Lage prijs auto beter dan laag percentage bijtelling Met niemand medelijden 4 WERKEN Er staan meer huizen te koop dan ooit. Sinds 2007 is het aantal verkochte woningen zelfs met de helft gedaald. In deze markt waar de koper een gro te keuze heeft, is het lastig verkopen. Een makelaar in de hand nemen en wachten wat er komen gaat, kan iedereen. Wie slim is, is creatief. PENSIOENZAKEN Het leven bestaat niet alleen uit 'met pensioen gaan'. Dus gewoon werken door Irene van den Berg illustratie Ruben L. Oppenheimer Leaseauto's moeten sinds 1 januari nóg zuiniger zijn om in aanmerking te ko men voor de laagste bij tel ling. Voor veel populaire model len is het tarief omhooggegaan. Wil je voordelig rijden, let dan vooral op de cataloguswaarde van de auto. De populariteit van hybridewa gens als de Toyota Prius en klei ne, zuinige auto's als de Citroen Cl is onmiskenbaar. Vooral bij leaserijders zijn schone auto's sinds een paar jaar flink in trek. Wie een zuinige leaseauto rijdt, kan al gauw honderden euro's be sparen door een lagere bijtelling voor het privégebruik. Sinds 1 ja nuari zijn de regels echter aange scherpt. „Het gaat om een ingrij pende wijziging, waarbij meer dan honderd modellen en 632 uit voeringen naar een duurdere bij- tellingsklasse verhuizen", zegt Martin Huisman, voorzitter van de Vereniging Auto van de Zaak. Theo Gommer zou stijgen. Hij heeft dus be wust een risico genomen. Of hij gaat weer werken, of hij moet maar acht jaar sparen. Met alle overige 50-plussers heb ik ook geen medelijden. Ook zij moeten gewoon langer doorwerken of genoegen ne men met minder, of ze dat nu leuk vinden of niet. Het is nu eenmaal zo. Tot slot heb ik met alle 50-min- ners al helemaal geen medelij den. Het leven bestaat niet al leen uit 'met pensioen gaan'. Dus gewoon werken, doen wat je leuk vindt. Bijscholing is ook nog een acceptabele oplossing. Dat kan goed in de avonduren of in het weekend. Kwestie van keuzes maken. Je bent immers nooit te oud om te leren. Ook al stel ik het wat cru, het is inmiddels een feit dat je echt niet meer zeker kan zijn over je pensioen en dat niemand voor je zorgt: overheid niet, werkgever niet, partner vaak ook niet. Je zult het dus zelf moeten doen. Jongeren van het PensioenLab die roepen dat ze het Uniform PensioenOverzicht zo moeilijk vinden en dat woorden als in dexatie, dekkingsgraad en fran chise geen betekenis voor hen heeft, zegt mij ook weer niet veel. Na een een avondje goog- len, in plaats van alweer uren lang bezig zijn op de social me dia, ben je een heel eind ver der. En als dat niet werkt, kun je het nog altijd aan je werkge ver vragen of je ZZP-organisa- tie. Of je huurt een goede pen sioenadviseur in. Dat de com municatie over pensioen een stuk beter en makkelijker kan, is duidelijk. Maar dat mag geen argument zijn om je niet te ver diepen in je eigen uitgestelde salaris. Want dat is en blijft niet anders: pensioen is je ei gen uitgestelde salaris. Ge woon een spaarpot Hoe meer erin zit, hoe hoger of zekerder je pensioen. Verdiep je dus gewoon eens goed in de materie, bijvoor beeld op www.mijnpensioen- overzicht.nl. En zorg ervoor dat er goed met je pensioen geld wordt omgegaan! „Nieuwe auto's moeten nog scho ner zijn om in aanmerking te ko men voor het laagste tarief." Populaire modellen waarvan de meeste uitvoeringen in een duur der tarief terecht zijn gekomen, zijn bijvoorbeeld de Citroen Cl, Fiat Punto en Renault Clio. Leaserijders moeten een bepaald percentage van de cataloguswaar de van de auto bij hun inkomen optellen. Over dat bedrag moe ten zij inkomstenbelasting beta len. Standaard is deze zogeheten bijtelling 25 procent. Zuinige au to's krijgen echter een lagere bij telling, van 20 of 14 procent. Wie de leaseauto minder dan 500 ki lometer per jaar privé gebruikt en dat ook kan aantonen, betaalt helemaal geen bijtelling. „Leaserijders moeten goed kij ken wat hun auto onder de fój to bw Gezien alle onrust in pensioenland, vragen veel men sen mij de laatste tijd: hoe moet dat nu met mijn pensioen? Ze le zen allemaal verontrustende berichten in de krant en op in ternet en zijn hun oude 'rustge vende' pensioenzekerheid kwijt Los van de vraag - en ant woorden - of het allemaal te recht en logisch is, wat er ge beurt, is het afgelopen met de zekerheid van het pensioen. En die komt helaas ook niet terug. Daar zul je aan moeten wen nen. En je zult dus zelf de regie over je pensioeninkomen moe ten nemen. Voor (bijna) gepen sioneerden is dat lastig. Im- mers, wat kan 'Ik als 70-jarige' nog doen? Ik zal maar eerlijk zijn; niet veel. Het enige wat je kunt doen, is zuinig zijn en pro beren een buffer(tje) te creë ren. Dat je je verzet tegen deze afkalving, begrijp ik best, of het terecht is of niet. De kans dat het echter de komende ja ren zomaar nog 10 procent min der wordt qua inkomen, is vrij reëel. Ik heb dan overigens niet veel medelijden met een 70-jarige die volop overwaarde in een ei gen huis heeft en/of voldoende spaargeld. Dat het de bedoeling was om dat na te laten aan de kinderen, snap ik, maar dat is niet meer realistisch. De kinde ren moeten en kunnen zichzelf redden. Ook heb ik niet zoveel medelij den met een nu 57-jarige die al op z'n 55ste met (militair) vroegpensioen is gegaan en pas vanaf 67 jaar AOW krijgt in plaats van vanaf 65 jaar. Een paar jaar geleden was al be kend dat de pensioenleeftijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 48