Schrijver Preussler overleden Huilende premier erkent martelgang Magdalenevrouwen 44 Wat is er mis met 8 BUITENLAND Nabestaanden zijn woedend, de Argentijnse autoriteiten geïrriteerd over Nederlandse opstelling. Joe Biden raadt aankoop van jachtgeweer aan dat ambassadeur in het proces een Nederlandse burger bijstaat? UW CRUISE BDEKT U BIJ CRUISEWINKEL.NL Oostelijke Middellandse Zee Costa Deliziosa IJsland Alaska CRUISEWINKEL.NL www.cruisewlnkel.nl Bel 020 421 11 15 DUBLIN - De 'zondige' Ierse Mag- dalenevrouwen, die in de vorige eeuw weggestopt werden in reli gieuze asielen, krijgen eindelijk gerechtigheid. De vrouwen moesten onder een terreurbeleid slavenarbeid verrich ten. Ierland verwerkt de 'nationa le schande' van het streng katho lieke verleden. Heel het land stond dinsdagavond even stil. In het parlement heer ste een ongewoon emotionele en geladen sfeer toen premier Enda Kenny zijn langverwachte toe spraak hield over het afgrijselijke lot van de Magdalenevrouwen. Meisjes die, soms door verkrach ting, ongehuwd zwanger raakten, een lichte mentale handicap of leerproblemen hadden, werden negentig jaar lang opgesloten in wasserijen genoemd naar de Bij belse zondares. Dat gebeurde ook als ze 'brutaal' waren of te mooi, wat van hen in de ogen van pries ters 'verleidsters' maakte. In de wasserijen moesten ze in ab solute stilte en ondraaglijke hitte elke dag van 's morgens tot 's avonds wassen 'om hun zonden weg te spoelen'. Tegelijk werden ze onderworpen aan de sadisti sche psychologische en fysieke vernederingen van de nonnen en soms ook aan seksueel misbruik door priesters. De kloosterordes werden slapend rijk over hun rug, maar zelf kre gen de wasvrouwen nooit een ver goeding. De laatste van deze Magdalene Laundries sloot pas in 1996 de deu ren; enkele jaren later werden ze wereldberoemd door de film The Magdalene Sisters. Twee weken geleden publiceerde een parlementaire onderzoeks commissie een schrijnend rap port over het lot van deze duizen den tienermeisjes en vrouwen. Daaruit bleek dat een kwart van de opnames gebeurde met mede plichtigheid van de staat, die ook de religieuze terreur liet gedijen. De Ierse premier Enda Kenny foto Thierry Roge/EPA Kenny ontmoette de afgelopen weken tientallen vrouwen en kon zijn tranen in het parlement niet bedwingen toen hij sommigen van hen in de publieksgalerij zag zitten. De premier noemde de wasserij en 'een nationale schande' en het Ierland dat een beeld van zichzelf ophing als 'een godvrezende natie van goede mensen' fictie. „Het was een wreed, onvergevingsge zind Ierland dat geen genade ken de." De Magdalenevrouwen kregen niet alleen onvoorwaardelijke ver ontschuldigingen voor het on recht dat hen was aangedaan, maar zullen ook financieel ver goed worden voor hun arbeid. Ze krijgen verder een pensioen, me dische bijstand en therapie. De vrouwen die ooit vrijkwamen, werden immers door de maat schappij uitgespuugd en moesten uit schaamte emigreren. Er komt ook een monument om hen te eren, en de religieuze or des die de wasserijen uitbaatten, zullen moeten meebetalen. O buitenland Bekijk de trailer van de film The Magdalene Sisters die vanavond om 0:35 uur op BBC1 te zien is. door onze correspondent Jan-Albert Hootsen MEXICO-STAD - De aanwezigheid van de Nederlandse ambassadeur in Argentinië, Hein de Vries, bij het proces van Julio Poch is geen teken van eventuele Nederlandse steun aan diens zaak. Dat liet het ministerie van Buitenlandse Za ken gisteren weten in een reactie op de boosheid die in Argentinië is ontstaan nadat De Vries eerder deze week de zitting had bijge woond. Afgelopen maandag legde de voor malig Transavia-piloot in het tri bunaal in de Argentijnse hoofd stad Buenos Aires een verklaring af, waarin hij stelde onschuldig te zijn aan misdaden tegen de men selijkheid tijdens de militaire dic tatuur van de jaren '70 en '80. De Vries was daarbij aanwezig, wat tot grote consternatie leidde bij nabestaanden van de slachtoffers. Dinsdag liet nabestaandenorgani- satie H.I.J.O.S. in een brief aan dag blad Pagina 12 weten woedend te zijn op de ambassadeur. „Wat hij deed, was onacceptabel. Hij bege leidde een genocidepleger. Moe ten wij daaruit opmaken dat Ne derland de genocideplegers van de ESMA steunt? Zolang we geen officieel bericht van het tegendeel ontvangen, is dat de boodschap die bij het proces aanwezige fami lieleden van de verdwenen men sen ontvangen." Marineschool ESMA in Buenos Ai res was onder de dictatuur een be rucht detentiecentrum, waar te genstanders van het regime wer den gemarteld en velen nadien verdwenen. Die officiële reactie