ii Een smal, stinkend steil weggetje, waarop we nog een lekke band scoorden ook REIZEN 15 Het is een bockworst op sprietige poten die al lang geleden lijkt te zijn opgezet In 1992 introduceerde de toen nog bestaande Provinciale VW Limburg de Drietanden Fietsreis tussen Maas en Rijn, een 6-daagse odyssee door het grensgebied van Ne derland, België en Duits land. Een geweldige hit die in korte tijd meer dan 2.500 deelnemers trok. Rond de eeuwwis seling ging de Provincia le VW ten onder. En daarmee de fietstocht. Om twee jaar geleden weer uit de as te herrij zen. Het wordt opnieuw een hit. Kan niet anders. ZATERDAG 23 FEBRUARI 2013 na het indommelen produceert. Ze snurkt dat het een lieve lust is. De meeste tafeltjes op het ter ras zijn bezet en veel gasten kij ken geschrokken op als er weer een knorrige uithaal opstijgt uit de keel van mevrouw. Had ik al gezegd dat zij ook een hondje heeft? Zo'n klein opdondertje dat gemakkelijk in een handtas past. Het beestje ligt tevreden aan haar voeten, trippelt af en toe wat in de rondte en houdt daar bij de ogen steeds gericht op de oude dame. Het is een heel lelijk hondje. Een bockworst op sprieti- ge poten die al lang geleden lijkt te zijn opgezet en zich houterig voortbeweegt. Het mormel luis tert naar de naam Löw. Mis schien een verwijzing naar de ko ning van de jungle, maar ik vind het leuker aan te nemen dat het beestje is vernoemd naar de trai ner van het Duitse nationale elf tal, Joachim Löw. Hoe onbehol pen Löw ook lijkt, hij heeft een gevoelig oog voor de toestand van zijn baasje. Zodra zij snurkt begint de hond afstand te ne men. Heel langzaam trippelt hij terug, steeds verder weg. Zoals onderdanen afscheid nemen van hun vorst, achteruit lopend, zo probeert ook Löw zich uit de voe ten te maken. Ik heb geen flauw idee of hij iets tegen zijn baasje heeft, of dat het gewoon een aan geboren verlangen naar vrijheid betreft, maar duidelijk is wel dat hij ervandoor wil. Als Löw een meter ofio van de tafel verwijderd is, begint de voorstelling pas echt. Ik ben blij dat ik nog een kopje koffie be steld heb, want ik had het niet willen missen. Aan de halsband van het hondje hangt een appa raatje dat in de gaten heeft hoe groot de afstand tot het baasje in middels is geworden. Te groot blijkbaar, want het ding begint luid te piepen, een fluittoon die door merg en been gaat. Löw schrikt zich het apelazarus, maar dat is niets vergeleken bij de reac tie van zijn slapende bazin. Die schiet wakker en grijp een sleu telbos van haar schoot. Daaraan zit een fluitje waar zij onbedaar lijk op begint te blazen. Het hele terras verkeert plots in opperste staat van paraatheid. De vrouw speurt rond en krijgt haar hondje in de smiezen. Als een olympisch atlete springt zij over eind en stormt op het verstijfde beestje af. Verdammte Löw, unverschamte Hund, du bist gans böseen meer van dit soort verma ningen schreeuwend, rent ze naar hem toe. De hond is zo ge schrokken dat hij een gemakkelij ke prooi is. Ze heeft hem zo te pakken. Met het beest stevig on der de arm loopt de waardin te rug naar haar tafeltje. Ze steekt een verse Ernte 23 op en komt tot rust. Na een paar minuten dom melt ze weer in. Löw kijkt schuin omhoog en neemt schuchter de kuierlatten. Heel voorzichtig... Tot hij ver genoeg weg is, de hals band begint te piepen en het hele circus weer van voren af aan be gint. Het heeft .wel iets van een scène uit zo'n tegendraadse te kenfilm, zoals The Simpsons. Waar halen ze de types toch vandaan, heb ik me vaak afgevraagd. Nu weet ik het. Die maffe figuren ko men gewoon uit het dagelijks le ven. Want hoe bizar je het ook be denkt, de werkelijkheid is altijd nog veel gekker. de Limburgse grens Genk Hückelhoven NEDERLAND Maastricht DUITSLAND Sint-Martens-Voeren TS% BELGIE •Heimbach Vakwerkhuisjes in Monschau. foto Touristik Monschau door Rob van den Dobbelsteen Het is spannend weer van daag. De zon schijnt, maar schuin achter ons kondigen inktzwarte wolken door schoten door krakende blik semschichten een onbedaar lijk zwaar onweer aan. Wat doen we? Hard doortrappen en hopen dat we het inferno voorblijven? Of toch schui len in de dichtstbijzijnde pleisterplaats? Dat geluk heb je als fietser zelden. Dat je zomaar een etablissement binnenduikt om daar een uurtje later slechts met enige te genzin weer uit te vertrekken. Wij treffen het met Hoeve De Witte Gans in Sint-Mar tens-Voeren, net over de grens bij Maas tricht. Je vindt deze direct na een scherpe rechtse bocht, vlak na een hoge spoorbrug. Fietsen is mooi, maar je moet er wel iets bij kunnen drinken. En eten niet te verge ten. Zeker als de wereld buiten verandert in een waterval. Dat aangenaam verpozen