Cargill investeert miljoenen in op en overslagfaciliteiten voor maïs l1 Van Etten Onzekere tijden voor kamerheer Jack Asselbergs Zesde The Bounty open dartstoernooi Cursus slachtoffers huiselijk geweld Jubileumexpositie Kringloopwinkel Zeeuws-Vlaamse infodag streektaal LAMMERPERIODE Wonderlijk gevarieerd 1 - auping ■BB"nm VRIJDAG 22 FEBRUARI 2013 ZEEUWS-VLAANDEREN 25 BRESKENS In eet- en muziekcafé The Bounty, Tweede Zandstraat 3 in Breskens, is zaterdag al weer het zesde open darts- toernooi. Het toernooi be gint om 12.30 uur, met drie voorrondes en een knock out finale. Inschrijven voor af via mcornelius@live.nl dan wel in café The Bounty. Maximaal 64 spelers. TERNEUZEN In Zeeuws-Vlaanderen be gint half maart de cursus Nu is het genoeg! voor vrouwe lijke slachtoffers van huise lijk geweld. De organisatie is in handen van Maatschap pelijke Opvang Zeeland en Maatschappelijk Werk Zeeuws-Vlaanderen. Aan melden en meer informatie via 0118-469917. OOSTBURG Kringloopwinkel Oostburg viert het tienjarig bestaan met een jubileumexpositie in de bibliotheek van Oost burg. De bezoekers kunnen zien wat de winkel allemaal te bieden heeft. De eerste Kringloopwinkels in Neder land zijn van rond 1980. Die in Oostburg zit aan de Zuid- zandsestraat 33a. AXEL In het streekmuseum Axel is 26 februari de eerste Zeeuws-Vlaamse dag voor vrijwilligers die iets met dia lect willen doen. Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland werkt samen met het mu seum. De presentaties zijn vanaf 14.30 uur. Aanmelden: museumaxel@zeelandnet.nl De pasgeboren lammetjes zitten veilig met hun moeder in de kraamhokken van de schuur van de familie Guiljam. foto Peter Nicolai Veel mensen associëren pasgebo ren lammetjes met het begin van de lente, maar die begint officieel pas op 20 maart. De draagtijd van schapen is onge veer 150 dagen, oftewel zo'n vijf maanden. Jonge lammetjes worden na onge veer 70 dagen weggehaald bij hun moeder. Dat heet spenen. Lammetjes hebben tenminste tien weken melk nodig. De meeste lammetjes staan bin nen vijftien minuten na de geboor te op hun poten. Het aantal lammetjes per ooi hangt af van het ras. Een schaap heeft vier magen: de pens, lebmaag, boekmaag en de netmaag Je kan aan het slijten van de tan den zien hoe oud een schaap is. Een schaap heeft acht snijtanden. Er zijn 13 Nederlandse schapenras sen: de Texelaar, de Blauwe Texe laar, de Noord-Hollander, de Swif ter, de Flevolander, het Zeeuws Melkschaap, het Fries Melkschaap, de Zwartbles, het Drents heide- schaap, de Schoonebeeker heide- schaap, de Mergellander, het Ve- luws heideschaap en het Kem- pisch heideschaap. Lammetjes die met de fles wor den bijgevoerd heten 'leblamme- ren'. SAS VAN GENT - Voedingsmidde- lenproducent Cargill in Sas van Gent heeft de opslagcapaciteit uit gebreid. Gisteren werden vier nieuwe silo's en een nieuwe ver binding met de losinstallatie op de aangepaste kade aan het Ka naal Gent-Terneuzen officieel in gebruik genomen. Dat gebeurde met feestelijke toespraken van ge deputeerde Ben de Reu en direc teur Hans van der Hart van haven bedrijf Zeeland Seaports aan boord van rondvaartboot Denick. In de silo's wordt maïs opgesla gen, die voortaan voornamelijk nog met kustvaarders wordt aan gevoerd. Dat gebeurde tot voor kort per binnenschip en trein. Cargill investeerde miljoenen in de op- en overslagfaciliteiten. Vol gens manager Alain Dufait is het een investering in efficiency en duurzaamheid. Met de vier nieuwe silo's beschikt Cargill er nu over negen. Er werden vlaggen gehesen om de ingebruikname te vieren, foto Adri van de Wege Tapijt - Laminaat - Noviion - Marmoleum Gordijnen Matrassen - Binnenzonwering Bodems - Bedlinnen - Dekbedden Persoonlijk en deskundig advies staat bij ons voorop f: vronen slapen Complete woninginrichting op maat Steenstraat 23 - Hulst Telefoon 0114 3141 20 NOORDWELLE - Het zijn onzekere tijden voor kamerheer Jack Assel bergs uit Zierikzee. Eén zekerheid heeft hij: 30 april is hij ontslagen. Zijn lot ligt daarna in handen van koning Willem-Alexander. Want een kamerheer wordt door de vorst persoonlijk benoemd. „Dan zien we wel wat er ge beurt," zei Asselbergs deze week voor Vrouwen van Nu in Noord- welle. Op het moment dat Beatrix de abdicatieverklaring tekent, is haar hele hofhouding werkloos. Asselbergs: „Bij de inhuldiging 's middags doen we nog dienst, maar 's avonds zijn mijn dertien collega's en ik kamerheer af. Dat geldt ook voor de hofdames en overige stafleden. Niemand weet wat er daarna gebeurt. Dat is aan Willem-Alexander en Maxima. Misschien zegt hij dan wel: wat moet ik met die kamerheer?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 71