TO©S I I i i PZC Jane Goodall: 'Ik wilde leven 2 IN HET NIEUWS COLOFON ECONOMISCHE CRISIS Kijk in de etalage van Randstad Aandacht voor de 'zachte cijfers' i F 1 De crisis zeurt nog een jaartje door, zegt Brussel. Wat zijn de signalen voor betere tijden? PAUL KUSTERS 6 weken lang de krant voor C 9,95 F toosenhenk.n O03 /wat PAST MIB-r INI HET RIJTJE! 2ANIKBK1# Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegener- me dia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonne ment Toets 3: informatie over abonneevoor deel Maandag-vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 28,95 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeld recht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl Wie het zat is: door Chris van Alem en Wilko Voordouw NIJMEGEN/DEN HAAG - „Minder op potten, meer genieten. Het geld wordt toch alleen maar minder waard." De verzuchting is van Chris Luken, eigenaar van de Fletcher-hotels. Net als veel on dernemers en consumenten is hij de economische crisis langzamer hand zat. Het regent slechte eco nomische berichten; er gaat geen dag voorbij of er valt onheil te melden. Alom snakt men naar be tere tijden. „Ik steek de vlag uit als bedrijven meer lunches en diners bij mij be stellen. Dan weet ik dat de econo mie weer aantrekt", zegt Jean-Marc Rousseau, horeca-on- dernemer in Den Haag. Zoals stadgenoot Manuela van den Boogaert, eigenares van een kapsa lon meer klanten die een feestkap- sel willen - voor bruiloften en par tijen - beschouwt als teken dat het tij ten goede keert. De Europese Commissie rekent ons nu voor dat de crisis nog een jaartje doorzeurt. De recessie duurt langer dan de rekenmees ters in Brussel en Den Haag eind vorig jaar nog dachten. Pas vol gend jaar breekt de zon een beet je door, zo is de verwachting. De ommekeer zal zich niet in één klap aandienen. Het herstel is be scheiden, doet zich niet meteen in alle sectoren voor en laat zich moeilijk herkennen. Wie het licht aan het eind van de tunnel wil zien, moet oog hebben voor de signalen die bedrijven en overhe den de komende tijd afgeven. Een uitzendbureau is een prima bedrijf om te zien hoe de econo mie zich gaat ontwikkelen. Han gen er ineens veel meer vacatures voor het raam van het uitzendbu reau dan gaat het weer de goede kant op. Een ondernemer die meer orders krijgt na de crisis neemt niet onmiddellijk vast per soneel aan, maar probeert de groei op te vangen met uitzendkrach ten. Pas als de groei structureel is neemt een bedrijf weer vaste men sen in dienst. Na elke economi sche teruggang waren de uitzend bureaus de voorbodes van het her stel. Ingewikkelde economische grafie ken behoren niet tot de favoriete lectuur van de doorsnee-Nederlan der. Toch zou een beetje aandacht voor de 'zachte cijfers' helpen. Grafiekjes over consumentenver trouwen en producentenvertrou- wen geven prima weer hoe consu menten denken over de besteding van hun inkomen en wat produ centen verwachten van de omzet in de nabije toekomst. „Econo misch herstel begint met vertrou wen", zegt Marten van Garderen van het Economische Bureau van ING. „Geen vertrouwen, geen groei." Ik neem een kennismakingsabonnement van 6 weken voor 9,95 (pro6actie). Ik neem een doorlopend abonnement en krijg de eerste 4 weken gratis (na28). Ik betaal per automatische incasso: 28,95 per maand 82,50 per kwartaal Naam: müv Adres: Postcode: Woonplaats: Telefoonnummer (o.a. voor bezorgcontrole): Emailadres: Ik machtigde PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer:Handtekening: Ga naar www.pzc.nl/abonneren of stuur deze bon zonder postzegel naar: PZC, lezersservice. Antwoordnr. 54050,5004 VB Tilburg. Prijswijzigingen voorbehouden. Op alle informatie die u verstrekt is de Wet Bescherming Persoonsgegevens van toepassing. In het colofon van de krant en op de website treft u nadere informatie aan. door Lilian Dominicus ARNHEM - Jane Goodall leeft als een nomade. Driehonderd dagen per jaar is ze van huis. Ze is nooit langer dan drie weken op dezelf de plek. Haar naam moge dan voor altijd met onderzoeken naar chimpansees verbonden zijn, ze zijn niet haar raison d'etre, voor wie dat nog veronderstelde. Niet meer. Ze gaf haar sociale leven op om bewustzijn bij de mensen te stimuleren. „Voor de natuur, de aarde en de mensheid", zegt ze, vlak voor de uitreiking van de Fu ture for Nature Awards in Burgers' Zoo in Arnhem begint. Drie jonge natuurbeschermers na men er gisteren een prijs van 50.000 euro in ontvangst. „Dat le ven van toen zou ik nu niet meer kunnen leiden, tenzij de wereld ten goede verandert." Ook nu weer is ze dagen weg van haar geliefde thuis in het zuiden van Engeland, in Bournemouth, waar ze opgroeide; de plek waar haar zuster nog woont, die hon den heeft. „Dat vind ik misschien nog het ergste, dat ik geen hon den kan houden. Honden zijn me liever dan chimpansees. Ze zijn empathisch, goed van vertrou wen." Het is hetzelfde huis waar ze op een dag uren wegbleef en de hele familie radeloos naar haar op zoek was, terwijl zij gebiolo geerd in het kippenhok de oor sprong van eieren bestudeerde. Ze had dan ook maar één meisjes droom: leven met de dieren in de natuur. „Ik wilde leven zoals Tar- zan, dat was mijn inspiratie." De droom ging in vervulling toen ze eind jaren '50 met bij elkaar ge schraapt spaargeld naar Kenia reis de. Daar ontmoette ze de paleon toloog en antropoloog Louis Lea key, die wilde dat ze onderzoek voor hem ging doen naar chim pansees in Tanzania. „Toen was ik gelukkig. Ik observeerde chimpan sees, leefde in de natuur, behaal de een doktersgraad, had een ge zinsleven." Maar terwijl lane ontdekte dat chimpansees spontaan kunnen dansen, geen vegetariërs zijn en gereedschap kunnen maken, ver-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2