen vergunning had. De politie trof ook twee doosjes met de ana bole steroïde testosteron en naal den aan. Dat zou erop kunnen dui den dat de man, de eerste gehandi capte atleet die aan de Olympi sche Spelen (Londen 2012) mee deed, doping gebruikte. Aanklager en advocaat vlogen el kaar in de haren over het vluchtge- vaar. Volgens de laatste was Pisto rius te bekend om er vandoor te gaan en zou hij bovendien zijn protheses moeten verstoppen. „Hij kan niet onopgemerkt door de security op het vliegveld." Be kendheid zegt niks, aldus aankla ger Nel: „Julian Assange is net zo bekend en die zit nu in een am bassade in Londen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6