WONEN 7 VRAAG ANTWOORD Stropdas Kyst(j)e J - Levensles Kalender van slag VRIJDAG 22 FEBRUARI 2013 In deze wekelijkse rubriek, onder redactie van Jan van Mullem en Bauke Boersma, geven experts op het gebied van klussen, tuinieren, interieur en huishouden advies aan lezers. Het deskundigenpanel van deze week: TUINIEREN Romke van de Kaa is voormalig kweker, auteur van tal van tuin- boeken en 'groencolumnist' voor dagbladen en vakbladen. ROZENBORDER Roel Warrink heeft in zijn tuin een grote rozenborder. „In het voorjaar snoei ik de rozen en kan ik bij het onkruid tussen de struiken. In de zomer, als de ro zen bloeien, is het weer vol met onkruid, maar kan ik er niet bij. Nu wil ik tussen de struiken een bodembedekker planten om on kruid tegen te gaan. Kan dat of is dat nadelig voor de rozen?" „Het is het beste te kiezen voor een vaste plant die 's winters af sterft", zegt Romke van de Kaa. „Dan kan in het vroege voorjaar mest worden aangebracht, in dien nodig, en gaat bodembe dekking niet ten koste van de ro zen. Sommigen nemen vrouwen mantel, anderen Kaukasische Campanula poscharskyana. vergeet-mij-niet. Ik kies Campa nula poscharskyana; kruipende plant die lang bloeit, met blau we klokjes. Blauw kleurt mooi bij rozen, welke kleur die ook zijn. Omdat er geen blauwe ro zen zijn, vloekt blauw nooit." MONSTERSCHILDLUIZEN Wieke Gerritsen worstelt met een probleem in huis. „Wij wo nen hier nu zes jaar en hebben al die tijd al last van bruine beestjes. We denken zelf dat het schildluis is. Ze vallen zo maar ineens op de tafel of op de vensterbank, liggen vaak op de rug en zijn ongeveer een halve centimeter groot. Op de rug zit ten twee harde vleugeltjes. We vinden dit, uiteraard, niet erg prettig. Waar kan dit vandaan komen en waar kan de oorzaak hiervan liggen?" Romke van de Kaa valt bijna van zijn stoel van verbazing. „Een halve centimeter!!!!!????? Nee, zulke monsterschildluizen be staan echt niet. Bovendien heb ben schildluizen geen rug. Dat de beestjes vaak op hun rug lig gen, lijkt te wijzen in de richting van lieveheersbeestjes, die altijd massaal in woningen overwinte ren. Ook de harde vieugelschil- den zijn een vingerwijzing in die richting. De kleur bruin is wel raadselachtig. Maar lieveheers beestjes zijn lang niet altijd oran jerood. Er zijn ook donkerbruine en oranjebruine soorten. Wel hebben ook die rode stippen." Zelf een vraag? Stuur een e-mail (indien mogelijk met een foto) naar wonen@depersdienst.nl Bellen kan eventueel ook: 024-3650509 Jan Rensen kan de verzamelwoede van zijn vrouw Myriam van den Brand zeker waarderen, maar hij werkte de collectie Mickey Mouse-spullen wel weg op het toilet, foto's Joris Buijs/PVE Van nood tot deugd Hoe je van de (ho ge) nood een deugd maakt? Daar weet Jan Ren sen inmiddels al les van. „Mijn vrouw Myriam spaart haar hele leven al allerlei spullen over, van en met Mickey Mouse. Vroeger werd ze altijd Mickey genoemd, vandaar. Toen wij pas bij elkaar waren, vond ik dat allemaal nog wel leuk en aar dig, maar óp een gegeven mo ment begon het me te storen dat alles zo verspreid lag door het he le huis. Waarom niet centralise ren, dacht ik. Mijn vrouw was het daar wel mee eens, dus zo gezegd, zo gedaan. Op een staande lamp na, die er echt niet meer bij kan, staat alles nu op de wc. Inder daad, om in toiletterminologie te blijven: opgeruimd staat netjes!" ©reageren? wonen@depersdienst.nl NAAM: Myriam van den Brand (53) en Jan Rensen (59) BURGERLIJKE STAAT: getrouwd WOON PLAATS: Tilburg Gemiddeld 50 minuten per week - 43 uur per jaar - brengen we door op het toilet. Geen wonder dat velen er dan ook een beetje leuk bij willen zitten. In de ru briek Bezet presenteren lezers hun grootse kleinste kamertje. door Bauke Boersma Een van de 'pronkstukken' op het Mickey Mouse-toilet is een stropdas. „Wij zijn ech te reizigers, als het even kan, trekken we er lange tijd op uit. Zo gingen we ruim twaalf jaar geleden met de Transsiberië Express naar het zuidwesten van China en kochten er een stropdas met Mickey Mouse erop. Die maakt steeds weer mooie herinnerin gen los. Aan de reis zelf, die drie maanden duurde. Maar ook aan mensen uit Eindho ven met wie we daar optrokken." Sommige herinneringen zijn prettig, som mige minder prettig en andere herbergen beide in zich. Zoals het kistje op het Mickey Mouse-toilet. „Elf jaar geleden moest Myriam naar het ziekenhuis om een cyste aan de eileiders operatief te laten ver- wijderen. Dat is geen pretje natuurlijk. Maar een vriendin van haar had als thuis komstcadeau een mooi Mickey-kistje ge maakt en doopte het een 'Mickey's kyst(j)e'. Er zitten gaatjes in, waarin geur- stokjes en wierook kan worden gezet. Zo iets is dan wel weer een mooie herinne ring aan een minder fijne periode." Een ander overblijfsel van een verre en lan ge reis draagt tevens een levensles met zich mee. „In Bolivia stonden we eens in een grote menigte op de bus te wachten, Myriam had haar rugzak op de rug. Zo hoort dat ook, zou je zeggen. Maar in een flink aantal landen moet je dat echt niet doen. Werd dus prompt haar fototoestel ge stolen én - nog erger - een Mickey Mouse- pet je dat ze in dat land had gekocht. We kwamen op diezelfde reis gelukkig nog een nieuw exemplaar tegen en aan elke kant van de stortbak hangt nu bij ons een petje. Je kunt wel zeggen dat het ook een soort re minder is dat je in landen als Bolivia de rugzak op de buik moet dragen." Opdraaidoosjes, autootjes, belleblaas; kin deren kunnen zich ook prima vermaken als ze het toilet van Jan Rensen en Myriam van den Brand met een bezoekje vereren. Wellicht verbazen ze zich ook over de ka lender op de binnenkant van de deur. „We hadden een heel leuke Mickey-kalender en vonden het na afloop van dat jaar best zon de om hem weg te gooien. Toen hebben we hem helemaal verknipt en alle maan den afzonderlijk op de deur gehangen. Ach, hij klopt nu nog maar eens in de zo veel jaar, maar dat stoort ons niet. Het staat gewoon hartstikke leuk en gezellig."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 47