'Wees zuinig op het sterke merk Zeeland' Inbreker zoekt het platteland op 76 Thermphossers aan de slag 22 ZEELAND Sterilisatie INBRAKEN Het aantal woninginbraken in Zeeland is de afgelopen zes jaar schrikbarend gestegen. zaterdag ié Zie je in de straat iets wat je vreemd voorkomt en niet vertrouwt, bel! Maikel Harte Ga je nu een column schrijven over je ste rilisatie?", vroeg mijn vrouw gisteravond verbaasd. In haar stem weer klonk iets in de trant van 'zou je dat nu wel doen'. „Jazeker", antwoordde ik. „Dit wordt een column in het algemeen be lang." Want, en dat meen ik, het is een schande dat er nog al tijd mannen zijn die de veertig gepasseerd zijn, getrouwd zijn, een paar kleine jongens op de wereld hebben gezet, maar wei geren zichzelf te laten helpen. Eigenlijk zouden ze het voor die groep moeten verplichten. Waarom doen die mannen het niet? Een vrouw ziet al zoveel af bij een zwangerschap en een bevalling, en dan slikken ze ook nog jaren een anti-concep tiepil, wat eigenlijk ook ge woon troep is. Doe het voor haar. Of zijn ze nog van plan een jonge meid aan de haak te slaan voor een tweede leg? Als ik de meeste mannen bekijk, zit dat er echt niet meer in hoor. Is het een soort ver meend verlies van mannelijk heid? Dat is het echt niet, alles blijft hetzelfde. Is het angst? Nergens voor nodig. Natuurlijk heb ook ik me vooraf afge vraagd of er iets mis kan gaan. Dat begon al toen ik belde voor een afspraak. „Bedoelt u de uro loog of de neuroloog?", zei de dame van het afsprakenbureau. „Mijn hersens wil ik houden mevrouw, doe maar de uro loog." En natuurlijk heb ik in mijn omgeving gevraagd naar ervaringen. Een collega verge leek het met het krijgen van een bal op de edele delen. De vader van Ian zei gisterochtend op het schoolplein dat ik het als iets feestelijks moest zien: „Zie het als het doorknippen van een lintje." De meest ge ruststellende woorden kwa men van Johan uit Breskens, een oude kameraad van m'n schoonvader. „Maak je niet druk vintjie! Jie eh nog gewoon sauze woj." En hij heeft gelijk. Het stelt niets voor, het is een paar minu ten werk en je bent weer naar huis. Het is echt een fluitje van een cent. Beter kan ik het niet omschrijven. Dus mannen, maak je het vrouw makkelijk en gezonder. Op naar de uro loog! Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Frank Balkenende MIDDELBURG - Zeeland is als merk zo sterk dat het zonde zou zijn als de provincie haar bestuurlijke zelf standigheid volledig zou verliezen. Dat zei Alexander Rinnooy Kan, hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam, gisteren in Mid delburg. Daar zwaaiden de Kamer van Koophandel Zuidwest-Neder land, de Brabants Zeeuwse Werk geversvereniging en MKB-Zee- land commissaris van de vertrek kende koningin Karla Peijs uit met een mini-symposium. Rinnooy Kan en Piet Hein Don- ner, vice-voorzitter van de Raad van State, waren gevraagd hun licht te laten schijnen over wat be stuurlijke vernieuwing (lees: schaalvergroting) betekent voor de Zeeuwse economie. Behalve dat beiden vaststelden dat bedrij ven zich in een wereldeconomie weinig van grenzen aantrekken en meer denken in economische clusters die vaak landsgrenzen overschrijden, zag Rinnooy Kan toch ook wel een nadeel aan grote re provincies en landsdelen. Voor provincies met een duidelijk ima go, zoals Friesland en Zeeland, zou schaalvergroting verkeerd kunnen uitpakken. „In tegenstelling tot bijvoorbeeld Zuid-Holland, is Zeeland als merk sterk en daar moet je zuinig op zijn", vond Rinnooy Kan. Voor hem betekent dat niet dat de pro vincie als bestuurslaag het eeuwi ge leven heeft. Schaalvergroting kan wat hem betreft op verschil lende manieren. „Je kunt gemeen ten opwaarderen, zodat je dertig