TO©S PZC PZC Johanna trekt ook na haar dood nog 2 IN HET NIEUWS COLOFON ZORG ASIELZOEKERS De Nationale Ombudsman onderzoekt klachten over medische zorg aan asielzoekers. 66 Het vlees wordt niet ge bruikt ter vervanging van rundvlees. PAUL KUSTERS Illegalen weigeren bij bezoek aan een ziekenhuis. Dat mag niet, maar het gebeurt wel. 6 weken lang de krant voor 9,95 CONSUMENT STEEDS PESSIMISTISCHER U KIJKT LIEVER MO® EVEM ZELF ALS IK V KAM HELPEMi ZE®T U*T MAAR. toosenhenk.nl 003 Zieke illegaal is Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegener- me dia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonne ment Toets 3: informatie over abonneevoor deel Maandag-vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 28,95 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeld recht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl door Cyril Rosman AMSTERDAM - Charly (34) uit Libe ria heeft voor de zekerheid al zijn kiezen laten trekken. Want vaak ontstoken en geen verzekering. Dus was trekken de goedkoopste oplossing voor de uitgeprocedeer de asielzoeker. Alleen heeft Char ly nog steeds pijn in zijn mond. En zonder verzekering, die illega len in Nederland niet kunnen krij gen, is een tandarts lastig te vin den. Of neem Mukthaar (23) uit Soma lië, die al 3,5 maand met honderd andere asielzoekers eerst in een tentenkamp en nu in een gekraak te kerk in Amsterdam woont. Hij heeft last van zijn blaas. Maar hem werd, zo zegt hij, door de huisarts vriendelijk doch drin gend de deur gewezen. Het ver trouwen in de Nederlandse ge zondheidszorg liet hij in de spreekkamer achter. Het zijn dergelijke verhalen die de Nationale Ombudsman Alex Brenninkmeijer ertoe hebben ge bracht een onderzoek te begin nen naar de medische zorg voor (uitgeprocedeerde) asielzoekers in Nederland. Directe aanleiding voor het onderzoek was een klacht van een arts die samen met een aantal collega's vorig jaar vrijwillig medische hulp verleen- Myrthe van Midde de aan Somalische asielzoekers in het tentenkamp in Ter Apel. „De artsen constateerden dat deze mensen lang verstoken zijn ge weest van voldoende medische zorg. Dat is schokkend, omdat ze kort daarvoor nog in asielzoekers centra of gevangenissen verble ven, waar medische zorg voor hen beschikbaar is", schrijft de Ombudsman in een brief aan mi nister Schippers van Volksgezond heid. Brenninkmeijer stelt dat het recht op de zorg voor gezondheid in de Nederlandse grondwet staat en dus ook geldt voor asielzoe kers, uitgeprocedeerd of niet. In asielzoekerscentra zijn medi sche hulpposten aanwezig. „Daar is een inloopspreekuur, met een verpleegkundige of een huisarts", zegt een woordvoerder van Men- zis, die die posten verzorgt. Hij wil niet op de kritiek van de Om budsman ingaan. „We hebben' nog niet met hem gesproken. Hij is welkom om te komen praten." Op het moment dat een vluchte ling is uitgeprocedeerd, belandt hij vaak op straat. Van een verze kering tegen medische kosten is dan geen sprake. Het gaat vermoe delijk om duizenden mensen. Het leven op straat levert extra ge zondheidsproblemen op, asielzoe kers hebben sowieso vaak last van stress en trauma's. Daarnaast kan een asielzoeker ook 'profijt' heb ben van een medisch probleem bij het aanvragen van een nieuwe verblijfsstatus. De organisatie Dokters van de Wereld verzorgt spreekuren voor illegalen. „We zijn een keer in de week in De Vluchtkerken in Amsterdam en Den Haag. We stellen geen diag noses, maar nemen klachten op en helpen een huisarts te vin den", zegt verpleegkundige Myr the van Midde van de organisatie. Daarbij moeten ze de angst van de illegaal overwinnen. „Ze zijn Een van de uitgeprocedeerde asiel zoekers die onderdak hebben ge vonden in een gekraakte kerk in Den Haag. foto Phil Nijhuis/ANP bang dat dokters hun gegevens overdragen aan de politie en vre zen te worden opgepakt en uitge zet." Maar ook als de vluchteling wel een huisarts bezoekt, gaat het vaak mis. „Als ze worden doorver wezen naar een ziekenhuis, wor den ze daar geweigerd omdat ze geen papieren hebben. Dat mag niet, maar het gebeurt wel." Een van de oorzaken daarvan is dat art sen en ziekenhuizen niet alle me dische kosten voor de behande ling van illegalen vergoed krijgen. www.pzc.nl/binnenland Weblog De Vluchtkerk Ik neem een kennismakingsabonnement van 6 weken voor 9,95 (pro6aktie). Ik neem een doorlopend abonnement en krijg de eerste 4 weken gratis (na28). Ik betaal per automatische incasso: 28,95 per maand 82,50 per kwartaal Naam: Jm Jv Adres: Postcode: Woonplaats: Telefoonnummer (o.a. voor bezorgcontrole): Emailadres: Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer: Handtekening: Ga naar www.pzc.nl/abonneren of stuur deze bon zonder postzegel naar: PZC. Lezersservice, Antwoordnr. 54050,5004 VB Tilburg. Prijswijzigingen voorbehouden. Op 3He informatie die u verstrekt is de Wet Bescherming Persoons In het colofon van de krat* en op de website treft u nadere informatie aan. evens van toepassing. door Freke Remmers LEIDEN - Een enkel stukje grijze huid, wit kraakbeen, bloedrood spierweefsel en roze bot is het eni ge dat nog over is van Johanna. Duncan Reeder en Becky Desjar- dins, preparateurs van museum Naturalis, werken geconcentreerd aan het prepareren van de vinnen van de befaamde buitrug die op 12 december aanspoelde bij Texel. De messen zijn geslepen, de came ra's draaien en bezoekers kijken met opgetrokken neus toe. Want stinken, dat doet het. Door de indringende geur van rottende vis ga je bijna over je nek. „Echt vies", vindt Thomas Klinkenberg (11) maar hij blijft gefascineerd toekijken hoe Becky stukjes los, draderig vlees in een container gooit. „Dit 'smaakt' naar meer", vindt zijn opa Rinus Coesel. „Je raakt wel benieuwd naar wat er met de rest van de walvis is ge beurd." Dat weten ze bij Naturalis in Lei den wel. „In Texel hebben we er al heel veel vlees afgehaald. Dat stonk enorm. Daar is deze stank niks bij", herinnert Becky zich nog. Ze schuifelt over het zeil, dat be dekt is met zaagsel zodat ze niet uitglijdt in het vet. „Daarna heb ben we het hier in grote bakken warm water gelegd, zodat de rest van het vlees eraf rot Dat duurt een paar weken. We spoelen de laatste restjes eraf, en dan gaat het nog een week in een bak met wa terstofperoxide. Dat haalt het vet uit de botten. We hebben nu bijna alles gedaan, alleen een deel van de schedel moet nog."- De botten verdwijnen in de collec tie van Naturalis, die zo'n 37 mil joen objecten telt. Daar zitten al een paar walvissen bij, want ieder gestrand exem plaar wordt door Naturalis ont leed en beschikbaar gesteld aan de wetenschap. „Dat gebeurt on geveer een keer per jaar, dus het Erwin van Liempd ÖANK U

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2