PZC O 14&15 Limburg Fietsen door drie landen 17 kootwijk Fikkie stoken op de wintercamping MUSEUMMAANDEN Fischinger «M0-MC7 CipwlitwnK Ctowwttc Ab»?n>ci»on fVfc Fischinger eye Oskar Fischinger Februari, maart, april en mei 2013 zijn uitgeroepen tot Museummaanden. Elke maand dragen vier musea de eretitel Museum van de Maand. Met verrassende evenementen en aanbiedin gen hopen de musea een nieuw publiek aan te spre ken. Deze maand staan Eye filmmuseum in Amster dam, het Discovery Center Continium in Kerkrade, het Stedelijk Museum Zwolle en het Groninger Museum centraal. In maart, april en mei vol gen nog Bonnefantenmu- seum in Maastricht, Afrika Museum in Berg en Dal, Natuurmuseum Fryslan in Leeuwarden, Museum Speelklok in Utrecht, Kin derboekenmuseum in Den Haag, Zeeuws Museum in Middelburg, Textielmu seum in Tilburg, Nieuw Land Erfgoedcentrum in Lelystad, Museum Menke- maborg in Uithuizen, Natio naal Gevangenismuseum in Veenhuizen, Zuiderzee museum in Enkhuizen, Na tuurhistorisch museum Rotterdam. Museummaanden is een initiatief van de BankGiro Loterij en Stichting Mu seumkaart. Deelnemers van de loterij hebben deze maanden gratis toegang met een speciale pas. Voor meer informatie: www.museummaanden.nl en www.eyefilm.nl. Reizen Frunniken in hip Eye door Agnes Zuiker Vanaf de pont die van Amsterdam CS over het IJ heen en weer pendelt, kan nie mand het spectacu laire witte gebouw ontgaan. Als een ab stracte walvis weerkaatst filmmu seum Eye in het klotsende water. Hoewel het nog behoorlijk fris is, zitten er al aardig wat mensen op het terras van het bleke zonnetje te genieten. Hun uitzicht over de stad is adembenemend. Beneden, langs de noordelijke IJ-oevers, kriskrassen skateboarders over de stoep. Kleine kinderen gebruiken de steile wanden van het gebouw als glijbaan. Eye heeft in nog geen jaar tijd al bijna een half miljoen bezoekers weten te trekken. Dat is niet zo raar, want in het hippe, moderne r gebouw breng je met gemak een dag door. Gratis en voor niets. In de zogeheten Basement duik je bijna letterlijk in de rijke filmcol lectie van het museum. Hoogte punt hier is het Panorama, waar je van alle kanten omringd bent door filmfragmenten. Je kunt zelf kiezen welke scènes uit de collec tie je wilt zien. Ik nestel me in een driezitsbank in een van de knalgele cabines, Pods geheten, en kies een film om te bekijken. Mijn filmkennis test ik in een quizje. Boven in het restaurant is het druk. Het café zit bomvol. Niet al leen de tafels en stoelen zijn be zet, veel mensen zitten op de hou ten trappen. Vanaf daar zie je de boten voorbij varen. Het is net als of je daar ook naar een film zit te kijken. De vorm van de ramen doet nog het meest aan een film rolletje denken, wat een ver vreemdend effect geeft. Natuurlijk is Eye in de eerste plaats een filmmuseum, of, zoals Eye zichzelf graag afficheert, het 'huis van de film'. Dat is niet hele maal onterecht, want de enorme collectie van Eye omspant de hele filmgeschiedenis: van stille films uit de beginperiode van de cine ma tot en met de nieuwste digita le producties. Eye is het enige in stituut in Nederland dat filmgere lateerde collecties verzamelt en tentoonstelt: foto's, affiches, soundtracks en apparatuur. Eye beheert ook de collectie van film pionier Jean Desmet. Die unieke verzameling is inmiddels opgeno men in de registers van Unesco. In deze museummaand komen veel bezoekers vooral voor de tij delijke tentoonstelling over Oskar Fischinger, een Duits-Amerikaan se avant-gardefilmer. Deze pio nier van de abstracte animatie film wordt ook beschouwd als de opa van de moderne videoclip. In de imposante expositieruimten van Eye zijn filmpjes, tekeningen, brieven, uitvindingen en ontwer pen van zijn hand te zien. Om je ook even Oskar Fischinger te voelen, kun je meedoen met de animatieworkshop Non-Stop-Mo- tion. Daar maak je je eigen film pje, dat je via YouTXibe thuis kunt bewonderen. Een gesoigneerde dame op leef tijd is er helemaal voor uit Deven ter gekomen. Ze is gek op kleuren combinaties en grafische vormen en zag dat terug in het werk van Fischinger. Op een roze krukje, dat wonderwel matcht met haar paarse jurk, zit ze enthousiast vor men te knippen uit het plastic dat op tafel ligt. Samen met de andere deelnemers frunnikt ze net zo lang tot er een abstract, maar kleu rig filmpje ontstaat. Beeldje voor beeldje fotografeert ze de figuur tjes op de lichtbak. Achter elkaar geplakt, vormen de beeldjes een filmpje en brengen de vormen tot leven. Dat ging heel wat sneller dan de negen maanden die het Oskar Fischinger ooit kostte om een animatie van een paar minu ten te creëren. Na afloop stapt ze trots op de pont. Terug naar De venter. reageren? V reizen@depersdienst.nl foto Koen Suyk/ANP Het in het oog springende gebouw Eye aan de oever van het Amster damse IJ. foto's PR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 65