cheap.nl dagactie Scepsis over rol slachtoffer bij bepalen van straf Inspectie waarschuwt voor doden door slecht onderhouden AED's 44% 3 dagen historisch Amersfoort BINNENLAND 5 66 Je moet eigen richting en mateloosheid buiten de rechtszaal houden 66 Voorstel van Teeven heeft maar één achtergrond: politiek gewin per/toplocatie één superactie! za 23 februari 3" cheap.nl /dagactie 10900-700 7004 ZATERDAG 23 FEBRUARI 2013 alleen vandaag boekbaar! korting per persoon, per arrangement van de Flora- en faunawet heb ben ze een zorgplicht. Het goede nieuws is dat er (vrij eenvoudig) wat aan te doen is. Op de meest kwetsbare plekken helpt een voorzetrooster al enorm, al mag dat de afvoer van hemelwater niet belemmeren. Op diverse plekken zijn metalen of kunststof strips beproefd, soms zelfs in de vorm van een wentel trap. Daarlangs kunnen dieren uit de dodelijke valkuil ontsnappen. Het kan allemaal, maar is nog niet echt handig. Bij schoonmaakac ties raken dit soort voorzieningen snel beschadigd. Duurder maar redelijk afdoende is het omleggen van de trottoir band bij 'risicoputten', zodat de dieren als ze die band volgen ach ter de put om kunnen lopen. De beste oplossing is er meteen een die niet van vandaag op mor gen komt, namelijk nieuwe put ten waarin standaard een schuine wand zit zodat de dieren gemak kelijk uit de put kunnen kruipen. Projectleider Annemarie van Die penbeek: „Onze boodschap aan de industrie is: 'kom met nieuwe, diervriendelijke systemen'. Ge meenten vragen we overal in kaart te brengen waar de proble men het grootst zijn en daar op lossingen te bieden. Als het moge lijk is een put op een bekende trekroute weg te halen of te voor Rioolputten zijn bedreigend voor kikkers en padden. Schuine wan den (I) bieden redding, foto's Ravon zien van uitklimmogelijkheden, scheelt dat heel veel." Veel oplos singen zitten in de experimentele fase, maar Ravon is allang blij dat er nu zoveel meer bekend is. „En de eerste resultaten van allerlei proeven zijn veelbelovend." Om Nederland verder wakker te schudden, komt er een speciale website naast www.padden.nu. Het is de bedoeling dat deze pagi na als 'digitaal loket' gaat functio neren en informatie verstrekt over het dierenleed en de moge lijkheden om er wat aan te doen. door Niki van der Naald DEN HAAG - Het voornemen van staatssecretaris Fred Teeven van Veiligheid om slachtoffers van een misdrijf in de rechtszaal onbeperkt hun zegje te laten doen over de strafmaat, stuit op forse kritiek. De rol die het slachtoffer mogelijk in de toekomst toebedeeld gaat krijgen overschrijdt een grens, zeggen rechtsgeleerden. Ook wordt door de gisteren door Teeven aangekondigde maatregel onterecht de schijn gewekt dat een slachtoffer invloed kan uitoe fenen op de strafmaat, menen cri tici als hoogleraar strafproces recht Nico Kwakman van de Rijks universiteit Groningen (RUG). „Ik heb zelf jaren geleden onder zoek gedaan naar de rol van slacht offers in het strafproces. Ik was ook voorstander voor het verbete ren ervan. Dat is inmiddels, met de komst van het spreekrecht voor nabestaanden in de raads zaal, ook gebeurd. Maar meepra ten over de strafmaat is wat mij betreft een stap te ver. Een straf proces is een professionele strijd tussen de overheid en een ver dachte, juist om eigenrichting en mateloosheid buiten de rechts zaal houden." Hij krijgt daarin bijval van onder andere hoogleraar strafproces recht Tineke Cleiren van de uni versiteit in Leiden, tevens Raads heer plaatsvervanger aan het ge rechtshof in Amsterdam. Zij vreest niet zozeer dat de rechters