Overstromingen worden niet veroorzaakt door zeespiegelstijging, maar door inzakking van de bodem. Dat stelt Bart Schultz, emeritus hoogleraar Land and Water Development in Delft. 10 SPECTRUM wetenschap Koeien in overstroombare gebieden is niet erg. Die kun je verplaatsen. Maar huizen kun je niet zomaar even verplaatsen ties goed water kunnen leveren voor een halve tot een dollar per kuub. Dat betalen wij hier ook voor ons drinkwater en is dus te behappen. „Andere kant van het verhaal is dat je geen ste den van een paar miljoen inwoners moet bou wen achter een dijkje waar grote kans op een overstroming is. Dat gebeurt dus geregeld. Zelfs New Orleans is helemaal herbouwd met een vei ligheidsmarge van een keer in de honderd jaar. Dus als er weer een orkaan komt net als Katrina, die niet eens extreem was, dan gaat weer alles on der water. Bij ons is de kans één op de tiendui zend jaar. „Maatregelen die rekening houden met de na tuur, zoals ruimte voor de rivier en drijvende wo ningen, zijn geen oplossing. Want hoe doe je dat in een dichtbevolkt land. Op Java rollen ze onge veer van het eiland af. Ook wij hier in West-Euro pa kunnen niet meebewegen met het water. Drij vende woningen zijn allemaal leuk en aardig, maar alle huizen en gebouwen drijvend maken, kan gewoonweg niet. Uiteindelijk kun je dat voor hooguit 5 procent van de woningen doen, dan ben je al een heel eind hoor, maar dan staat de rest nog altijd op palen. Het zijn allemaal goede initiatieven, en ik ben er heus niet tegen, maar je lost het probleem er niet mee op. In dit land zijn Inwoners van Jakarta waden door de straten van de stad, die door zware regenval blank kwamen te staan, foto Adek Berry/AFP we gedoemd onze dijken te blijven verstevigen. „Ik zat bij het project Ruimte voor de rivier. Dat begon met totaal geen enkele dijk te versterken en alles de vrije loop te laten. Maar uiteindelijk versterken we toch 275 kilometer rivierdijken. Ge woon omdat het niet anders kan. Dat zul je moe ten accepteren. „In Azië nemen ze helemaal niet voldoende maat regelen. De groei van steden gaat daar veel snel ler dan wij ooit in Europa hebben gekend. Zo is er een plan voor Jakarta uit 1972 nu pas uitge voerd, dus 40 jaar later. Toen woonden er 2 mil joen mensen tegen nu 12 miljoen. Er was een ka naal gepland om de rivieren om de stad heen te leiden. Maar dat kanaal loopt nu dwars door Ja karta, omdat de stad veel groter is geworden. Bij de recente overstroming, een maand geleden, stond tweederde van de stad blank. „Het is eigenlijk onmogelijk om niet te bouwen in overstroombare gebieden. Want daar is te veel economisch belang mee gemoeid. Maar dan moet de overheid wel goede maatregelen nemen tegen hoogwater. Als er koeien lopen, is dat niet erg. Die kun je verplaatsen. Maar huizen kun je niet zomaar even verplaatsen. „De Aziaten zijn trouwens goed in calamiteitsbe- heersing, beter dan wij. Zo was ik een maand na Katrina in Peking voor een congres. De tweede dag komt een voormalige student van mij bin nen, lijkbleek. Hij vertelde me dat hij net 1 mil joen Chinezen heeft helpen evacueren. Die ramp is bij ons niet eens in het nieuws geweest. In Chi na is er een speciaal instituut voor zulke gevallen dat rechtstreeks valt onder de president. De Chi nezen kunnen zoiets perfect organiseren. „De nodige ingrepen ter bescherming moeten niet alleen zijn afgestemd op hoe het maaiveld er nu bijligt, maar ook over honderd jaar. Dat komt neer op flinke dijken bouwen en afwateringska nalen graven. En dat gebeurt nog veel te weinig. Die hele klimaatverandering is een dekmantel om niet de maatregelen te nemen die nodig zijn. Dat vind ik slordig. Technici in al die laaggelegen landen weten wel dat de dreiging komt door bo demdaling, het zijn de politici die moeten wor den overtuigd." reageren? spectrum@depersdienst.nl <i-« door Peter de Jaeger P laatste klimaatcon- 9 f ferentie in Qatar, no- jlg vember vorig jaar, be- H gonnen ze weer over de M zeespiegelstijging. Die B was per jaar wel 3 milli- meter gestegen in de af gelopen 20 jaar, terwijl het klimaatpanel IPCC uit ging van 2 millimeter. Toen kreeg ik een beetje de pest in, eerlijk gezegd. Want het probleem is veel erger. Niet aan de zeekant, maar aan de land- kant, door inklinking van de bodem. De zeespie gelstijging is marginaal ten opzichte van de bo demdaling", aldus Bart Schultz, emeritus hoogle raar Land and Water Development in Delft. „Wij hebben hier jaarlijks 1 centimeter daling in de veenpolders. Dat is nog altijd drie keer zo snel dan die 3 millimeter zeespiegelstijging. In Azië is het nog veel erger. De kustzones daar zakken tot wel 15 centimeter per jaar door ontginning van natte veengronden en in stedelijke gebieden tot 10 centimeter door grondwateronttrekking. Dus dan heb je maar 3 procent door zeestijging en de rest door inklinking. „De bevolkingsgroei vindt voor 80 tot 90 procent plaats in kust- en deltagebieden. Grootste pro bleem is dat ongelimiteerd wordt gebouwd in die overstroombare gebieden zonder goede dijken of afwateringskanalen aan te leggen. Bij een over stroming schuiven ze het dan maar weer op kli maatverandering. Je reinste flauwekul. „Het kustgebied van Jakarta in Indonesië zakt de laatste decennia met bijna 10 centimeter per jaar. In Bangkok, Thailand, bedraagt de bodemdaling al geruime tijd 4 tot 5 centimeter per jaar. Datzelf de geldt voor miljoenensteden als Manilla op de Filippijnen en Sjanghai in China. „Die kustgebieden bestaan allemaal uit kleipak- ketten. Daaronder zit grondwater dat wordt ge wonnen voor drinkwatervoorziening. Daardoor zakt de bodem. Je zou eens kunnen beginnen met daarmee te stoppen. Beter is het om drink water uit oppervlaktewater te halen. Dat kan door reservoirs aan te leggen die regen opvangen of door zeewater zoet te maken. Ontzilting is rela tief makkelijk, omdat al die gebieden vlakbij de zee liggen. Het is nu zover dat ontziltingsinstalla-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 62