Gele stroom zal er zijn zolang de man urineert 66 Ik heb geen 4 BINNENLAND SCHORSING Advocaat Bram Moszkowicz toonde zich tijdens het hoger beroep van zijn tuchtzaak een nederig man. 66 Bij een vrouwentoilet is er geen garantie dat alleen plas wordt geproduceerd. Paardenvlees bij bedrijf in Oss blijkt besmet Straf ex-AIVD'ers voor lekken Fietser schiet op advocaat 18 wietkwekerijen ontruimd Blok: geen verder uitstel hypotheek smartphone, geen eigen mailadres. Ik ben niet met mijn tijd meegegaan. DEN HAAG In paardenvlees dat vleesver werker Willy Selten in Oss heeft ontvangen, is de pijn stiller fenylbutazon gevon den, een medicijn dat niet in de voedselketen terecht mag komen. Volgens de ad vocaat van Selten is het me dicijn getraceerd in een monster dat bij de buiten landse slachterij van her komst is genomen. Het gaat om het monster van één paard. Het vlees staat nog in het vrieshuis. Selten mag de productie van rundvlees on der toezicht hervatten. Het bedrijf werd vorige week ge sloten. Het vermoeden be staat dat er paardenvlees- snippers werden gemengd met rundvleessnippers om dat als rund te verkopen. DEN HAAG Het gerechtshof in Den Haag heeft twee oud-mede werkers van de AIVD veroor deeld tot acht en zestien maanden cel omdat ze in 2009 staatsgeheimen heb ben gelekt naar De Tele graaf. Voor het hof staat vast dat ze informatie lekten over dreiging tegen de dalai lama. De rechtbank had hen in 2010 nog vrijgesproken. WAALRE In Waalre is gisterochtend een advocaat beschoten door een fietser terwijl hij in een auto zat Hij is niet ge raakt, maar wel lichtgewond geraakt door glasscherven. De dader ontkwam. De advo caat zelf was in november aangehouden in een onder zoek naar faillissementsfrau de en valsheid in geschrifte. Hij zat enkele dagen vast. EINDHOVEN De Brabantse politie heeft woensdag in veertien plaat sen achttien hennepkweke rijen opgeruimd. De grootste kwekerij vond de politie in een loods in Oisterwijk (1390 planten). In Etten-Leur werd een stekke- rij gevonden met 2750 stek jes. Daar werden twee aan wezigen aangehouden. DEN HAAG Het overzetten van een aflos- singsvrije hypotheek naar een die je wel afbetaalt, moet uiterlijk op 31 maart ge regeld zijn. Minister Stef Blok kan geen zicht bieden op nog eens een uitstel van de slottermijn, zo liet hij donderdag via een woord voerster weten. De Vereni ging Eigen Huis had daarom gevraagd. 'Wake-up call' voor door Merel van Leeuwen DEN BOSCH - Jarenlang probeerden vijf ex-cliënten van advocaat Bram Moszkowicz (52) hun geld terug te krijgen, omdat ze vinden dat ze veel te veel hebben betaald voor niet verrichte diensten. Al die jaren kregen ze nul op het re kest, ze kregen vaak niet eens ant woord op hun brieven. Tot giste ren, tijdens de tuchtzaak van Moszkowicz bij het Hof van Disci pline. Nu de advocatencarrière van de Amsterdamse strafpleiter op het spel staat, toonde hij zich bereid om in een aantal gevallen geld terug te geven. Eén van hen, een veroordeelde drugshandelaar, wil 20.000 euro terug. Hoewel Moszkowicz het be drag niet bevestigde, zegde hij wel toe te betalen. „Omdat ik mijn administratie niet op orde had, en geen tegenbewijs heb kun nen aanleveren, moet ik die ex-cliënt op zijn woord geloven." Op de vraag wanneer hij dat geld gaat overmaken, had hij geen ant woord. Gabriël Meijers, de advo caat van Moszkowicz, liet door schemeren dat dat te maken heeft met liquiditeitsproblemen van het kantoor. De Raad van Discipline oordeelde vorig najaar dat Moszkowicz moet worden geschrapt van het ta- advocaat Bram Moszkowicz bleau, en dus zijn vak als advocaat niet meer mag uitoefenen. Volgens de raad was er geen enke le verbetering te verwachten in het gedrag van de advocaat. Hij liet zich stelselmatig in grote som men contant geld betalen. Dat mag, tot bedragen van 15.000 eu ro. Alles wat daarboven ligt, moet een advocaat melden bij de deken van de Orde van Advocaten. Dat heeft Moszkowicz nooit gedaan. Met cliënten maakte hij soms vas te prijsafspraken, er werden voor schotten betaald en cliënten kre gen vaak geen kwitanties en uren- specificaties. Zijn administratie was kortom een zooitje. Dat erkende Moszkowicz gisteren zelf ook, maar dat had alles te ma