Hond gewond door stropersklem bij kreek Businesspoint Post NL Zierikzee in Sport2000 Vergoeding aan kringloopwinkel De Soepkokerij wordt afgebouwd Schrijversontmoeting met Jan Brokken 24 SCHOUWEN-DUIVELAND DIEREN IN HET VERKEER Staatsbosbeheer vraagt maatregelen van wegbeheerder Dijkwater om ongelukken met reeën te voorkomen. door Ali Pankow OUWERKERK - Een stropersklem in het krekengebied langs de Boter- hoekseweg bij Ouwerkerk is er oor zaak van dat de hond Foofer van Eline en Robbert Begemann zwaar gewond is geraakt aan haar poot. „Het ongeval is zaterdagmiddag al gebeurd en wij zijn zo in de weer geweest met de hond dat ik er nog niet toe gekomen ben het te melden aan Staatsbosbeheer. Ik zal dat nu zo snel mogelijk doen, want er zijn natuurlijk best veel mensen die hun hond uitlaten in het krekengebied. Bovendien is het ook voor kinderen gevaarlijk daar te lopen als er zomaar stro persklemmen kunnen liggen", zegt Eline Begemann. Zij laat weten dat Foofer een tien jarig teefje is, een kruising Ridge- back, ook wel 'Pronkrug' ge noemd. „Foofer heeft veel last van artrose en kan niet meer zo goed op het asfalt lopen, vandaar dat wij haar bij voorkeur uitlaten in het bos hier in de naaste omge ving", laat Begemann weten. Zij vertelt hoe het zaterdagmid dag toeging. „Ik liep met mijn dochtertje en de hond in het bos toen we dichtbij plotseling een heel harde knal hoorde, alsof twee metalen deksels keihard te gen elkaar werden geslagen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het Businesspoint van PostNL en de postbussen in Zierik zee worden per 1 maart gevestigd bij het bedrijf Sport2000 aan de Grevelingenstraat 6. Een woordvoerster van PostNL laat weten dat haar organisatie en ondernemer Fred Kramer van Sport2000 het daar donderdag middag over eens zijn geworden. De gebruikers van de postbussen worden vandaag nader geïnfor meerd over deze verplaatsing. Vooruitlopend op de sluiting van het PostNL-sorteercentrum aan Foofer was vlak achter ons en bleek zwaar gewond aan zijn poot: het vel was er over een lan ge reep afgeschuurd, maar hing er nog wel los bij. Vermoedelijk is de klem vlak langs haar poot dicht geklapt. Volgens de dieren arts waren de gevolgen veel erger geweest als haar poot er echt hele maal tussen had gezeten." Begemann laat weten dat de die renarts, waar zij direct met de hond naar toe is gegaan, lange tijd met het dier is bezig geweest. „Het vel is helemaal gehecht. Eerst was er nog zorg om de kans op infectie, maar dat blijkt mee te vallen. Het gaat redelijk goed met Foofer." Nadat de dierenarts haar hond had behandeld, is Eline Be gemann samen met haar man weer naar het krekengebied terug gegaan om te zoeken naar de stro persklem. „Ik wist echt nog pre cies de plek waar het was ge beurd. Robbert en ik hebben de omgeving volledig uitgekamd, maar we hebben die stropersklem niet meer gevonden. Toch moet het op basis van die knal en de verwonding wel zo'n klem zijn ge weest. Een opspringende tak zou zoiets niet kunnen veroorzaken." Boswachter Dirk Fluijt van Staats bosbeheer zegt eerst op een mel ding te wachten voordat er ge zocht gaat worden naar stropers klemmen in het krekengebied. 'Haal snelheid door Melita Lanting het Haringvlietplein waren de postbussen en het businesspoint sinds 23 oktober ondergebracht bij installatiebedrijf IPZ aan het Groeneweegje 13e. Wegens het re cent uitgesproken faillissement van dit bedrijf is gezocht naar een nieuwe locatie. Die is dus gevon den bij Sport2000. Vanaf volgende week vrijdag kun nen de gebruikers van de postbus sen daar terecht. Ook kunnen er postpakketten worden afgegeven. De klanten kunnen straks bij Spomooo ook terecht voor zaken als de OV-jaarkaart of overschrij ving van een kentekenbewijs en voor postzegels. SIRJANSLAND - In twee maanden tijd zijn op de weg door Dijkwa ter bij Sirjansland vier reeën dood gereden. Eind december 2012 wer den vlak na elkaar twee reeën slachtoffer van een auto en in ja nuari zijn opnieuw twee reeën doodgereden. Reden voor Staats bosbeheer om weer aan de bel te trekken. „Wij vinden het belangrijk dat de wegbeheerder verkeersmaatrege len neemt", zegt Kees de Lange, districtshoofd van Staatsbosbe heer. Hij pleit voor verkeersdrem pels bij het natuurgebied Dijkwa ter om de snelheid van bij verkeer er uit te halen. De weg is een be rucht punt, met aan weerszijden natuur en een rijbaan die uitno digt het gaspedaal eens extra hard in te trappen. Wie de cijfers van de afgelopen jaren bekijkt, ziet dat op deze weg tussen 2004 en begin dit jaar veertien reeën zijn doodgereden. Het doodrijden