Maïtresse: DSK is een 'sublieme viezerik' I I I Het vingertje wordt niet meer geheven naar Indonesië I I a3 6 BUITENLAND VERKIEZINGEN ITALIË door onze correspondent Cees van Zweeden PARIJS - Hij lag jarenlang onder een vergrootglas van de pers, en een speelfilm is in voorbereiding. Wat nog ontbrak, was een boek over Dominique Strauss-Kahn (DSK), ge schreven door een maïtresse. Mar- cela lacub, die in 2012 zeven maan den het bed deelde met DSK, vult dat hiaat. Volgende week komt de advocate met Belle et Béte (Mooi en Beest achtig), een relaas van 122 pagi na's over haar relatie met DSK. In een interview met het weekblad Nouvel Observateur licht lacub de ze week een tip op van de sluier. DSK, zo zegt deze Argentijnse, is een 'sublieme viezerik'. lacub zet de ex-baas van het Internationaal Monetair Fonds weg als een 'seks-communist'. In het inter view: „Het ideaal van een viezerik is groepseks: iedereen kan mee doen wanneer hij wil, niemand is uitgesloten van het feest, noch de oudjes, noch de lelijkerds, noch de dwergen." Dat communistische ideaal van gelijkheid in bed, wordt gedeeld door Anne Sinclair, de vrouw van DSK die ooit door een eerdere echtgenoot werd omschreven als 'te mooi voor mij'. Geïnterviewd door lacub over de seksuele esca pade van DSK met een Sofi- tel-werkster, analyseerde Sinclair: „Er is niets mis mee je door een werkster te laten afzuigen." In een reactie zei DSK geschokt te zijn 'door de troep die men door gaans serveert in de rioolpers'. Hij heeft zijn advocaten inmiddels ge mobiliseerd. Frankrijk smult van een relaas van 122 pagina's over de relatie van een maïtresse met DSK EP mm Nepbeloftes helpen illustratie Kjell Nilsson-Maki door onze correspondent Wilma van der Maten JAKARTA - „Twee stappen vooruit én dan weer één stap achteruit", zo omschreef de Indonesische am bassadeur Retno Marsudi in Den Haag onlangs nog de relatie met Nederland. Met die stap terug doel de ze op de deuk die de betrekkin gen vorig jaar opliepen, nadat de Tweede Kamer de aanschaf van honderd overtollige Leopardtanks aan Indonesië blokkeerde. Het par lement vreesde dat het wapentuig zou worden ingezet in conflictge bieden als Papoea. Het Indonesische parlement rea geerde met grote ergernis. Indone sië besloot de tanks in Duitsland te kopen. Indonesië en Nederland willen nu graag een streep zetten onder alle gevoeligheden uit het verleden, zo vertelde de Indonesi sche minister Marty Natalegawa aan zijn Nederlandse collega Frans Timmermans, die deze week een bezoek bracht aan Ja karta. „We moeten ons niet laten gijzelen door de gebeurtenissen in het verleden, maar vooruit kij ken", aldus Natalegawa. De echte kou tussen Indonesië en de voormalige koloniale overheer ser haalde Timmermans' voorgan ger Ben Bot in 2005 al uit de lucht, door als eerste Nederlandse bewindsman de onafhankelijk heidsviering op 17 augustus bij te wonen. Bot stelde toen dat de on afhankelijkheid van de republiek Indonesië de facto al op 17 augus tus 1945 begon en Nederland dit feit diende te accepteren. Neder land hanteerde, tot woede van Ja karta, formeel de datum van 27 december 1949, de dag dat Neder land zelf de soevereiniteit aan vaardde. Na de ruimhartige stap van Bot zijn de betrekkingen aanmerke lijk verbeterd, bevestigt Natalega wa. „In Nederland en Indonesië bestaan verschillende meningen, maar we moeten het grotere beeld zien. We erkennen onze speciale historische relatie. Het be langrijkste is, dat we elkaar goed informeren over ontwikkelingen in beide landen en nauw samen werken." Nederland beseft dat het geen zin meer heeft het vingertje te heffen in verband met mensenrechten schendingen; zeker nu in Indone sië het gevoel bestaat dat Den Haag best een toontje lager mag zingen, nadat verhalen over het wangedrag van Nederlandse troe pen uitgebreid aan de oppervlak te zijn gekomen: in 1947 en 1948 hebben die in verscheidene Indo- Indonesië en Nederland willen een streep zetten onder de gevoeligheden uit het verleden nesische dorpen de bevolking uit gemoord. Nederland wil graag de bakens in Indonesië verzetten. Een van de redenen is dat de ex-kolonie min der hinder ondervindt van de fi nanciële crisis dan het voormalige moederland, waar een economi sche recessie bestaat. Met zijn 6,3 procent economische groei mag de archipel zich tegen woordig in het rijtje van opko mende wereldeconomieën scha ren. „Indonesië is een groeiende macht. We zullen meer gaan in vesteren in menselijke relaties en onze politieke, economische en culturele banden met elkaar ver stevigen", aldus minister Timmer- Na de ruimhartige stap van minister Ben Bot zijn de betrekkingen aanmerkelijk verbeterd mans. De Nederlandse regering stuurde hem vooruit om de rela tie een positieve impuls te geven. Meerdere Nederlandse bewinds lieden zullen in zijn spoor de ko mende maanden Indonesië aan doen. Het hoogtepunt vormt het be zoek van premier Mark Rutte en een omvangrijke handelsmissie aan het einde van het jaar. „We hebben meer te bieden in onze re laties", aldus Timmermans. De Nederlandse regering is nog van plan de Indonesische presi dent uit te nodigen. Ook daar moet nog iets gladgestreken wor den. Susilo Bambang Yudhoyono blies zijn bezoek in 2010 op het al lerlaatste moment af, omdat Mo- lukkers hier wegens mensenrech tenschendingen een kort geding tegen hem hadden aangespannen. Een boze Yudhoyono voelde zich beledigd door de Nederlandse staat, die volgens hem het proces had moeten afzeggen. ~nr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6