ken met de 'ouderwetse man' die hij is. „Ik heb geen smartphone, geen elektronische agenda. Geen eigen mailadres en ik weet niets van computers. Ik ben niet met mijn tijd meegegaan. Daardoor kan ik een aantal gegevens niet meer achterhalen. Ook heb ik de problemen te lang voor me uitge schoven. Dat betreur ik, ook voor de klagers." Joost van Dijk, de voorzitter van het Hof van Discipline, stelde heel duidelijk dat het de verant woordelijkheid van Moszkowicz is om als advocaat zijn cliënten juist voor te lichten over zijn werkzaamheden en betalingen. „Dan kan alleen op papier. An ders heeft de advocaat een pro bleem." „Daar ben ik het levende voorbeeld van", was het ant woord van Moszkowicz. Moszkowicz vertelde dat hij zich tegenwoordig aan de richtlijnen van de deken houdt, en dus cliën ten moet wegsturen die zijn dure advocatenrekening enkel cash wil len betalen. „Dat vind ik niet pret tig, want dat heeft geleid tot een omzetdaling van aanzienlijke om vang", vertelde hij. „Maar het be- Na afloop van de zitting van de hoger beroepszaak over zijn dreigende schorsing gaat advocaat Bram Moszkowicz op de foto met mensen die zijn zaak nauwgezet volgen, foto Robin Utrecht/ANP houden van mijn baan vind ik be langrijker." Volgens hem moeten andere advo caten tegen hetzelfde probleem aanlopen. Moszkowicz: „Zij zul len deze cliënten ook hebben moeten wegsturen, of de deken heeft het heel druk gekregen." Moszkowicz doet voorkomen als of hij een heel bijzonder strafkan- toor heeft, met een heel bijzonde re clientèle. Alsof er niet veel meer strafrechtkantoren zijn die te maken hebben met dezelfde soort criminele klanten die niet al tijd een bankrekening hebben. Die strafrechtadvocaten houden zich wel allemaal aan de regels, en ook de Amsterdamse deken Germ Kemper, die de zaak aan hangig heeft gemaakt, maakt maar een a twee keer per jaar mee door Hub Dohmen LEEUWARDEN - Urine komt in beeld als onuitputtelijke bron van ener gie. Na een eerste proef in Veen- dam, start binnenkort een nieuwe pilot in Leeuwarden. Bronnen als gas en olie zijn niet oneindig. Wetenschappers stude ren daarom al jaren op milieu vriendelijke manieren om energie op te wekken. Na biobrandstoffen, windmolens en zonnepanelen, lonkt nu het perspectief van 'gele energie': uri ne. „Het is een onuitputtelijke bron", zegt Mirjam Spaans van het Wetterskip Fryslan in Leeuwarden. „Zolang er mensen zijn, is er urine." Over twee weken begint bij het waterschap in de Friese hoofdstad een proef waarbij de urine van 280 (mannelijke) medewerkers, opgevangen via urinoirs, wordt omgezet in stroom. In een laboratorium worden fos faat en stikstof uit de plas gehaald en via een brandstofcel omgezet in elektriciteit. De proef duurt vooralsnog een jaar. Er wordt alleen urine uit de man- nen-wc gebruikt. „Bij een vrou wentoilet kan niet worden gega randeerd dat alleen plas wordt ge produceerd", aldus Spaans. De mannen van het Friese water schap zijn dagelijks goed voor acht kilowatt uur stroom, zo is de verwachting. Een elektrische auto rijdt hier vijftig kilometer op. Uit een proef met een vergelijkba re techniek bij waterschap Hunze Aa's in Veendam bleek vorig jaar dat het opwekken van 'gele stroom' werkt. Zuiveringstechno loog André Hammenga: „We moe ten nog de puntjes op de i zetten, maar de techniek werkt." Volgens ingenieursbureau DHV, betrokken bij deze proef, kan met de urine van alle Nederlanders worden voorzien in het jaarlijks stroomverbruik van een stad als Mirjam Spaans Gouda (30.000 huishoudens). Niet alleen in Nederland, maar wereldwijd wordt onderzoek ge daan naar 'gele stroom'. Zo bui gen wetenschappers in onder meer Amerika, Groot-Brittannië en Singapore zich over dit onder werp. In het Nigeriaanse Lagos ontwikkelden vier tieners een door plas aangedreven generator. Vooralsnog spelen de kosten de initiatiefnemers in Veendam par ten. „De aanschaf van een brand stofcel is kostbaar", zegt Hammen- ga. „Het apparaat kost pakweg 650.000 euro", zegt hij. „Een ver gelijkbare gasmotor zit ruwweg op de helft." Spaans van Wetters kip Fryslan: „Bij nieuwe technie ken is de prijs in het begin altijd hoog. Die daalt vanzelf." ~W

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4