0* BOEKEN 19 Zwart als de nacht Vrouwenhandel GEIAJELD Nanny in Londen IS) WAT Dl kinderen, maar ze yf* V ZAG Willen wel de strak- V_ ke regie houden. Voeg daarbij een corruptieschandaal en in potentie heb je een hilarisch vrouwenboek. He laas lukte het Fiona Neill niet om zo'n echte pageturner te maken. Jan Siebelink is net 75 jaar geworden, tegelijkertijd ver scheen 'Daniël in de vallei', zijn eerste roman. Jan Siebelink was het werk, dat als oerboek wordt uitgegeven, bijna verge ten. „Ik was blij verrast toen ik het las. Alles zit er al in." 66 Ik ben niet moe. Maar we zijn sterfelijke wezens, daar moeten we mee leren leven ZATERDAG 23 FEBRUARI 2013 BOEKEN KORT Rauwer en cynischer nog dan zijn twee voorgaande boeken is 'Zendingsdrang" van Richard de Nooy. Het werk mist vrijwel ge heel de relativerende humor en vooral het vleugje mededogen dat in de eerdere boeken nog voel baar was. Toch grijpt ook 'Zen dingsdrang' je onherroepelijk bij je kladden. Óp het omslag staat een goddelijke figuur die over wa ter wandelt met een kalasjnikov in zijn handen, omringd door slangen en wolven die naar hem bijten. Zo moet Deo zich voelen, de hoofdpersoon, die eigenlijk Remco de Heer heet en ook in 'Zes beetwonden en een tetanus- prik' en in 'Zacht als staal' een hoofd rol speelde. Deo, oorlogscorrespon dent, is in een insti tuut voor forensi sche observatie be land, een soort Pie- ter Baan Centrum! Daar moet worden vastgesteld in hoeverre hij toerekeningsvatbaar is in verband met een ernstig ge weldsmisdrijf dat hij heeft ge pleegd. Afwisselend vergast hij zijn lezers op woordelijke versla gen van zijn gesprekken met be handelaars, gruwelijke verhalen die hij schrijft over oorlogsge weld in Afrika, het Midden-Oos ten en andere landen en gesprek ken met zijn 'mede-observandi'. Geweld is het product van een gif tige cocktail van frustratie, socia le druk en misplaatst patriottis me, luidt zijn conclusie. 'Zen dingsdrang' is zwart als de nacht. Richard de Nooy - Zendingsdrang. Nijgh Van Ditmar, 18,95 euro. m Na'Wraak','Ver- raad' en 'Misbruik' is 'Geweld' alweer het vierde boek over de Deense speurneus Konrad Simonsen en zijn team vol sterk uitge werkte bijpersonages. Het boek kan prima los van de andere de len worden gelezen. Dit keer krijgt de nukkige rechercheur te maken met nietsontziende crimi nelen die leven van vrouwenhan del. De schrijvers, broer en zus Lotte en Soren Hammer, sparen de lezer daarbij niet met hun cy nische kijk op het Deense beleid. De handel en wandel van de vrou wenhandelaren wordt uitgebreid beschreven. De personages - met name Benedikte Lerche-Larsen is fascinerend - komen ondanks hun daden af en toe pijnlijk sym pathiek uit de hoek. Lotte en Soren Hammer - Geweld. A.W. Bruna, 19,95 euro. Een nanny gaat in een steenrijk Londens bankiersgezin aan de slag. De ouders hebben door hun drukke carrière r~ geen tijd voor de Fiona Neill - Wat de nanny zag. A.W. Bruna, 19,95 euro. 'Roman overspant mijn leven' door Marjon Kok Jan Siebelink (75) is geobsedeerd door het einde van het leven. Als hij een treincoupé binnenkomt, kijkt hij steevast om zich heen om te zien of hij de oudste is. „Ik ga vaak met de trein naar Amsterdam: alle maal studenten. Dan ben ik zonder meer de oudste." In de eerste klasse treft hij weieens iemand van gelijke leef tijd. „Of flink ouder nog, dus dan valt het weer mee." Twee gedachten houden elkaar in evenwicht. „Je kunt dankbaar zijn dat je deze leeftijd in redelijke gezondheid hebt gehaald en tegelijkertijd: de tijd gaat nu wel heel snel. Een week vliegt voorbij, dus het einde kan er ook zomaar zijn." Hij heeft het er weieens over met zijn goe de vriend Klaas Gubbels, de beeldend kun stenaar, die is 79. „Dan zeg ik: 'Klaas, wat worden we toch oud hè?' Zegt hij: 'Laten we het hopen'. Hij ziet de voortgang, ik zie meer het einde."Siebelink is er erg obses sief mee bezig. „Maar het