Leve de vuilnisman! SPECTRUM 7 standplaats Indonesië Wilma van der Maten Het roer moet om, het is vijf voor twaalf. De politiek heeft gefaald, het land zit muurvast ZATERDAG 23 FEBRUARI 2013 door Eelco van der Linden n als alles nu eens echt in stort?" Marco kijkt zijn vriend Roberto aan en gri mast. Beiden zijn ingenieur en 30 jaar oud. Marco werkt voor een Duits bedrijf en is betrokken bij de productie van de probleemtrein Fyra, Roberto is onderzoe ker aan de universiteit. Ze staan buiten in de re gen voor een enorme en al bomvolle tent in Flo rence waar burgemeester Matteo Renzi, held van jong Italië, Pierluigi Bersani ontvangt, leider van de sociaaldemocratische PD en waarschijn lijk straks de nieuwe premier van Italië. Er iets vreemds aan de hand in Italië, vooral on der jongeren. Nooit eerder leek het land, waar de oudjes overal de dienst uit blijven maken, zo dicht bij een ommekeer, de door velen gedroom de revolutie. „Renzi gaf iedereen hoop met zijn idee de ouderen in de politiek, maar ook daar buiten, 'te verschroten', te vervangen door een nieuwe lichting. Net als met ons wagenpark is gebeurd", zegt Marco. „Een simpel, maar geniaal idee dat miljoenen jonge Italianen van alle poli tieke gezindten aansprak: weg met de corruptie en ongelijkheid genererende gerontocratie." Renzi (38) daagde zijn eigen partijsecretaris Bersani (61) uit in heuse voorverkiezingen over wie kandidaat-premier moest worden van de centrum-linkse coalitie. Het was nog nooit ver toond. Een jonge, charismatische politicus, die met de van Obama afgekeken leus se non ora, quando? (niet nu, wanneer dan?) zich keerde te gen een grijze man van het partijapparaat met de uitstraling van een goede huisvader. „Ik heb woord gehouden, ik help je in deze campagne", zegt Renzi op het podium in Florence. De strijd werd namelijk nipt gewonnen door Bersani, die kon rekenen op de gestaalde kaders van de par tij. Volgens de peilingen zou de PD vandaag ech ter met Renzi op 45 procent staan, terwijl Bersa ni onder de 30 procent is gedoken en nu met een ontketende Berlusconi (76) heel erg de steun nodig heeft van zijn jonge rivaal. „Een tragedie", noemt Sara Nespeca het verlies van Renzi en diens berusting in zijn bijrol. De bijna afgestudeerde, 27-jarige architect uit de midden-Italiaanse stad Ascoli Piceno, schudt haar hoofd en balt haar vuisten. „Het was de be kende. hap zuurstof, eindelijk iemand die de juis te snaar wist te raken", briest Nespeca, die eer der Berlusconi stemde uit onvrede over de 'rode mafFiaatjes van PD en de vakbonden' en meteen actief werd in een Renzi-comité. „Het punt is niet links of rechts, maar het sys teem", zegt Nespeca. „Het roer moet om, het is vijf voor twaalf. De politiek heeft gefaald, het land zit muurvast, is gedoemd uit de rails te vlie gen." Italië is volgens haar geen land voor jonge ren. „We zijn het vijfde wiel aan de wagen, over geleverd aan grillen van klieken die likken hono reren, niet kwaliteit. Ik zie het overal, ook op de universiteit. Je wordt klein gehouden. 'Kijk uit voor de prof, is het credo. Toen ik met het Eras- musprogramma in Denemarken was, wist ik niet wat me overkwam: professoren die naar je luisterden, zelfs aantekeningen maakten!" De noodkreet van Sara Nespeca klinkt door het hele land. Overal heerst die woede en desillusie. Econoom Tito Boeri hekelt de campagne, die weer is verzand in loze beloftes en de gebruike lijke ruzies rond Berlusconi. „Over de jongeren wordt niet gesproken, ongelooflijk met een jeugdwerkloosheid van 38 procent, een arbeids markt die alleen tijdelijke banen biedt zoftder enig perspectief en een universiteit in crisis." Jongeren met kwaliteiten verlaten het land, heb ben niets met de politiek, waar ze ook letterlijk lang van worden weggehouden. Boeri: „Op je 18e mag je alleen stemmen voor de Tweede Ka mer en voor de Senaat pas op je 25e. Verkiesbaar stellen voor de kamer mag ook vanaf 25 jaar en voor de Senaat zelfs pas vanaf 40 jaar. Die leeftij den hadden allang omlaag gemoeten." De traditionele partijen hebben de roep om ver jonging en hervorming op de bekende manier geïnterpreteerd: alleen de buitenkant is veran derd, vindt Jacopo