in die Belgische taveerne is een van de ve le, zoete herinneringen van onze Drietan den Fietsreis. Dat onbetamelijk mooie slin gerdijkje tussen Maaseik en Dilsen op de eerste dag is ook zo'n herinnering. En later, in de vierde etappe, dat schitterende traject langs de Rur van Monschau naar Heim bach. Op een dag nota bene dat daar geen motoren mochten rijden: Maar de appeltaart van Hoeve De Witte Gans bleef tijdens de zesdaagse in het grensgebied van Nederland, België en Duitsland onovertroffen. Dat voorvoelden we waarschijnlijk. Na het eerste stuk bestel den we immers een tweede. Wat, terug in het zadel en drie kilometer verderop, een prima beslissing bleek. Daar immers wacht te een 'muur'. Dat is nog een vriendelijke omschrijving voor een smal, stinkend steil weggetje, waarop we bovendien een lekke band scoorden. Maar wat gaf dat? We hadden het tenslotte zien aankomen. Zon, regen, zon, regen, zon: lekkebandenweer. Dat weet iedere fiet ser. De nieuwe band lag er snel om. De oude werd even verderop geplakt op al weer zo'n feeërieke, in de Belgische heu vels verstopte surprise: Knuppelstock. Aan de naam lees het je het niet zo snel af. Maar waar, tijdens deze etappe, was het uit zicht fraaier? Het bunkertje (abris) werd in 1938 gebouwd als observatiepost van waar uit men de naar Luik oprukkende vijand al van verre zou kunnen zien aankomen. Niet dat het veel hielp. Knuppelstock viel, net als alle andere rondom Luik gebouwde forten al op 10 mei 1940 in Duitse handen. Inderdaad ja, op precies dezelfde dag dat de oorlog was begonnen. Je kan het je, hap pend in een mandarijntje, nauwelijks voor stellen. Want hoe in hemelsnaam, kwa men die Duitsers zo snel boven? Op de fiets, leert de geschiedenis. Weinig bekend onderdeel van de verrassingsaanval die door de Duitsers Operatie Fall Gelb werd genoemd. De Belgen hebben van Knuppelstock nu een picknickplaats gemaakt. Daar zijn ze handig in, de Belgen. Van iets wat volstrekt onbruikbaar lijkt toch nog ie'ts bruikbaars maken. Neem die oude, roestende spoor lijntjes, waarop al sinds jaren geen trein rijdt. Je haalt de rails weg, legt er beton of asfalt voor in de plaats en voila, een schitte rend fietspad. Zoals die 9 kilometer lange, door dichte bossen afgezoomde strook na de Zuid-Willemsvaart, die we op dag één volgden. Of het met fraaie doorkijkjes gelar deerde stuk na Froidthier op dag drie. Daar kunnen de Duitsers nog wat van le ren, was de op enige ervaring gestoelde ge dachte, toen we bij Monschau de grens overtrokken. Maar zie, opeens rolden we zomaar over de buitengemeen fraaie, met groen/blauwe bordjes gemarkeerde Rur Ufer Radweg. Slingerend door eeuwenou de beukenbossen en ver van het gemotori seerde verkeer. Gooiden we geheel en al verrukt daarom onze oorspronkelijke plan nen overboord? Het moet wel. Bij het ontbijt hadden we er ons nog geweldig over verkneukeld. Heer lijk! We zouden ons in Einruhr inschepen op een van die salonboten van Rursee Schiffahrt, richting Heimbach (einde van de vierde etappe). En we zouden languit liggend op het voordek, genieten van het zonnetje dat die middag volop scheen. Aar dige bijkomstigheid: het scheelde nog 10 ki lometer fietsen ook. Een verdiende bonus na die pittige rit van gisteren. Maar wat stelt 10 kilometer voor, als je al vroeg in de middag in Einruhr arriveert, vaststelt dat de eerstvolgende boot nog even op zich laat wachten en op de routebe schrijving ziet dat er ook via National Park Eifel naar Heimbach kan worden gefietst? Niets! Jawel, het grotendeels halfverharde pad naar de Staudamm Schwammenauel, voert de fietser inderdaad omhoog. Maar dat gebeurt zo geleidelijk, dat je het nauwe lijks merkt. Zo fraai ook was het uitzicht over het groenblauwe, door een lauw bries je gerimpelde water van de Stausee, dat we ons voorgenomen bezoek aan de kerk van Heimbach, met daarin het fameuze Ant- werpener Schnitzaltar, domweg vergaten. Die fout maakten we de volgende ochtend ruimschoots goed. We hadden immers tijd zat. Op de Drielanden Fietsreis hoef je je nooit te haasten. Zelfs niet als je op de tweede dag naar Maastricht fietst. En on derweg het imposante kastelencomplex van Alden Biesen wilt bezoeken. Of - iets profaner wellicht- domweg gelukkig wil neerploffen op een terrasje op het Onze Lieve Vrouwenplein van de Limburgse hoofdstad. Gemiddeld 60 kilometer per dag dient er te worden afgelegd. Waarbij misschien op de derde dag, als er af en toe echt geklom men moet worden, enigszins moet worden doorgetrapt. Maar daar is het een fietstocht voor. Zonder twijfel de fraaiste die er tus sen Maas en Rijn kan worden gemaakt. reageren? reizen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 67