Geen schol of tong, maar ordinaire Aziatische tilapiafilet Paardenfraude ettert door 4 BINNENLAND RIOOLPUTTEN In de riolen van steden en dorpen vinden dieren massaal de dood. Meestal onopgemerkt. door Annemieke van Dongen NIJMEGEN - Terwijl Europeanen zich zorgen maken over paardenvlees dat vermomd als rundvlees op hun bord belandt, vrezen de Amerika nen voor hun vis. Was die gegrilde dorade met knoflook en dille in werkelijkheid geen goedkope pan- gasius? En is die dure wilde zalm niet gewoon gekweekt? Viseters worden in de VS massaal bedot, blijkt uit onderzoek van Oceana. De natuurbeschermings organisatie nam 1250 steekproe ven in restaurants, vismarkten en sushibars. Dna-tests wezen uit dat eenderde niet de vis was waar voor die werd verkocht. De vis die doorging voor rode snapper, bleek zo'n beetje alles behalve die sma kelijke subtropische vis. In de 120 porties rode snapper die Oceana kocht, werden 28 verschillende vissoorten aangetroffen, varië rend van tilapia tot zeebrasem. In supermarkten krijgen klanten vol gens Oceana het vaakst de vis die ze veronderstellen te kopen, in sushibars worden ze het vaakst bedot. Of dat ook in Nederland ge beurt, zegt de Nederlandse Voed sel- en Warenautoriteit niet te we ten. „Voor zover we nu kunnen achterhalen, is dat nooit onder zocht. Wij komen alleen in actie bij signalen van misstanden." De Europese Commissie heeft die signalen wel. Volgens een onder zoek uit 2011 komt jaarlijks voor meer dan 1 miljard euro aan illega le vis op de Europese markt te recht. Het gaat bijvoorbeeld om vis waar een vangstbeperking op rust om overbevissing te voorko men. Hoe dat gaat, bleek bijvoor beeld in 2007 toen de Urkse visaf- slag werd veroordeeld voor frau de. Het zette schol, een vis waar een quotum op rust, in de boeken als schar - een vis die ongelimi teerd mocht worden gevangen. Het bestrijden van fraude binnen de toeleveringsketen, zoals goed kope tilapia verkopen als dure tong, ziet Eurocommissaris Maria Damanaki (Visserij) als een 'uitda ging'. „Het is een criminele activi teit die de ecosystemen in de zee ën verstoort en consumenten en bedrijven benadeelt", stelde ze. Voorbeelden van zulke fraude zijn er in Europa genoeg. In Ier land bleek een kwart van de 156 onderzochte kabeljauw- en schel vismonsters in 2010 te bestaan uit totaal andere soorten. Bij de ge rookte vis ging het zelfs om meer dan 80 procent, concludeerde het University College Dublin. Bij een onderzoek in de Duitse ha venstad Hamburg naar vis die bin nenkwam als 'tropische tarbot ge vangen in West-Afrikaanse wate ren' bleek slechts 5 procent cor rect gelabeld. Het gros was in wer kelijkheid Aziatische tilapiafilet. Het is niet moeilijk om vismin- nende consumenten te bedotten, zegt Wil van Merkensteijn. Als educatiemedewerker van Schmidt Zeevis in Rotterdam geeft hij warenkennistrainingen aan koks in opleiding. „Zelfs de studenten van de Cas Spijkers Academie hebben vaak moeite om het verschil te zien tussen soorten geportioneerde visfilets. Voor een leek die de vis gebakken met een sausje op zijn bord krijgt, is dat al helemaal lastig. En krij gen ze geen ontdooide vis als ze verse bestellen? In de horeca en door mindere groothandels wordt daar flink mee gesjoemeld." AMSTERDAM - In de chili con carne van Iglo is paardenvlees gevon den, terwijl er alleen rundvlees in zou moeten zitten. Iglo Foods Group heeft de producten daarom gisteren uit de schappen gehaald. De maaltijden, die afkomstig wa ren van het Belgische Frigilunch, waren volgens Iglo wel veilig voor consumptie. Ook in België, Enge land en Ierland heeft het voedings bedrijf producten teruggeroepen. Rusland dreigt ondertussen te stoppen met het importeren van vlees uit de Europese Unie. Als de Europese Commissie niet kan ga randeren dat er absoluut geen paardenvlees in de geleverde pro ducten zit, legt Rusland de import voorlopig stil. door Anne Boer NIJMEGEN - Beschermde amfibie- en sterven massaal een wrede dood in het rioolstelsel. Het gaat om miljoenen dieren per jaar. Ge meenten, waterbeheerders, bedrij ven en natuurbeschermers ko men in actie om hier een einde aan te maken. De massale sterfte voltrekt zich grotendeels onopgemerkt in de straten van dorpen en steden. Kik kers, padden en salamanders be landen, op hun weg langs trottoir banden, in rioolputten. Meestal is er dan geen ontkomen meer aan. Ze sterven ter plekke aan uitput ting of honger. Grote aantallen belanden via het rioolstelsel in de dodelijke filters van een rioolzuiveringsinstallatie. Dat gebeurt niet alleen in het trek- seizoen, dat in maart begint, maar vrijwel het gehele jaar. Stichting Ravon (Reptielen Amfibieën Vis sen Onderzoek Nederland) komt na tellingen van vrijwilligers - bij drie controles in drie maanden - al tot minimaal een half miljoen volwassen amfibieën en een veel voud daarvan aan jonge dieren. Ook allerlei soorten muizen en zelfs vogels vinden zo de dood. Bij toeval is dit verborgen drama op de agenda gekomen. „Een kind ziet een balletje in een put ver dwijnen, sterke vader haalt het deksel omhoog en ziet tientallen dode dieren. Als zo'n vader vervol gens een melding doet, en we krij gen er meer, dan weet je dat er iets aan de hand is", zegt project leider Annemarie van Diepen beek. Volgens haar heeft niemand probleem nu in kaart gebracht. De sterfte bedreigt weliswaar niet de soort, maar in combinatie met het grote aantal amfibieën dat wordt doodgereden, de gevolgen van verstening van tuinen en de steriele inrichting van agrarische terreinen, vermindert het aantal amfibieën angstig snel en dreigt er lokaal wel degelijk uitsterving. Bovendien zijn veel amfibieën be schermd en staan enkele soorten die sterven in het riool zelfs op de rode lijst (rugstreeppad en kamsa- lamander). Deze dieren hebben een zwaardere beschermingssta- tus. Dat betekent voor de gemeenten werk aan de winkel. In het kader ooit eerder doorgehad wat er ge beurde en in welke omvang. „Je ziet het pas als je echt gaat kijken. Het resultaat is vreselijk." Met hulp en financiële steun van gemeenten, onderwijs instellingen, Stichting Rioned (koepelorganisatie voor stedelijk waterbeheer en riolering in Ne derland), bedrijven en heel veel vrijwilligers is de omvang van het Kikkers, padden en salamanders belanden, op hun weg langs trottoir banden, in rioolputten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4