Inspectie tikt Bureau Jeugdzorg op vingers Vlissingse vrouw verdacht van ontucht met Middelburgse man I I I I I 22 ZEELAND Black Beauty BAROMETER ZEEUWSE ECONOMIE De recessie hakt erin bij het Zeeuwse bedrijfsleven. Er zullen nog meer ontslagen vallen. Hoe klimmen we uit het dal? Nu zie je dat mensen gaan sparen in plaats van de euro's te laten rollen. VRIJDAG Ondine van der Vleuten Het schijnt dat je van paardenvlees sprin gerig wordt. „Heb je soms paardenvlees gegeten?" Hoe vaak dat niet te gen mij gezegd is, als kind! Met enige regelmaat kwam er bij ons paardenvlees op tafel. Een gemiddeld paard weegt zo'n vijfhonderd kilo: dat is heel wat kilo's biefstuk, rook vlees, soepvlees, paardenworst, baklap, gehakt en filet ameri- cain. Op de een of andere manier was ik het vergeten, dat je paard kunt eten. Terwijl het toch volledig past in het menu van een bewuste vleeseter. In sommige buitenlanden wor den paarden speciaal voor de slacht gefokt, en krijgen ze net als ander vleesvee preventief diergeneesmiddelen en groei hormonen toegediend. Niet veel beter dan een plofkip, dus. Geef mij maar een Neder lands paard, dat zijn leven lang vertroeteld is, frank en vrij heeft mogen rondrennen, dat werd geborsteld en gekamd en een naam had. Een paard dat gelééfd heeft, en zelfs na zijn dood nog vreugde brengt. Het mijne werd gisteren afgele verd. Nou ja, tien kilo ervan, aan dunne lende en biefstuk. Ik informeerde bij de paarden- slager naar de herkomst van mijn sudderlapjes. Black Beauty, zoals ik mijn paard voor het gemak even doop, had ernstige gedragspro blemen. Zo belandde hij bij de paardenslager, om op mijn bord te eindigen. Had-ie maar niet zo bokkig moeten zijn. Ik was blijkbaar niet de enige die door al die ophef over paar denvlees opeens aandrang kreeg om een potje stoofkarwij te maken. In heel Nederland is de verkoop van paardenvlees met 15 procent gestegen, sinds de paardenvleesrel. Paarden vlees, herinnert men zich weer, is gezonder én goedkoper dan ander vlees. „En toch eet ik het niet", zei een vriendin van me, die zelf een paard heeft. Logisch. Haar honden eten het trou wens wel, vermoed ik. Want wat gebeurt er met de restan ten, bij de slacht? Juist. Die gaan in hondenvoer. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Raymond de Frel TERNEUZEN - Bureau Jeugdzorg Zeeland (BJZ) is door de Inspectie Jeugdzorg van het ministerie van Volksgezondheid op de vingers ge tikt over de manier waarop zij met de rechten van een 35-jarige moe der uit Terneuzen en haar twee on der toezicht gestelde kinderen is omgegaan. De rechter beëindigde vorige week de ondertoezichtstelling van de twee kinderen, ook al wil de BJZ de termijn verlengen. „Daarmee komt een einde aan vijf jaar angst en dreigementen van Bureau Jeugdzorg om mijn kinderen bij mij weg te halen", vertelt hun moeder. De inspectie onderzocht een was lijst aan klachten, die de moeder haar in kopie had gestuurd. De on afhankelijke klachtencommissie van Bureau Jeugdzorg ging over de inhoudelijke behandeling van de klachten, maar de inspectie stelde zelf ook een onderzoek in. Daaruit bleek dat BJZ de rechten van de drie cliënten onvoldoende heeft gewaarborgd. De directie van BJZ heeft een ver betertraject ingezet, dat vanaf dit jaar zijn vruchten moet afwerpen. De Inspectie Jeugdzorg ziet daar op toe. Ook het Keurmerkinsti tuut in Zoetermeer houdt in de gaten of BJZ of de cliëntenrechten voortaan beter in acht neemt. Gezinsvoogden van BJZ hadden de kinderen van de Terneuzense sinds vijf jaar onder hun hoede, na tussenkomst van de rechter in De angel is de woningmarkt door Frank Balkenende een echtscheiding. De ouders kwamen niet tot een goede om gangsregeling, dus kreeg BJZ de taak om een verantwoorde om gang tussen vader en kinderen te bewerkstelligen. „Maar wij kre gen helemaal geen hulp. Er was continu sprake van een intimide rende houding naar mij toe. Ik had maar te luisteren, anders zou het er op kunnen uitdraaien dat mijn kinderen niet meer bij mij mochten wonen." De Terneuzense diende 37 klach ten in, waarvan de klachtencom missie van BJZ er zestien gegrond verklaarde. De commissie conclu deert onder meer dat BJZ de moe der uitlokte tot het maken van fouten. Ook acht de commissie een klacht gegrond dat de gezins voogden een gemanipuleerde e-mail als 'aanvullend stuk' aan de rechtbank verzonden. De commissie stelt dat BJZ veel misverstanden had kunnen voor komen door een plan van aanpak op te stellen om tot beëindiging van de ondertoezichtstelling te ko men. Anneke Quaars van BJZ meldt dat door 'tekortkomingen in het primaire proces de geboden zorg aan het Terneuzense gezin niet toereikend was'. „Dat is onac ceptabel. Daarom zijn wij gestart met het zeer kritisch herzien van onze werkwijze. Een belangrijk verbeterpunt vanaf dit jaar is dat de jeugdzorgwerker en het gezin samen een plan van aanpak voor de zorg te laten opstellen. Deze veranderingen sluiten aan bij de aanbevelingen van de klachten commissie." Na de