Twee weken geleden nam ze officieel afscheid, maar dat is voor Karla Peijs geen reden het de rest van de maand rustig aan te doen. „Ik ben commissaris tot 1 maart. Er zijn nog on derdelen van de nieuwe politieorganisatie binnen te halen." 2 SPECTRUM 'Ik begrijp de afkeer van J door Ben Jansen Op haar bureau staat de aanlei ding voor wat ze als haar diep ste vernedering heeft ervaren: een welgevulde fruitschaal. RTL Nieuws concludeerde een jaar geleden uit opgevraagde bonnetjes dat de commissaris van de koningin in Zeeland op kosten van de pro vincie fruit voor zichzelf aanschafte. Een onjuiste beschuldiging, veroorzaakt door de onhandige ma nier waarop bij de provincie de kosten werden ge boekt van het fruit waaruit bezoek dat tussen de middag een broodje mee-eet een keus kan maken. RTL Nieuws rectificeerde na enig aandringen, maar het kwaad was al geschied. Karla Peijs werd het mikpunt in veelal anonieme reacties op het inter net en haar kleinkinderen werden door klasgenoot jes op school geplaagd met de fruitconsumptie van hun oma. Ze voelt zich er nog steeds intens door ge krenkt. „Alsof ik werkelijk naar huis ga met een zak je appels en peren die door de provincie zijn be taald. Kom nou! En wat ik nog het ergste vond: er waren ook volop negatieve reacties van Zeeuwen bij. Ik had gehoopt dat die toch beter zouden we ten. Toen heb ik gedacht: wat heb ik hier nu die ja ren zitten doen." Zes jaar geleden vond u Zeeland wel een stoere provin cie. Hoe is dat nu? - „Aan die opvatting is niets veranderd. De Zeeuwen zijn voor mij niet door het ijs gezakt. Ik vind Zeeuw en nog steeds onafhankelijk en fier. Een prima volk. Het is alleen zo zonde dat Zeeuws-Vlamingen zich zelf altijd als een Calimero neerzetten. Het zijn in feite hele vrolijke mensen, maar ze hebben altijd wel het gevoel van wij en zij. Dat is nergens voor nodig, want het is een prachtig land. Kijk eens naar de ontwikkelingen aan de West-Zeeuws-Vlaamse kust, kijk eens naar de Kanaalzone. Zeeland gaat straks qua welvaart drijven op Zeeuws-Vlaanderen. De provincie heeft er ook ongelofelijk veel in geïn vesteerd. Ik heb me er wel eens over verbaasd dat de rest van Zeeland daar nooit tegen geprotesteerd heeft. Er is geen reden voor Zeeuws-Vlamingen om te klagen." Ze moeten wel altijd tol betalen om ih de rest van Neder land te komen. „Ik heb nooit goed begrepen waarom de Zeeuws- Vlamingen zo gefixeerd zijn op een tolvrije Wester- scheldetunnel. Ze stellen zich in Zeeuws-Vlaande ren de hemel voor als de tol zou worden afgeschaft. Maar ik hou m'n hart vast. Wanneer de tunnel gra tis is, komt heel Zeeuws-Vlaanderen op Walcheren boodschappen doen, met alle gevolgen van dien voor de Zeeuws-Vlaamse middenstand. Dat zal uit eindelijk het hele gebied leegtrekken. Ik denk dat de beste bescherming voor Zeeuws Vlaanderen voor lopig een toltunnel is. En vergeet even niet: we heb ben als provincie de tunnel van het Rijk overgeno men. Dat moet wel worden betaald uit de tolop- brengsten. En die tot is ook nodig voor de aanleg van de Sluiskiltunnel." U hebt de Zeeuwen niet van hun ontpoldersyndroom kunnen genezen. „Tja, da's waar. Maar ik kan het de Zeeuwen niet kwalijk nemen dat ze een hekel hebben aan zout water op vruchtbare grond. Het is lastig voor een re gering die daar afspraken over heeft gemaakt. We hebben bij de herdenking van de Ramp al die vrese lijke verhalen weer gehoord. Daar krijg je tranen van in je ogen. Dan besef je hoe diep die aversie te gen ontpoldering zit. Als Zeeuwen zout water op hun grond zien komen,-dan gebeurt er wat in hun hoofden. Ik ben de afgelopen jaren de afkeer van ontpoldering bij veel Zeeuwen beter gaan begrij pen. Mensen hechten nu eenmaal aan grond, zeker wanneer die generaties lang in de familie is ge weest. Ik snap dat het verschil maakt of landbouw grond moet worden opgegeven voor veiligheid, wo ningbouw, wegen en industrieterreinen of dat er na tuur op wordt aangelegd. En zeker als het zoute na tuur is, want dat betekent dat de zee binnenkomt. Zout water toelaten op vruchtbare landbouwgrond is voor een groot deel van de Zeeuwse bevolking on bestaanbaar. Dan ga je een dijk doorsteken en dat hoort nu eenmaal niet." Zes jaar geleden vond u Zeeland nogal afwezig in Den Haag. Is dat veranderd? Ja, nou en of. We hebben twee fantastische lobbyis ten. In Den Haag en in Brussel. -Vroeger hadden we geen idee wat er speelde in Den Haag en moesten we elke dag op de agenda van de Tweede Kamer kij ken om te zien of iets aan de orde was dat voor Zee land van belang kon zijn. Dan ben je altijd te laat. Het is een hele wijze beslissing geweest dat we die twee mannen op pad gestuurd hebben. En we zijn foto's Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54