Marocco op het centrale plein in de cultuurstad Spoleto. „Op de kieslijsten zijn de alleroudsten en de grootste boeven ver vangen door wat jongeren. Het is het Renzi-ef- fect. Op zich niet verdiend, want ik vind Renzi een nep-jongere. Hij zit zijn hele leven in de po litiek, maakt te veel compromissen. De breuk moet van elders komen." Het is waarschijnlijk dat Jacopo, 27 jaar en werk zaam voor een bureau dat toerisme bevordert, zelf aan die breuk gaat werken. Hij is kandidaat voor de Kamer van de Vijf Sterren Beweging van de komiek Beppe Grillo, de enige die deze weken echt campagne voert en massa's mensen op de been weet te krijgen met zijn boodschap alle politici stenen te laten hakken. Geen 'an ti-politiek', vindt Jacopo. „We hebben een gede gen programma, willen nederigheid en fatsoen terug laten keren, respect voor de democratie. We zullen melden wat zich in Rome afspeelt, waken en dat voor weinig geld: onze partij wei gert subsidie en we zullen 70 procent van onze salarissen terugstorten." 'Vijf Sterren' is popu lair bij jongeren, groeit snel en zal de twee na grootste partij worden. Jacopo: „De helft van on ze kandidaten is onder de 40. Wij zijn het enige geloofwaardige antwoord op de crisis: een vreed zame revolutie van onderaf." reageren? spectrum@depersdienst.nl Grote, grijze slierten rook komen van- af de overkant van de straat ons huis binnenwaaien. Het stinkt in alle ka mers naar verbrand plastic. Mijn dochter klaagt over branderige ogen. Vanuit het donker zie ik dat de buren weer eens uit frustratie hun vuilnis in brand hebben ge stoken. Sinds het huisvuil al twee weken niet is op gehaald, puilen de vuilnisbakken in de straat uit. Rattenkolonies hebben er hun intrek in genomen. Mijn dochter gruwelt. Het is bijna niet uit te leggen aan een georganiseerd land als Nederland dat de vuilniswagen niet kan ko men, omdat die kapot is. En vraag me niet waarom dat vehikel nog steeds niet is gemaakt. Daar krijg je in Indonesië geen antwoord op. Ik weet wel dat die aftandse bak al lang geleden naar de schroothoop verbannen had moeten worden. Maar het heeft geen zin me te erge ren of boos te worden. We zijn over- geleverd aan een handjevol particu liere vuilnisophalers. Met hun ram melende vrachtwagentjes kunnen ze de dagelijks 6.500 ton geproduceerde afval in de metropool, zoveel als tien Olympische zwembaden vol, natuur lek nooit aan. Het stadsbestuur bekommert zich niet om het afval. Ik blijf me verba zen hoe, in de opkomende economische wereld macht Indonesië, waar luxe warenhuizen als pad denstoelen uit de grond schieten, niet eens een fat soenlijke vuilnisophaaldienst bestaat. De meeste In donesiërs gooien hun afval in de rivieren die dwars door de stad stromen. Met als gevolg dat tijdens het regenseizoen het opgehoopte afval behoorlijke over stromingen veroorzaakt. Zoals in de kampung, het buurtje aan de rivier waar we de volgende dag door heen proberen te fietsen. We zijn op weg naar de school van mijn dochter. De snelste en de veiligste route gaat dwars door dit buurtschap. Maar we komen niet ver. Na aanhou dende, tropische stortbuien staat het stinkende ri vierwater inmiddels in de huizen. We besluiten door het water te waden in plaats van een half uur door het drukke verkeer om te rijden. We voelen plastic, kapotte teenslippers en niet te benoemen andere viezigheid langs onze voeten glijden. Mijn dochter moppert dat we in Jakarta op een bantar ga- bang, een vuilnisbelt, wonen. Ze heeft gelijk. Overal in de stad is vuilnis zichtbaar. Een paar dagen later is de roestige bak van de vuil nismannen weer in onze straat. Voor mijn deur staat een vuilnisman met een sigaret in zijn mond en de rekening. Met een lachend gezicht vertelt hij dat de prijs intussen met 30 procent is verhoogd. Er lag te veel afval in mijn bak. Ja, dat is na twee we ken nogal wiedes. Ik begin zijn glimlach te begrij pen. Was die staking soms bedoeld om de prijs op te drijven en werd als reden aangevoerd dat de wa gen kapot was om ons murw te krijgen? Na twee weken ben ik de viezigheid voor de deur inderdaad behoorlijk zat. Ik betaal met stalen gezicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 59