verlamt niet hoor. Ik heb geen pijn, ik ben niet moe. Ik heb niets te klagen. Maar we zijn sterfelijke wezens, daar moeten we mee leren leven." Maar Jan Siebelink is nog niet klaar. Er komt een nieuw boek. Hij hoopt het dit jaar af te maken. „Daarna heb ik nog ande re plannen. Natuurlijk, ik schrijf door. Maar als ik moet gaan bedenken wat ik zal schrijven, als het niet meer tot mij komt, is het voorbij." Over het boek dat januari 2014 verschijnt, gaat hij nog niets zeggen, maar wel dat het onderwerp nogal precair is. „Zoiets is nog nooit gepubliceerd. Ik moet er diep over na denken. Ik zit er middenin, het is helemaal van mij. Dat geeft troost en ook het gevoel dat ik onkwetsbaar ben. Zolang ik ermee bezig ben, zal mij de tijd gegeven worden om het af te maken." In Daniël in de vallei, de roman waaraan hij begon toen hij 18 was en die onlangs op zijn verjaardag werd gepresenteerd, staat Jan Siebelink is geobsedeerd door het einde van het menselijk leven, zeker nu hij zelf onlangs 75 jaar is geworden, foto Frans Nikkels het al geschreven. Hij geloofde ook heilig dat de tijd dat hij eraan werkte God hem niets ernstigs zou laten overkomen. Met an dere woorden: bleef hij schrijven, dan zou hij niet hoeven sterven. „Het is ook een kwestie van de geest die ac tief blijft", weet hij nu. „Je ziet dat heel mooi in de achttiende eeuw bij de filoso fen in Frankrijk. Diderot, Rousseau, Voltai re, Fontenelle, Bayle. De gemiddelde leef tijd in Frankrijk was toen 28 jaar. Voltaire begon als een miserabel baby'tje dat elk moment had kunnen sterven. Die man is 84 geworden. Fontenelle bijna honderd. Hun geest was zo krachtig, dat ze zegevier den over het lichaam." Terug naar Daniël in de vallei, zijn oer boek waarin zoveel al werd aangekon digd. Het is met gro te schroom dat hij het nu uit handen geeft. Eerder, in de ja ren '80, werd het im mers afgewezen. Lau rens van Krevelen, zijn toenmalig uitge ver bij Meulenhoff, vroeg of hij nog met iets bezig was. Jan Siebelink had alleen een oude doos, met een oud manuscript. „Niet uitgeven", oordeelde zijn uitgever. Het boek ging weer in de doos, de kelder in. Is meegegaan met verhuizingen, een paar keer gooide hij het bijna weg. Tot vier jaar geleden Mirjam Rotenstreich en Lisa Kuitert vroegen of hij een oerboek had. „Ze hebben het gelezen, wilden er mee doorgaan, maar ik heb het teruggetrok ken. Zo'n oud boek, het kon nooit goed voor mij zijn." Een jaar geleden klopten de samenstellers van de oerboekenreeks opnieuw aan: 'Lees het nou zelf eens Jan, het is echt heel mooi'. „Ik begon en heb het in één keer uit- Jan Siebelink gelezen, tot vier uur 's nachts. Ik was blij verrast. Knielen op een bed violen, Suezkade, alles zit er al in. De figuren in het boek die ieder hun eigen taal hebben, de besloten plek, het geloof, het gewelddadige, het vio- lente zit er ook in. En het goede dat over wint. Deze roman overspant mijn leven." Daniël in de vallei laat zien dat ik toen al in staat was levende wezens te scheppen en een roman naar haar einde te brengen." Hij herinnert zich de kwetsbare jongen die hij ooit was. Nog geen schrijver. Maar alles wat hij deed was daar een voorbereiding op, constateert hij nu. „Ik denk dat ik als 11-jarige jongen al wist dat ik schilder of schrijver zou worden. Ik was een jongetje dat alles zag. Ik zag alle gebaren van mijn vader, ik kende alle planten bij hun Hol landse en Latijnse naam, niets ontging mij. Daar moest ooit iets mee gedaan worden, dat heb ik gevoeld. Ooit zou ik het beschil deren of beschrijven."Het werd beschrij ven. „Schrijven is niet helemaal mensen werk. je schept de voorwaarden, maar het is een hand van boven die je leidt." -v Jan Siebelink - Daniël in de vallei. De Bezige Bij, 18,90 euro. Op 7 maart verschijnt Jan Siebelink - Het wonder dat mij is geschied. Het schrijversprentenboek. v"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 17