tot veertig gemeenten in Neder land overhoudt. Het is wel van be lang dat Zeeland in zo'n model geografisch en bestuurlijk een eenheid blijft, met een eigen vlag en met een eigen topbestuurder." Donner denkt dat, redenerend vanuit economisch belang, dat de ze tijd grotere bestuurlijke regio's vereist. Gemeenten krijgen steeds meer rijkstaken op hun bordje en gaan daarvoor samenwerking aan met andere gemeenten. Dat wordt volgens Donner inmiddels een bestuurlijke janboel. „Er komt een moment dat de voorde len van samenwerking niet meer opwegen tegen de nadelen. Vaak komen we daar te laat achter." Donner stelt vast dat er econo misch al vaak met buurprovincies wordt samengewerkt. Als het gaat om de vergroening van de econo mie, trekt Zeeland al samen op met West-Brabant en Oost-Vlaan deren. Wil een regio zich econo misch kunnen ontwikkelen, dan is nauwe samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven nodig. Dat zou er in de argumentatie van Donner voor pleiten de be stuurlijke regio samen te laten val len met een bestaand economisch cluster. 'Er komt een moment dat de voordelen van samenwer king niet meer opwegen tegen de nadelen.' door Marcel Modde GOES - De tijd dat Zeeland veilig in de luwte lag van-de Randstad en nauwelijks interessant was voor inbrekers, lijkt definitief voorbij. In de provincie wordt met het jaar niet alleen vaker inge broken, ook het moment van het misdrijf verschuift meer en meer van de nachtelijke uren naar over dag. Inbrekers staan bij daglicht koelbloedig aan een deur te prut sen, vallen zo nauwelijks op en maken gebruik van de verkeers drukte om ongezien weg te ko men. Gelegenheid maakt nog steeds de dief. Maar weinig degelijk hang en sluitwerk en letterlijk open ra men en deuren zijn de afgelopen jaren zeker niet minder gewor den. Het aantal inbraken is in zes jaar tijd opgelopen van 800 in 2006 tot 1362 in 2012, blijkt uit cijfers van het speciale woninginbraken- team van de Zeeuwse recherche. In de eerste maand van het huidi ge jaar staat de teller al op 162. Een waterdichte verklaring voor die ontwikkeling hebben de re chercheurs niet. „Dat het wat minder goed gaat in Nederland, zal zeker meespelen", probeert teamcoördinator Peter Groenewegen. „En ook in Zee land zie je dat de sociale controle niet meer is wat het jaren geleden was." En ja, benadrukken ook teamchef Marco Koole en rechercheur Frank Lockefeir, dat is dan tevens het nadeel van een goede ontslui ting van de provincie met het ach terland. Want feit is volgens hen dat veel inbraken in de Oosterscheldere- gio en Zeeuws-Vlaanderen wor den gepleegd door 'groepen van buitenaf. Waarmee beslist niet is gezegd dat bewoners van die re gio's zich nooit schuldig maken aan diefstal uit een woning in de buurt. Vooral op Walcheren gebeurt dat net even vaker dan in de rest van de provincie, ervaart het inbraken- team. Maar ook omgekeerd komt het voor, wijst Koole op de drie da ders die begin deze maand wer den aangehouden in verband met 72 inbraken in Zeeland en Bra bant. Onder de verdachten is een 39-jarige Middelburgse. Als de cijfers één ding duidelijk maken, is dat geen enkel gebied in Zeeland gespaard wordt. De meeste inbraken vorig jaar von den weliswaar plaats in de ge meenten Terneuzen en Vlissin- gen (beiden 215), maar met krap dertigduizend inwoners is het aandeel van Schouwen-Duive- land (204) in het totaal opvallend groot. Daar gaat het heel vaak om vakantiewoningen, die buiten het seizoen leeg staan. Groenewegen heeft wel de in druk dat met name de dorpen in de buurt van de snelweg de twij felachtige eer hebben iets meer in de smaak te vallen bij inbrekers. „Ze rijden door Zeeland en pak ken een willekeurige afslag. Voor hen is dat vaak