ZONZ biedt schaduw op zomerse dagen Helder zicht met tafelventilatiesysteem Q O O 2 S vn ril I 2 WONEN EP Ctl al „Niemand in Sluis woont zo mooi als wij." Met een weids armgebaar toont Jan Vinke het uitzicht vanuit het penthou se van het appartementengebouw waar hij en zijn vrouw Marijke sinds vijf maanden wonen. „We zijn in het verle den vaak verhuisd, maar hier gaan we niet meer weg." EP Geïnspireerd door de zeilsport biedt ZONZ Sunsails zonne zeilen en scha4- duwdoeken. Zomerse hitte en intens zonlicht worden door deze zonwering veranderd in een aangename temperatuur en verzachtend licht. De schaduw- brengers kunnen zorgen voor veel vierkante meters schaduw. Ook beschermen ze tot 95 pro cent tegen UV-straling en voe gen bovendien sfeer toe aan de buitenomgeving van een wo ning. De zonnezeilen en scha- duwdoeken zijn weer- en wind- bestendig. De doeken zijn voor zien van een antischimmel- en vuilwerende coating. Ze kunnen van maart tot en met september buiten blijven hangen. De zeilen zijn met een kliksysteem te be vestigen aan gevel, schuur of pa len. Mocht er een bui vallen dan is dat geen probleem. De zonne zeilen zijn waterdicht en om wa terzakken te voorkomen wordt aangeraden ze schuin op te han gen. Bestellen via www.zonz.nl Siemens presenteert een plat, negentig cen timeter lang systeem voor de afvoer van kookluchten: het ver zonken tafelventilatie systeem. De ventilatie komt tevoorschijn als er gekookt wordt en verdwijnt na afloop weer in het werkblad, waardoor het letterlijk onzichtbaar wordt. Het systeem is handig voor een kookeiland en biedt meer moge lijkheden voor de opstelling van de keuken. De open ruimte in de keuken wordt niet onderbroken omdat het apparaat letterlijk on zichtbaar is wanneer het niet wordt gebruikt. De roestvrijstalen constructie wordt achter de kook plaat in het werkblad bevestigd. Het apparaat komt tevoorschijn zodra het wordt ingeschakeld met een druk op de touchcontrol op het glazen paneel aan de bovenzij de. De ventilatie is voorzien van drie niveaus: de normale stand en twee turbostanden met een maxi mum vermogen van achthonderd kubieke meter per uur. Een reeks LED-lampen over de hele lengte verlicht de hele kookplaat. LU u In de woonkamer ligt Sluis aan je voeten door Martijn de Koning De cirkel is rond, vindt Marijke Vinke. Ze werd geboren in Sluis en nu woont ze er, na omzwer vingen via Hengstdijk, Klooster- zande, nog eens Hengstdijk, Retranchement en Cadzand, op nieuw. „Maar Jan wilde heel graag mee, hoor", haast ze zich te vertellen. „Mensen denken wel eens dat hij mee moest van mij. Daar is geen sprake van." Haar echtge noot, afkomstig uit Hengstdijk, knikt bevesti gend. „Het is heerlijk om vlakbij de kust te wo nen. We vinden het hier ook wat bourgondi- scher en meer ontspannen dan in Oost- Zeeuws-Vlaanderen. Dat komt ook door het toerisme. Wij houden van wandelen en fietsen. We vinden het heerlijk om dan hier en daar te kunnen 'aanleggen'. Dat is in deze streek geen enkel probleem." Sluis was al hun gewenste bestemming toen Jan en Marijke in 1996 hun boerderij in Hengst dijk verkochten. „Maar hier konden we toen geen geschikte woning vinden." De keuze viel op het nabij gelegen Retranchement. Marijke: „We spraken af: als we zeventig zijn, verhuizen we naar Sluis. Maar nu kwam deze mogelijk heid voorbij. En toen waren we er snel uit." Het echtpaar woont nu in Hart van Sluis, de nieuwbouwwijk achter de katholieke kerk, op de voormalige plek van de sporthal en de biblio theek. Het appartementengebouw wordt om ringd door 26 nieuwe woningen. Die huizen stonden er al een poosje voordat de ontwikke laar begon met de bouw van het complex. Ster ker nog: het was een tijd onzeker of de apparte menten er wel zouden komen. „We kochten die van ons in juli 2010. Toen kregen we te ho ren dat er gebouwd zou worden als zeventig procent van de appartementen zou zijn ver kocht." Dat bleef lang onzeker. „Dat was verve lend", geeft Marijke aan. „We waren er hele maal klaar voor om hierheen te gaan. Het zou een enorme tegenvaller zijn geweest als het niet door was gegaan." Die lange periode had één voordeel: het paar had veel tijd om het ont werp naar eigen hand te zetten. Zo verander den ze de inrichting van de keuken, waardoor er in de kamer een soort kookeiland is ont staan. „Veel mensen zetten hun keuken tegen een kale muur", geeft Jan aan. „Dan sta je onder het koken dus de hele tijd tegen een muur aan te kijken. Eigenlijk is dat toch raar." De opluchting was groot toen er alsnog groen licht kwam voor de bouw van het complex. In juli 2012 kregen de Vinkes de sleutel, eind sep tember trokken ze in hun nieuwe onderkomen. Ondanks het feit dat het om nieuwbouw ging, werkten ze in de tussentijd hard aan het huis. „We hebben geschilderd, kasten ingebouwd, on ze meubels lichter gemaakt... Ik heb er een paar maanden van moeten bijkomen", kijkt Marijke terug. In het appartement (het enige op de derde ver dieping van het gebouw) valt vooral het uit zicht door de vele ramen op. Aan de ene kant op het centrum van Sluis, met het belfort, de molen en, vlakbij, de katholieke kerk. Aan de andere kant, over de wallen heen, het (Vlaam se) platteland, tot aan de rijen bomen langs het Leopold- en Schipdonkkanaal. „Het is hier heer lijk stil, maar als je naar buiten loopt, is er met een levendigheid", geeft Marijke aan. „Dat vond ik in mijn jeugd hier ook altijd al zo fijn: dat je je altijd tussen de mensen kon begeven als je daar behoefte aan had." Het huis is 'eigenlijk helemaal perfect', vindt het paar. Hoewel, misschien is er één ding. „We hebben maar één logeerkamer. Als we alle kin deren en kleinkinderen op bezoek hebben, zijn we met veertien, binnenkort vijftien. Er staat wel een slaapbank in de kamer, maar dan nog moet een deel van de familie weer naar huis." Echt erg is dat nou ook weer niet. „Twee van de vier kinderen wonen vlakbij, die hoeven niet per se te blijven. Dan komen ze maar een keer tje extra. Gezellig." Jan en Marijke Vinke foto's Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 42