REIZEN 17 Kamperen in de winter. Menige wenkbrauw gaat qpihoog als je vertelt dat je in deze tijd van het jaar met je tent op pad gaat. Met een tipi, een houtkachel en een warme slaapzak kun je in de winter prima back to basic. Zeker tien mensen zijn urén bezig met het bereiden van de maaltijd voor 150 kampeerders GA JE MEE NAAR BUITEN? ZATERDAG 23 FEBRUARI 2013 Fikkie stoken op de wintercamping door Rianneke Mees e honderdvijftig deelnemers aan het Midwinter camp van Qvist Outdoor Cooking die begin februari zijn neergestreken op camping de Harskamperden nen nabij Kootwijk, moeten het vaak uitleggen. Is het niet te koud, dat winterkamperen? Nee, niet als je een goede slaapzak hebt en weet hoe je vuur moet maken. Geregeld klinken er doffe klappen in het bos. Hout wordt gespleten. Voor de kachel in de tent. Veel winterkampeerders heb ben een tipi als tent, waar in het midden een kleine kachel brandt. Met het hout wordt ook kook- vuur gestookt, want aan een cam- pinggastoestel heb je niet veel als het echt koud is. Verspreid over het natuurkam peerterrein zitten groepjes bij hun tenten en vuurtjes. De man nen zijn in de meerderheid, maar er struinen ook veel kinderen rond. Gerard Buitendijk hoort bij een groep van acht vaders die met elf kinderen zijn gekomen. „Wij willen het gevoel van 'terug naar de natuur' hebben." Floris (10) gooit nog wat hout bij het vuur. „Hij zat gisteravond nog te gamen in de tent, maar nu is hij al lekker fikkie aan het stoken." De moe ders hebben ze thuis gelaten. „Die kunnen zich niet zo goed ontspannen in zo'n omgeving waar allemaal gevaren zijn; vuur, bijlen en messen", meent Buiten dijk, die vanuit zijn ooghoek een 6-jarige met een bijl in de gaten houdt. „Wel de benen wijd hou den, hè jongen!" Peter Quist uit Zwolle organiseert dit Midwintercamp voor de zesde keer. Soms ligt er sneeuw, maar dit jaar blijft het bij lichte nacht vorst en wat natte sneeuw. Lang ondergoed en een wollen vest zijn welkom, maar de handschoe nen hoeven niet aan. Primitief kamperen wint aan po pulariteit, mede door tv-program- ma's van survivalmannen als Bear Grylls en Ray Mears. Ook het le ren van survivaltechnieken hoort daarbij. Dus is het druk bij de workshop vuurboog die Johan Mees van Stichting Bushcraft geeft. Met enkel hout en touw, de juiste techniek en veel geduld wordt vuur gemaakt. Er ver schijnt een grote grijns op het ge zicht van de deelnemers bij wie het gelukt is. „Wow, ik heb echt zelf vuur gemaakt!" Even verderop krijgt jager Rien Kievitsbosch veel bekijks wan neer hij een wild zwijn en twee reeën slacht. Aan twee kettingen hangt het in Noord-Duitsland ge schoten zwijn in een boom. Wie durft, mag meehelpen de huid af te stropen. Het wild wordt klein gesneden en gaat de Dutch Oven in, een gietijzeren pan waarmee je op open vuur kunt koken. Ze ker tien mensen zijn uren bezig met het bereiden van de maaltijd voor hondervijftig kampeerders. Genoeg tijd om kennis te maken dus. Kampeermateriaal, technie ken, diverse typen vuürschalen, recepten en vakantiebestemmin gen blijken populaire onderwer pen. Thuis maken de broers Bob (13) en Stef (12) Houwerling uit Noord-Hollandse dorp 't Veld nog wel eens ruzie, maar hier op zo'n weekend niet. Ze zijn samen met hun moeder gekomen. „Hier heb ben we niks om ruzie over te ma ken. We stoken een fikkie en zit ten wat bij het vuur." Het bevalt de tieners goed: „Het leuke is dat iedereen hier een beetje vies is en naar rook stinkt, dus je hoeft je niet anders voor te doen." Dat vol wassenen hen als gelijken behan delen, vinden de jongens super. Bob: „Je krijgt echt een kans din gen zelf te doen en niet steeds de waarschuwing dat je er te jong voor bent." Echt groot zijn de verschillen met kamperen in de zomer niet. Het materiaal is wat steviger en zwaar der. Sommige tenten zijn echt he lemaal aangekleed met dierenhui den, tafeltjes en stoeltjes. Dat kan makkelijk als je toch op een plek blijft. Een houtkachel neem je im mers niet mee op trektocht. Wie denkt dat*de bikini thuis kan blij ven bij winterkamperen, heeft het mis. In het Veluwse bos staat ook een op hout gestookte hot tub. Martin Mesch uit Apeldoorn is met zijn kleinzoon Maarten en een vriendinnetje gekomen. Er staat een koelbox naast zijn tent. Dat lijkt wat misplaatst in deze winterse omgeving. „Nee hoor", zegt Mesch: „De koelbox werkt isolerend, dus mijn eieren bevrie zen niet!" ©reageren? reizen@depersdienst.nl Het Midwintercamp wordt elk eerste weekend van februari gehouden op de Harskamperdennen bij Kootwijk. In 2014 is het weekeinde gepland op 7 en 8 februari. Zie www.qvist.nl voor meer informatie. De Stichting Bushcraft houdt twee keer per jaar een zogeheten Bushcraftweekend. Deelnemers leren elkaar over de natuur en de vaardigheden om er in te leven. Het eerstvolgende weekend is op 26, 27 en 28 april, nabij Hoenderloo. Zie ook www.stichtingbushcraft.nl. Staatsbosbeheer, Natuurmonumenten, stichting Natuurkampeerterreinen en kampeervereniging NTKC hebben verschillende terreinen beschikbaar waar 's winters gekampeerd mag worden en ook vuur mag worden gemaakt. Zie www.staatsbosbeheer.nl. Wie durft, mag meehelpen de huid af te stropen van het wild. foto's Kevin Hagens, kleine foto boven Rianneke Mees Naast een houtvuurtje muziek maken. Zo kom je een winterkampeerweekeinde wel door.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 69