ook een lucky shot, heb ik het idee. Een heleboel Marco Koole, chef recherche door Frank Balkenende MIDDELBURG - Van de ontslagen medewerkers van fosforbedrijf Thermphos bij Nieuwdorp hebben er 76 inmiddels ander werk gevon den. Het mobiliteitscentrum (arbeids bemiddeling en -ondersteuning) dat voor Thermphossers wordt in gericht, moet zich ontfermen over 342 mensen die nog in de WW zitten. Van die groep wer ken er 72 nog tijdelijk bij Thermp hos. De curatoren hebben die mensen nodig om de fabriekssys- temen te beheren en over de vei ligheid te waken. De Middelburgse wethouder Chris Simons, die bestuurlijk coördinator wordt van het mobili teitscentrum, heeft goede hoop dat een groot deel van de Therm- phos-mensen aan een andere baan kunnen worden geholpen. „Het opleidingsniveau ligt gemid deld wat hoger dan het personeel dat eind 2011 zijn baan verloor bij aluminiumsmelter Zalco. Dertig procent heeft een hbo-diploma, 42 procent heeft mbo gedaan. Het aantal lbo'ers bedraagt twintig procent. De rest is universitair ge schoold. Wel is een kwart van de werknemers 55-plus." Ze zijn beslist niet kansloos, ge zien het aantal banen dat in de techniek en de procesindustrie wordt aangeboden, zegt Simons. „We wijzen ze bijvoorbeeld op de jobbeurs voor de Kanaalzone mensen hier hebben nog het idee dat Zeeland relatief veilig is. Maar als ik de cijfers zie, dan schrik ik daar toch van.." Preventie speelt in dat licht een steeds voornamere rol, zegt Frank Lockefeir. Hij zit in een werk groep met Zeeuwse gemeenten en het openbaar ministerie om de burger bewust te maken van mo gelijke maatregelen om zijn wo ning beter tegen inbraak te bevei ligen. 2013 is in dat verband zelfs als themajaar uitgeroepen. Er komen verschillende voorlich tingsavonden voor burgers en ge meentebestuurders wordt in workshops aan de hand gedaan wat ze kunnen doen om inbre kers zo veel mogelijk te ontmoedi gen. „Bijvoorbeeld door in de be stemmingsplannen rekening te houden met voldoende verlich ting en doorzichtige bosschages in de buurt van woningen", ver telt Lockefeir. Daarnaast zal nog eens worden benadrukt hoe be langrijk degelijk hang- en sluit werk is. Huizen die daar aan vol doen en het politiekeurmerk vei lig wonen dragen, lopen statis tisch 90 procent minder kans op inbraak dan een niet beveiligde woning. Het Zeeuwse woninginbraken- team is nu een klein jaar actief. De kracht zit in de gecombineer de aanpak, zegt Koole. Sporen van verschillende inbraken worden met elkaar vergeleken en verban den, die anders minder vanzelf sprekend zijn, worden zo gelegd. „Als een pasje wordt gestolen, kij ken wij ook wat er vervolgens met dat pasje gebeurt." Maar veel successen hangen af van de inzet van de burger. Groen wegen: „Zie je in de straat iets wat je vreemd voorkomt en niet vertrouwt, bel de politie!" Bij de recente arrestatie van ex-Oostblokkers uit Rotterdam en Antwerpen in verband met tientallen inbraken in Zeeland was de alertheid van burgers cru ciaal, benadrukken de recher cheurs. Gent-Terneuzen, die 2 maart plaatsvindt. Mensen moeten ook zelf hun kansen pakken." Het mobiliteitscentrum gaat bin nen nu en twee weken open. Ono nis (de sociale dienst, kredietbank en werkvoorziening van de Wal- cherse gemeenten) levert de pro jectleider. Het mobiliteitscen trum houdt kantoor bij Scalda aan de Ravensteijnweg. De kosten (zes ton) hoesten de partners in het centrum op: Walcherse en Be- velandse gemeenten, provincie, werkgevers- en werknemersorga nisaties, UWV en onderwijs instellingen. Op de rol staat een bijeenkomst voor alle medewer kers, waarbij ook één van de cura toren aanwezig is. Het UWV be reidt een banenmarkt voor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22