van de reeën is een probleem geworden op heel Schouwen-Duiveland. In de afge lopen jaren hebben de dieren zich verspreid over het eiland. Zeer waarschijnlijk is die trek begon nen toen de damhertenpopulatie in de Kop van Schouwen een enorme vlucht nam. Zij verdre ven de reeën richting de polders. Volgens Staatsbosbeheer zijn nu op heel veel plekken langs polder wegen reeën te vinden, vooral daar waar bosjes zijn waarin ze kunnen schuilen. Door de toena me van het aantal reeën in het buitengebied neemt ook de kans op aanrijdingen toe. Tüssen 2004 en eind 2012 zijn al leen in Duiveland 77 dode reeën gevonden, waarvan 59 het slacht offer zijn geworden van het ver keer. In Schouwen zijn in dezelf de periode 423 reeën dood gevon den. Daarvan zijn 243 dieren doodgereden. Om aanrijdingen te voorkomen, neemt Staatsbosbe heer de nodige maatregelen. Er wordt bijvoorbeeld geprobeerd wildwissels (oversteekplekken) van het ene gebiedje naar het an dere te maken op plekken waar geen verkeer wordt gekruist. Ook plaatst Staatsbosbeheer afrasterin gen als het nodig is. Wegbeheerders wordt ook ge vraagd om maatregelen te nemen. Op Schouwen is succes geboekt met het plaatsen van kleine reflec terende windmolentjes op de bermpaaltjes. Onlangs zijn reflec toren op de paaltjes langs de weg door Dijkwater geplaatst. Deze weg is in beheer bij Waterschap Scheldestromen, zoals de meeste polderwegen op Schouwen-Dui veland. Een woordvoerder laat we ten dat het Waterschap waarschu wingsborden voor overstekend wild gaat plaatsen in Dijkwater. Het is wel bekend dat er ongeval len gebeuren, maar cijfers zegt het Waterschap niet te hebben. Staatsbosbeheer pleit er voor om samen met Waterschap en provin cie om tafel te gaan om over de problematiek te praten. Reflectoren op paaltjes moeten reeën afschrikken, foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Kringloopwinkel De Soepkokerij in Zierikzee raakt de gemeentelijke vergoeding voor het inzamelen van kringloopgoederen kwijt. De vergoeding van rond de 10.000 euro per jaar wordt in vijf jaar tijd afgebouwd. De Soepkokerij - vernoemd naar de vroegere functie van het onder komen aan de Lange Nobelstraat - krijgt de vergoeding via de Rei nigingsdienst sinds 2004. Het idee daarachter is dat de goederen die de kringloopwinkel inzamelt, niet op de afvalhoop belanden. Dat betekent een besparing voor de gemeente. Deze besparing wordt aan de Soepkokerij uitbe taald in de Vorm van een bijdrage waarmee de jaarlijkse exploitatie van de kringloopwinkel sluitend gemaakt kan worden. Inmiddels zijn er op Schou wen-Duiveland nog twee kring loopinitiatieven bij gekomen. Eén ervan heeft bij de gemeente om een gelijksoortige vergoeding als die voor de Soepkokerij gevraagd. De gemeente heeft daar echter geen trek in. „De kringloopmarkt in Nederland is een volwassen markt geworden. Nagenoeg alle particuliere kringloopinitiatieven werken zonder overheidsbijdra ge", beargumenteert de gemeente haar besluit om de vergoeding af te bouwen. „Door beëindiging van de bijdrage stimuleren wij het ondernemerschap en wordt marktvervalsing voorkomen. Het beëindigen van de bijdrage levert daarnaast een structurele bespa ring op." Er is gekozen voor het in vijf jaar afbouwen van de vergoeding van 100 naar o procent. De eigenaren van de Soepkokerij hebben aange geven de bijdrage niet te kunnen missen. Voordat het besluit defini tief wordt, komt het eerst nog in de gemeenteraad ter sprake. ZIERIKZEE - Bestseller-auteur Jan Brokken komt naar Zierikzee. Op 7 maart organiseren de bibliotheek en boekhandel De Vries een 'schrij- versontmoeting' met Brokken in gebouw De Driehoek. Brokken staat momenteel op nummer 1 in de Bestselleröo met zijn boek De vergelding. Dit boek handelt over de oorzaak van de dood van een Duitse militair. Na de dood van de man hebben de Duitsers zeven mannen geëxecu teerd en hun vrouwen en kinde ren verdreven uit hun huizen. Brokken zal tijdens de schrijvers- ontmoeting vertellen over zijn zoektocht naar de werkelijke moordenaar en zijn motieven. De schrijver Jan Brokken is geboren in Rhoon, in 1949. Hij heeft al ve le reisverhalen en non-fictie boe ken op zijn naam staan. Enkele be kende werken zijn Mijn kleine waanzin over zijn geboorteplaats Rhoon, en Baltische zielen. In dat laatste boek vertelt hij over 27 le vensverhalen van personen die wonen in de Baltische Staten. De entree voor de ontmoeting met Jan Brokken is tien euro. Kaarten zijn verkrijgbaar bij boek handel De Vries, of via nummer 0111-412674. De avond begint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 50