zoals Tarzan' Bofkip is offensief tegen plofkip IN HET NIEUWS 3 Vrachtbrieven op Schiphol tellen Hoe meer rook hoe beter het is Houd de buren Lees de beurs- en goed in de gaten economiepagina Ruim 25.000 claims over te dure televisies Wasmachine, droger of vaatwasser kapot? ZATERDAG 23 FEBRUARI 2013 zo herken je herstel KPN ING Groep Xeikon Deita Lloyd EURONEXT AMSTERDAM Zorgwekkende cijfers over d Europese economie en de vrees dat de Arneri kaanse centrale bank eerder dan verwacht z< stoppen met zijn stimulerende maatregefer zorgden ervoor dat de AEX-index onder d slotstand van 2012 eindigde. In de AEX stee alleen PostNL Het bedrijf werd door ING toe gevoegd aan de favorietenlijst. KPN en ING wa ren de sterkste dalers, op de voet gevolg door Aegon. Aegon en ING hadden last van d tegenvallende cijfers van het Franse Axa, de oi een na grootste verzekeraar van Europa. In d MidKap stond TomTom onderaan. WALLSTREET NEW YORK - De aandelenbeurzen in Nev York Weven in de ban van de Fed. Het stelst van centrale banken moet misschien eerde Het zal niet direct een volkshobby worden, maar vrachtbrieven tel len op Schiphol helpt prima om te weten of de economie gaat aan trekken. Wie ook nog in de gaten houdt of het druk is in de haven van Rotterdam en met een schuin oog de enquêtes over het wegver voer in de gaten houdt, kan zich al bijna 'economie-watcher' noe men. Want transport is een heel belangrijke factor voor een (door- voerhand als Nederland. Hoe meer vrachtwagens er op de weg verschijnen en treinen over het spoor rijden, hoe beter het gaat met onze economie. Rokende fabrieksschoorstenen worden meestal geassocieerd met milieuvervuiling. Maar wie meer rook uit de schoorstenen ziet ko men, weet: de economische lente hangt in de lucht De industrie is vroeg-cydisch. Met andere woor den: als het beter gaat in Neder land, zal de industrie dat vaak het eerst merken. Meteen al goed nieuws gisteren: de ondernemers in de industrie zijn in februari minder somber gestemd dan in ja nuari. Nog beter nieuws bij de bu ren: het vertrouwen in de econo mie is bij Duitse ondernemers sterker gestegen dan verwacht. Nederland lift mee op het succes van de oosterburen. Gaat het beter in Duitsland, dan profiteren wij daar ook van. Met bijna 100 miljard euro per jaar is Duitsland onze grootste klant. Als Duitsland meer Volkswagens verkoopt aan China, omdat de wel vaart in dat Aziatische land flink stijgt, dan kan Nederland als toele verancier (kabelbomen, schuifda- ken, bouten) meedelen in de vreugde. Terwijl onze economie in 2013 krimpt (-0,6 procent), groeit die in Duitsland een beetje (0,5 pro cent). We zitten midden in het cijfersei- zoen: dagelijks publiceren kleine en grote ondernemingen hun jaar cijfers. Vaak geven de bedrijven een verwachting voor het komen de jaar. Op de economiepagina van de krant kun je lezen of bedrij ven groei verwachten. Zijn beleg gers daar positief over, dan stijgt de beurskoers. Reden dus om ook met een schuin oog naar de beurs koers te kijken. Verschijnt er een bericht over de groeiende hoeveel heid geld die in omloop is, dan is dat goed nieuws. Dat betekent dat banken meer uitlenen, waardoor de economie groeit. anderde de wereld. De natuur kreeg zware klappen te verduren. Hoe zwaar, dat kreeg ze pas goed in de gaten tijdens een conferen tie in Chicago in 1986. „Dat ont bossing plaatsvond, wisten we wel. Maar dat het zó