van Nederlandse kant is er inmid dels. De Vries zelf is niet bereik baar voor commentaar, maar in een persbericht laat het ministe rie van Buitenlandse Zaken we ten dat zijn aanwezigheid bij het proces niet betekent dat hij kleur kiest in het proces: „Het volgen van de rechtsgang (onder meer door het bijwonen van zittingen) valt onder de reguliere consulaire bijstand zoals die door de Neder landse overheid vaker verstrekt wordt aan Nederlanders die zich in het buitenland voor de rechter dienen te verantwoorden." Ook Gerardo Ibanez, de advocaat van lulio Poch, zegt dat de ambas sadeur zich niet over de schuld vraag van Poch heeft uitgelaten. „Hij heeft me nooit zijn mening gegeven, en dat zou van zijn kant ook erg onvoorzichtig zijn. Verder snap ik de ophef niet. Wat is er mis met het feit dat een ambassa deur in het proces een Nederland se burger bijstaat?" Wel steunt Nederland een ver zoek van Poch om de rest van het proces in vrijheid te kunnen vol gen, wat eerder deze week even- Gerardo Ibanez, advocaat van Julio Poch eens bij zowel nabestaanden als de Argentijnse autoriteiten leidde tot irritatie. Minister Timmer mans van Buitenlandse Zaken steunt het verzoek om humanitai re redenen, aangezien 'de duur van de preventieve hechtenis al meer dan drie jaar bedraagt en het proces naar verwachting nog jaren zal duren'. De Nederlands-Argentijnse Poch wordt ervan verdacht deel te heb ben genomen aan de zogenoem de 'vluchten des doods', waarbij tegenstanders van het regime bo ven zee uit vliegtuigen werden ge gooid. Pochs rechtszaak maakt on derdeel uit van een massaproces tegen 67 oud-medewerkers van marineschool ESMA. Onder het bewind van de junta werden ze ker 10.000 Argentijnen door de staat ontvoerd, gemarteld en ver moord. Zelfheeft de 61-jarige ex-piloot al tijd volgehouden onschuldig te zijn en nooit iets van de doden- vluchten te hebben geweten. Zijn verklaring maandag duurde vier uur, waarin hij middels logboe ken, foto's en een powerpoint-pre- sentatie het tribunaal van zijn on schuld poogde te overtuigen. Poch, die naast Ibanez wordt bij gestaan door de Nederlandse ad vocaat Geert-Jan Knoops, zegt 'als zondebok te worden geslachtof ferd in een politiek proces'. Poch werd in 2009 gearresteerd op de luchthaven van het Spaanse Valencia. De aanklacht tegen hem is vooral gebaseerd op getuigen verklaringen van toenmalige Transavia-medewerkers, tegen wie hij tijdens een etentje op het Indonesische eiland Bali in 2003 zou hebben toegegeven dat hij aan de dodenvluchten had deelge nomen. De vraag is echter hoe so lide de aanklacht is. Direct bewijs ontbreekt en eerder gaven drie an dere oud-collega's van Poch aan dat de getuigenverklaringen aan alle kanten rammelen. 12 dagen vanaf €999, Incl. drankenpakket Savona. Katakolon. Haifa, Izmir. Athene, Rome. Savona Vertrek: 3 mei incl vtuctït en transfers MÜNCHEN - De Duitse kinderboe kenschrijver Otfried Preussler (89) is maandag in Prien in het zuiden van Duitsland overleden. Dat heeft zijn uitgeverij woensdag bekendge maakt. Preusslerschreef onder meer het boek Krabat, dat in Nederland on der de titel Meester van de zwarte molen in 1973 de Zilveren Griffel kreeg. Het gaat over een mole naarszoon, die na de Dertigjarige Oorlog (1618-1648) in het oosten van het huidige Duitsland zijn ge- Otfried Preussler luk zoekt en de duivel tegenkomt. Preussler werd geboren in het toen Duitstalige Reichenberg, dat nu in Tsjechië ligt. Hij schreef cir ca 20 kinderboeken, waarvan een aantal in het Nederlands is ver schenen. Zijn boeken zijn in 55 ta len vertaald. Er zijn meer dan 50 miljoen exemplaren van verkocht. WASHINGTON - De Amerikaanse vi- cepresident Joe Biden heeft in een vragenuur op internet van een magazine jonge ouders gead viseerd een jachtgeweer te kopen voor hun zelfverdediging. Hij ant woordde dat aan een vrouw die zich afVroeg of goede burgers va ker het slachtoffer zouden wor den van criminelen als er een ver bod komt op het in huis hebben van halfautomatische wapens. „Wanneer je jezelf wilt verdedi gen, koop dan een dubbelloops jachtgeweer en bijbehorende pa tronen," aldus Biden die bena drukte dat een dergelijk wapen 'af doende is voor zelfverdediging'. door onze correspondent Mario Danneeis Commotie om ambassadeur bij rechtszaak Poch Reykjavik (hotel en div. excusies). Seattle, Juneau, Glacier Bay. Sitka, Ketchikan, Victoria, Seattle ms Westerdam Vertrek: d:v. data van mei t/m sept L Incl. vlucht, hotel en transfers J Piyi" .:y ;*>t*esy< f i- fwff •\i c flf i PJCwttctj i'vaRurf if»MUMnjRs^ .-ft .we

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8