Demonstraties tegen hogere prijzen energie vloeren Bulgaarse regering Anti-westerse Dolitici Rusland aaien hun gelijk cheap.nl dagactie BUITENLAND 9 het Tahrirplein 3 dagen bij Giethoorn incl. diner! 5950- per /toplocatie één superactie! cheap.nl/dagactie| 0900-700 7004 DONDERDAG 21 FEBRUARI 2013 CAÏRO - Graffiti-kunstenaars geven uiting aan hun gevoelens over de afloop van de Egyptische revolutie door schilderingen aan te brengen op de muren rond het Tahrir-plein in Caïro, het toneel van alle demonstraties. Zij eren de slachtoffers die zijn gevallen en spuien kritiek op zowel het oude regime van Hosni Mubarak als op het huidige islamistische bewind, foto Khaled Elfiqi/EPA door onze correspondent Joost van Egmond BELGRADO - De regering van Bulga rije is gisteren afgetreden wegens protesten tegen hogere energieprij zen. Drie protestavonden met enke le tienduizenden deelnemers wa ren genoeg om de regering van pre mier Bojko Borisov ten val te bren gen. Borisovs besluit kwam totaal on verwacht. Kabinetsleden moesten het uit de pers vernemen. De coalitie wordt in het buiten land alom geprezen wegens het la ge begrotingstekort en de voortva rende privatiseringen. Gewone Bulgaren denken daar echter an ders over. Zij kregen met de eer ste elektriciteitsrekening van het nieuwe jaar een pijnlijke verras sing gepresenteerd van het priva te energiebedrijf CEZ. Dat leidde tot hevige protesten. Demonstranten verbrandden hun rekening en raakten slaags met de politie. De regering gooide daarop radicaal het roer om. Ze besloot de licentie van CEZ in te trekken en vervolgens de handdoek in de ring te gooien. „Er is niets meer dat wij voor de bevolking kunnen doen", zei Borisov. „Het land moet een nieuw mandaat geven." door onze correspondent Floris Akkerman MOSKOU - De dood van een Rus sisch adoptiekind in de VS legt de precaire relatie tussen de landen weer eens bloot. Russische politici zien hun gelijk bevestigd. „Dit is ons gezin. Waar om is het nodig om nog meer an dere Russische adoptiekinderen te vermoorden", sprak de nationa listische leider Vladimir Zjirinovs- ki. Begin dit jaar trad onder hevi ge kritiek een Russische wet in werking die adoptie van Russi sche kinderen in de VS verbiedt. De dood van de 3-jarige Maksim Koezmin overheerst het Russi sche nieuws. De staatstelevisie be steedt er uitgebreid aandacht aan. Russische politici wijzen boos naar de Amerikanen. Zij weten het zeker: Maksim Koez min, in de VS Max Shatto gehe ten, is vermoord door zijn adoptie moeder. Konstantin Dolgov, de commissaris van de mensenrech ten bij het ministerie van Buiten landse Zaken, bracht naar buiten dat Maksim meerdere verwondin gen had en beschadigde organen. Tevens zou het jongetje een mid del tegen schizofrenie hebben ge kregen. Moskou ziet de anti-adoptiewet als bescherming voor Ruslands kinderen. Ombudsman Pavel Astachov meldde dat Maksim sinds 1996 het 20e adoptiekind is dat in de VS is overleden. Volgens cijfers van het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken adopteerden tussen 1999 en 2011 Amerikanen ruim 45.000 Russi sche kinderen. De anti-adoptiewet is een reactie op een Amerikaans verbod: Rus sen, die betrokken zijn bij de dood van advocaat Sergej Magnits- ki komen de VS niet in. Magnitski onderzocht een corruptieschan daal en overleed in 2009 onder verdachte omstandigheden in een Russische gevangenis. Met de dood van Maksim ver slechtert de relatie tussen Was hington en Moskou verder. Het Russische parlement maakt van Maksims overlijden een politiek gevecht. Russische politici menen dat de Amerikanen het onderzoek niet goed uitvoeren. „Laat de Amerikaanse ambassadeur aan ons uitleggen hoe de overige Rus sische kinderen worden be schermd", daagde Jelena Mizoeli- na, lid van de parlementscommis sie voor gezinskwesties, hem uit. De Amerikaanse ambassade meld de het onderzoek naar de dood van Koezmin af te wachten. Moskou zet graag de aanval in op de VS. President Poetin laat niet na het Russische patriottisme aan te zwengelen als dam tegen Wes terse invloeden. Poetin vindt ge hoor bij zijn electoraat, met name buiten de grote steden waar ze weinig op hebben met de Ameri kanen. Toen de wet werd aangenomen, barstte de kritiek los vanuit de op positie. Tijdens een protest in ja nuari tegen de anti-adoptiewet be titelden demonstranten deze maatregel als een 'schurkenwet'. Moskou hoort niet een ruzie met de Verenigde Staten uit te vech ten over de ruggen van kinderen, luidde de klacht. Ook kwam het argument naar vo ren dat Russische weeskinderen een mogelijkheid op een beter le ven mislopen. Zjirinovski ziet Maksims dood als de kans om te rug te slaan naar de demonstran ten. „Zij zijn de schurken, de boe ven, het uitschot." President Poetin laat niet na het Russische patriottisme aan te zwengelen als dam te gen westerse invloeden Verkiezingen stonden al gepland voor juli. Het parlement buigt zich morgen over de crisis. Of Borisov in de aankomende ver kiezingscampagne opnieuw een lans durft te breken voor discipli ne en privatisering, is niet duide lijk. Commentatoren verwachten dat korte-termijnbelangen de bo ventoon zullen voeren. Omringende landen kijken vol be langstelling mee; met name Alba nië, waar CEZ ook onder vuur ligt wegens prijsverhogingen. Ser vië en Roemenië, waar forse priva tiseringen op de agenda staan, zul len zich niet aangemoedigd voe len om daadkracht te tonen. 2 overnachtingen incl. ontbijt Gratis parkeren gebruik Wi-Fi 1/ 1 x 3-gangen diner Bezoek Giethoorn en Steenwijk Fletcher Hotel-Restaurant Steenwijk van 109,50 per persoon, per arrangement 'Prijs o.b.v. 2-persoonskamer Excl. res.kosten C 15 per boeking Voorwaarden zie website

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9