ernstig was! We hoorden dat chimpansees in kleine kooitjes werden opgeslo ten voor medisch onderzoek: we waren allemaal geschokt." De conferentie veranderde haar le ven voorgoed. Ze wist dat ze haar chimpansees in nationaal park Gombe moest verlaten. „Plotse ling was ik een activiste gewor den. Ik werd me ervan bewust dat de problemen waarmee Afri ka te kampen had, te herleiden zijn tot het kolonialisme." Als activiste herkent ze zich niet in de huidige generatie natuurbe schermers. „We hebben dezelfde doelen, maar een andere achter grond. Toen ik naar Afrika trok, was de natuur zoals die hoorde te zijn. Olifanten, luipaarden en neushoorns waren overal. Eerst leefde ik midden in een bos, om ringd door beboste bergen. Dat bos was er nog steeds maar daar omheen had een kaalslag plaatsge vonden!" Bijna 80 is Jane Goodall inmiddels, maar van stoppen wil ze niet horen. „Ik hoor soms mijn botten kraken. Maar dat vergeet ik als ik op mijn reizen jonge men sen ontmoet die met glimmende ogen hun project aan Dr. Jane Goodall komen uitleggen." AMSTERDAM - Binnen een week hebben zich meer dan 25.000 mensen gemeld om het geld te rug te krijgen dat ze te veel betaal den voor een televisie. Dat meld de ConsumentenClaim vrijdag. Eerder deze week werd nog ge sproken over 7500 claims. Philips steekt er met kop en schouders bovenuit met 55 pro cent van de meldingen. Daarna volgen Panasonic, Sony, JVC en Samsung elk met minder dan 10 procent. Niet alleen particulieren hebben zich laten registreren, maar ook bijvoorbeeld bedrijven met in één keer 500 toestellen. In december werd bekend dat Phi lips en zes andere bedrijven zich jarenlang schuldig hebben ge maakt aan verboden kartelvor ming bij de verkoop van beeldbui zen. De Europese Commissie leg de de bedrijven een boete op van 1,47 miljard euro. Volgens ConsumentenClaim be taalden vrijwel alle consumenten die tussen 1996 en 2006 een televi sie of een computermonitor koch ten zo'n 10 procent te veel door de kartelafspraken. Over de mensen die zich melden heeft de organisatie wat gegevens op een rijtje gezet: 82 procent is man, een derde is tussen de 60 en 70 jaar en 96 procent heeft de bon nog. Verder gaat het in 7 procent van de gevallen om een computer monitor. De rest is tv. BARNEVELD - Pluimveehouders roe pen de bofkip (BK) in het leven om de strijd aan te gaan met de plofkip. Onze kippen boffen dat ze in Ne derland leven, omdat het dieren welzijn hier ten opzichte van de rest van Europa het best geregeld is, stelde de Nederlandse Vak bond voor Pluimveehouders (NVP), de initiatiefnemer van de campagne, vrijdag. „Wij hebben de buik vol van de spotjes over de plofkip. Het zijn al lemaal pinokkioverhalen waar mee actiegroepen ons in een kwaad daglicht zetten", zegt NVP-voorzitter Gert-Jan Oplaat. „Als een kip zou kunnen kiezen, dan zou hij het liefst in Neder land kip willen zijn." Hij wijst erop dat pluimveehou ders in Nederland aan extra eisen moeten voldoen, bovenop de Eu ropese welzijnsregelgeving. Ook zijn er hier geen legbatterijen meer. De vakbond gaat komende tijd on der meer stickers uitdelen met de tekst bofkip (BK). Dr. Jane Goodall in Burgers' Zoo Arnhem, waar de Future for Nature Awards werden uitgereikt, foto Marina Popova 1 Bel: 0118 - 57 24 27 AANGEENBRUG ELECTRO www.aangeenbrugelectro.nl www .dotrepareerikzelf welnl O MtortoUumvijL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3