1 4 WONEN Molenstraat 35, Brouwershaven Ruim twintig jaar woont de familie De Winter in de boerenwoning naast de boomgaard aan de Slake in Ovezande. In de loop der jaren is hun huis gemoder niseerd. Nu zijn twee badkamers en de ouderslaap kamer aan de beurt. VRIJDAC Bij de jachthaven ligt de ze dijkwoning op een perceel van 312 m2. Deze voormalige her berg dateert van voor 1900 en heeft authen tieke details zoals een balkenplafond. De stad heeft goede voorzienin gen zoals een super markt, bakker, huisarts met apotheek en scho len. Boerenwoning door Elian van 't Westeinde De voormalige arbeiderswoning aan de Slake, foto's Mechteld Jansen In de royale woonkeuken van Willie en Rebecca de Winter pruttelt de kof fie. Het is schafttijd en de timmer mannen zitten aan de grote keuken tafel. Er wordt gepraat over de beleve nissen van het afgelopen weekend, maar ook over de verbouwing die in volle gang is. „Handig", vindt Willie (51). „Op deze manier zijn de lijnen heel kort. Als er iets is, kunnen we dat meteen over leggen en samen naar een creatieve oplos sing zoeken." Voor de verbouwing van twee badkamers en een slaapkamer hebben Willie en Rebec ca Klusteam Zeeland in de arm genomen. Dit team bestaat uit zelfstandige onderne mers die in de bouw werken: timmerman nen, loodgieters, stukadoors, tegelzetters, elektriciens. Klusteam Zeeland is een initia tief van Marcel de Keijzer. „Vijftien jaar ge leden begon ik voor mezelf. Ik kreeg zoveel werk dat ik het niet meer aan kon. Inmid dels werken we met een vast team van zes zzp'ers. Daarnaast kunnen we een beroep doen op nog eens twintig zelfstandigen in de bouw. Op die manier is het mogelijk een zo strak mogelijke planning te maken, wat gunstig is voor de klant. Die zit liefst zo kort mogelijk in de rommel." Om te voorkomen dat de klant van het kastje naar de muur wordt gestuurd, onder houdt Marcel de klantcontacten. „Ik ga kij ken wat de wensen zijn van de klant. Als dat allemaal duidelijk is, geef ik een richt prijs. Ik maak een planning, bestel de mate rialen en coördineer het werk. Om de dag, of soms elke dag, ben ik op de bouw om te kijken of alles voorspoedig verloopt. De projecten die wij uitvoeren lopen zeer uit een. Café de Post in Goes hebben we van onderen tot boven opgebouwd na de brand. Ook kleinere projecten als badka mers en dakkapellen nemen we aan." De voormalige arbeiderswoning aan de Sla ke dateert uit 1923 en ligt midden tussen de appel- en perenbomen. Achter de wo ning staat een flink koelhuis dat dient voor de opslag van fruit. Willie en Rebecca (49) wonen hier sinds 1989. Ze hebben drie kin deren: Marjon (19), Anne (16) en Ivo (12). „Eigenlijk is het een oude boerenwoning met een aangebouwd klompenkot", zegt Willie. „Toen we hier introkken, was het huis aan een flinke opknapbeurt toe. We hebben er toen nieuwe kozijnen ingezet. Ook het keukenblok is vervangen en hier en daar werd een plafond aangepakt. Twee jaar later hebben we het dak compleet ver nieuwd." Maar met drie opgroeiende kinderen raak te de woning al gauw aan de krappe kant. Daarom is in 2008 een riante keuken met bijkeuken aan het huis gebouwd. Ook de woonkamer is in de afgelopen jaren opge knapt. Nu is de slaapkamer van Willie en Rebecca op de begane grond aan de beurt. De badka mer zit ernaast. Voordat daar de sloopha mer in kon, moest eerst boven een douche komen. „Voordat de keuken werd ver nieuwd, konden we via de keuken naar de badkamer beneden. Maar die deur is toen komen te vervallen. Boven hadden we wel een soort wasgelegenheid. Die was niet ge schikt voor dagelijks gebruik. Een toilet was er ook niet. De kinderen moesten dus via onze slaapkamer naar de badkamer. Dat vonden we niet prettig meer. Daarom hebben we nu een douche op de bovenver dieping laten maken. Pas toen die klaar was, zijn de bouwvakkers beneden begon nen. Omdat we met zijn allen boven sla pen en douchen, hebben we geen last van de verbouwing." De slaapkamer en de badkamer op de bega ne grond zijn van boven tot onderen ge stript. Onder de vier lagen behang kwam een oude muurschildering tevoorschijn: gesjabloneerde rode bloemetjes met groe ne blaadjes. Onder het schrootjesplafond zaten oude balkjes. Die worden straks in ere hersteld. En ook een stuk van een bed stede werd zichtbaar, maar daarvan is straks niets meer te zien. „Even stonden we in dubio of we de originele houten vloer zouden behouden, maar toen we be zig waren, zagen we dat de planken hier en daar gingen rotten", zegt Willie. „Dat gaf een muf luchtje, dus hebben we de vloer er meteen uitgehaald." De indeling van de vertrekken beneden wordt ook anders. „Straks kunnen we van uit de woonkeuken via een doorloopkast naar onze slaapkamer. In de badkamer komt een inloopdouche. Er zat een bad in, maar dat is aan ons niet besteed." Inmiddels is de betonvloer gestort en de wandjes tussen de verschillende ruimtes staan overeind. Over een paar dagen gaat de strijkvloer erin. De tegels voor de badka mer liggen al klaar. Willie en Rebecca laten het overgrote deel van het werk over aan de bouwvakkers. Af en toe steken ze zelf ook de handen uit de mouwen. „We heb ben geholpen met het slopen en geassis teerd bij het aanleggen van de elektriciteit. Straks help ik de schilders nog een beetje bij de afwerking."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 44