faillissementen van een aantal bouw- en logistieke bedrijven en de in dustriële bedrijven Zalco en Thermphos, waarmee honderden banen verloren gin gen, is aan het eind van de tunnel nog steeds geen licht te zien. Zelfs de industrie zucht en steunt nu. Heeft iemand een medicijn voor de patiënt? Eric de Ruijsscher, voorzitter van de afdeling Zeeland van Bouwend Nederland. „Minister Blok van Wonen heeft een aantal maatregelen getroffen voor de woningmarkt, die de bouwsector wel iets helpen. Ten eerste de btw-verlaging - van 21 naar 6 procent - voor verbouwin gen zal een aantal Zeeuwse bouw bedrijven wat meer lucht geven. In Zeeland hebben we namelijk veel kleinere aannemers en die richten zich vooral op de particu liere markt. Daarnaast is er 30 mil joen euro extra vrijgemaakt voor startersleningen en 150 miljoen euro voor woningisolatie. Alle maal beetjes die helpen, maar uit eindelijk toch maar een druppel op een gloeiende plaat zijn. We zien het banenverlies in de bouw hard oplopen. In februari raakten in de bouw landelijk 4800 mensen hun baan kwijt. Wat doe je daar tegen? We zullen bij het kabinet blijven lobbyen om de woningmarkt structureel te verbeteren. Het trekt een grote broek aan door SNS Reaal te red den en Zuid-Europese landen te steunen, maar steek dan ook eens wat meer geld in de woning markt. Het kabinet moet tevens meer duidelijheid scheppen, zo dat burgers weer vertrouwen krij gen en durven te investeren." Floris Liebrand, woordvoerder van Transport en Logistiek Ne derland. „We moeten inderdaad iets meer doen aan de woningmarkt. Een kwart van het binnenlandse trans port is gerelateerd aan de woning bouw. Waar het internationale transport nog redelijk wat orders in portefeuille heeft, zie je dat de binnenlandse vervoerders het Mare Volleman, KvK moeilijk hebben. Het afgelopen jaar steeg het aantal faillissemen ten met dertig procent. Dat zegt genoeg." Dick ten Voorde, directeur Eco nomische Impuls Zeeland. „We moeten vooral iets doen aan het vertrouwen van de consu ment en dat hangt nauw samen met de woningmarkt en de koop kracht. Als daarin verbetering komt, zal het ook in Zeeland be ter gaan. Daarnaast kunnen we hier het gat dat banken laten val len, opvullen door de vorming van een kredietunie voor het mid den- en kleinbedrijf. En uiteraard innovaties ondersteunen. Op dat punt gebeurt er wel iets goeds in Zeeland." Mare Volleman, woordvoerder Kamer van Koophandel Zuid west-Nederland. „Het probleem zit vooral in de binnenlands markt en dan met na me de woningmarkt. Het kabinet kan vertrouwen herstellen door duidelijkheid te scheppen over in komen, WW-duur, hypotheken en pensioenen. Nu zie je dat men sen uit voorzichtigheid gaan spa ren in plaats van de euro's te laten rollen. Daarnaast moeten bedrij ven investeren in innovatie. Zeker de industrie, toch het trekpaard van de Zeeuwse economie. Er zijn kansen voor de havens, zoals con taineroverslag. Verder zal de toe ristische sector met nieuwe ver- blij fsconcepten moeten komen." Wies Saman, secretaris van de Brabants Zeeuwse Werkgevers vereniging: „Het kabinet moet in elk geval niet verder bezuinigen, want daar gaat het bedrijfsleven aan kapot. Het zal ook het consumentenver trouwen moeten herstellen. Voor bedrijven geldt nu extra sterk dat ze slim moeten ondernemen en investeren in innovaties." door Emile Calon MIDDELBURG - Een schadevergoe ding vond officier van justitie J. Va- lente niet op zijn plaats want er was volgens hem geen daadwerke lijke schade geleden. Maar een voorwaardelijke celstraf van een jaar en behandeling wel, zo zei hij donderdag tegen een Vlissingse (50) die verdacht wordt van het plegen van ontucht met een 39-jari- ge man. Volgens de vrouw had ze de penis van een huisgenoot maar heel kort aangeraakt. Dat was op het moment dat de man in haar bed ging liggen om te slapen. Ze stop te toen een andere huisgenoot de kamer binnenkwam en vroeg wat ze deden. Volgens de aanklacht zou de vrouw ook haar mond heb ben gebruikt. Zelf ontkende ze dat met kracht. Ze had de penis maar kort met een hand aange raakt toen hij uit zijn broek floep te, zo zei ze tegen de rechters van de Middelburgse rechtbank. De man en de vrouw zijn cliën ten van instellingen voor mensen met geestelijke gezondheidspro blemen. De vrouw werd een half jaar na de ontucht 's morgens in alle vroegte door de politie uit haar woning gehaald. Volgens de vrouw hadden haar huisgenoten de brieven van de politie, waarin werd verzocht naar het bureau te komen, nooit aan haar doorgege ven. „Anders was ik zeker wel zelf gegaan." Valente benadrukte dat de man, gezien zijn geestelijke problemen, nog gezien moet worden als een minderjarige. Hij vroeg ook aan de rechtbank om te bepalen dat de vrouw twee jaar lang geen alco hol en softdrugs meer mag gebrui ken. Raadsman E. Smit vond dat een te forse straf. Hij waarschuw de dat zo'n bepaling wel eens an dere problemen kan veroorzaken. Uitspraak 7 maart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22