beïnvloed zullen worden door de strafwens van een slachtoffer, maar ze noemt het wel kwalijk dat tegenover slachtoffers maar ook tegenover pers en publiek de schijn wordt gewekt dat de wens voor bijvoorbeeld een levenslange straf door een nabestaande meege wogen wordt in de straf. Als dat dan niet gebeurt, kan de teleurstelling en het wantrouwen in de rechtspraak alleen maar toe nemen. Cleiren voorziet boven dien juridische complicaties voor rechters als slachtoffers zich voortaan ter zitting mogen uitla ten over een gepaste straf. „Moet een rechter als een slachtoffer om een bepaalde straf heeft gevraagd daar formeel tijdens de zitting op ingaan en antwoord op geven? Rechters moeten niet op basis van emoties maar op basis van al le informatie die naar boven is ge komen een afgewogen vonnis vel len. Als je het slachtoffer een nog prominentere rol wil geven moet je het hele rechtsysteem verande ren. Met alle nadelen van dien." Volgens haar heeft de aangekon digde verruiming van de rol van slachtoffers maar één achter grond: 'politiek gewin'. De Raad voor de Rechtspraak was gisteren niet bereikbaar voor com mentaar. Advocaat Richard Kor- ver, die veel slachtoffers bijstaat, omschrijft de kritiek van de hoog leraren als 'grote onzin'. „Die mensen leven nog steeds in de tijd van Napoleon. Alsof alleen anderen voor een slachtoffer mo gen spreken. Waarom moeten we in de rechtszaal wel luisteren naar de huilverhalen van een verdach te en prikt een rechter daar met de nodige distantie doorheen, maar mag het slachtoffer niet aan geven hoe hij tegen de strafzaak aankijkt?" Rechtsgeleerde Nico Kwakman Raadsheer en deskundige Cleiren door Paulus Smits DEN HAAG - Niet functionerende au tomatische, externe defibrillatoren (AED's) hebben tot sterfgevallen geleid. Dat blijkt uit een brief van de Inspectie voor de Gezondheids zorg (IGZ), die de fabrikanten van de apparatuur waarschuwt erop toe te zien dat de AED's zorgvuldig worden bevestigd en onderhou den. Om hoeveel sterfgevallen het gaat, kon een woordvoerder van de inspectie gisteren niet zeggen. Bij duizenden gebouwen - grote bedrijven, sportkantines, culture le instellingen, overheidsgebou wen - hangen AED's, die worden gebruikt om patiënten bij een hartstilstand terstond te kunnen reanimeren. Het apparaat geeft een schok, waardoor het hart weer op gang kan worden ge bracht. Daarbij spelen elektroden een rol, die een speciale laag heb ben die de stroomschok door de huid geleidt. Na een vorstperiode kunnen de elektroden in het onge rede raken, waardoor de AED niet meer naar behoren werkt. Ook kunnen door vorst de batterijen van de AED leeglopen. Op een AED-website wordt er daarom op gewezen de buiten hangende ap paraten bij langdurige vorst bin nen te halen. Het is volgens de IGZ van belang dat de AED-leveranciers erop toe zien dat de functionaliteit ervan niet lijdt onder de plaatsing of ge brekkig onderhoud. Een woord voerder van de inspectie: „Wij houden toezicht op de fabrikan ten van medische apparatuur. We zijn niet verantwoordelijk voor het onderhoud. We kunnen de fa brikanten er natuurlijk wel op wij zen dat ze hun afnemers op de juiste wijze instrueren. Zodra we signalen kregen over doden door falende AED's, hebben we de fa brikanten daarop gewezen." t/ 2 overnachtingen incl. ontbijt Stadsplattegrond en routes l/ Gratis welkomstdrankje Aan de bosrand van Amersfoort Z2 Golden Tulip Amersfoort ratten in de val 'Prijs o.b.v. 2-persoonskamer Excl. res.kosten 15 per boeking. Voorwaarden zie website.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5