'Snelheid, daar kick ik wel op' GroenLinks kritisch op Attero I I I I I MOTORRIJBEWIJS 22 ZEELAND Flesjmopje brieven Jongeren hebben de gewijzigde regels massaal aangegrepen om nog snel hun motorrijbewijs te halen. DONDERDAG Noordstraat Halal Grote Gat Willem van Dam En wat zag ik vorige week op een filmpje van Omroep Zeeland? Een stuk of dertig meis jes en mevrouwen die een dans je deden in het Middelburgse centrum. Het betrof hier, begreep ik, een flashmob. Volgens Wikipedia is een flashmob (spreek uit: fles- jmop) een groepje lieden dat onverwacht ergens opduikt, iets mals doet en dan weer uit een gaat. Tegen het decor van een zaak waar men bevroren yoghurt, belegde broodjes en koffie kan verkrijgen, zag ik de dames hupsen om aandacht te vragen voor het onrecht dat de vrouw wordt aangedaan. Rapporten zeggen dat wereld wijd één op de drie vrouwen wordt geslagen, verkracht of an derszins misbruikt en daarom werd er te Middelburg een dansje gemaakt. Want, zo luidde de achterlig gende gedachte: als er maar ge noeg mensen op hetzelfde mo ment de voetjes van de vloer til len, komt de aarde in beweging en zal alles goedkomen. Zoiets. Ach ja. Uit Amerika komen over waaien, de flashmob. Net als de Harlem Shake. Men trekt een gekke bek, plaatst een Willem- piehelmpje of iets vergelijk baars op het hoofd, doet een dansje, maakt daar een filmpje van, zet dat op internet en voi- la: de Harlem Shake. Het schijnt (zie ook de column van Ernst Jan Rozendaal in de krant van gisteren) een waar feno meen te zijn. De voetbalclub bezondigt zich er aan, de figuurzaagclub, in de bejaardensoos zijn de eerste po gingen al gesignaleerd, ja, zelfs op de burelen van deze krant heeft de gekte toegeslagen. Ik zag de verslaggever die ons op de hoogte dient te houden van gewichtige Haagse zaken onbe holpen danspasjes maken op zijn bureau; ik zag de redactri ce die bericht over ontwikkelin gen in de zorg in een papier mand duiken; weer een andere collega had een blauwe bood schappentas over het hoofd ge trokken; ik zag - ach nee, breek me de bek niet verder open. Ik denk dat ik vandaag zelf maar eens een flesjmopje doe. Als protest tegen al die ongein. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl De plannen voor de invulling van het bedrijventerrein aan de Ken- nedylaan in Terneuzen hebben het project rondom de Noord straat de 'kop' gekost. Op zich geen negatieve ontwikkeling. De gemeenteraad van Terneuzen krijgt nu de tijd om een goed plan te ontwikkelen om meer wa ter in het centrum terug te krij gen. Dat kan door de oostelijke ka- naalarm door te trekken tot en met de Herengracht-Rosegracht. Technisch gezien best een hele op gave, maar niet onmogelijk. Finan cieel moeilijker, maar als de uit breiding van de zeesluizen werke lijkheid wordt, komen er inkom sten die dat mogelijk maken. Zijn Europese subsidies ook een mogelijkheid? Gelukkig zijn er in de gemeenteraad mensen die posi tief denken. Laat degene die roe pen dat Terneuzen te klein is, zich realiseren dat Terneuzen de grootste gemeente van Zeeland is met veel industrie. Een Calime- ro-gedachte past daar niet bij. Kortom, geef Terneuzen z'n histo rie terug. Thon Bastiaansen Drostlaan 1, Sluiskil Natuurlijk geeft de Stichting Wak ker Dier aan dat het eten van vlees niet meer verantwoord is. Ethisch gezien brengt de massale slacht van dieren, naast het deer niswekkende transport ervan steeds meer bewust denkende consumenten in problemen. Het kan nooit de bedoeling zijn dat wij op deze schaal dieren misbrui ken ten voordele van ons welzijn. Binnen deze context heb ik ook erg veel moeite met het krantenar tikel inzake halal-slacht. Hoe is het mogelijk dat een zichzelf res pecterende religie het niet ver doofd slachten van dieren primair stelt. Opnieuw blijkt ritueel slach ten - jodendom, islam - een ma nier te zijn om dierenleed te baga telliseren. Religie en dierenleed is nu een maal zonder twijfel onverenig baar. Eerbied voor het leven gaat ver voorbij deze begerkte visie. Cees Cosijn Burgemeester Geillstraat 21, Terneuzen Het Grote Gat te Oostburg is een restant van de Brugse vaart, die in circa 1500 in opdracht van de stad Brugge werd gegraven. Dit werd gedaan om toegang te krijgen tot de Westerschelde en Noordzee, in verband met het verzanden van Het Zwin. Door wantij in het ge graven kanaal werd het onbruik baar door verzanding. De restan ten hiervan zijn nu nog te zien. Een speciaal schilderij van deze activiteit is te zien in het Groenin- ge museum in Brugge of in het zo juist uitgegeven boek Geschiede nis van Zeeland, deel I, op bladzij de 137. Opmerking: toen werden al dom me dingen gedaan, maar tegen woordig komt dat nog steeds voor door kennisgebrek over de Bres- kens polder uit 1510 met zeedijk. L.J. Bensink Burg. Gerritsenstraat 20, Breskens N ieu we j eugd door Marcel Modde MIDDELBURG - Motorrijden wint aan populariteit. Het aantal men sen dat vorig jaar een rijbewijs haalde, steeg ten opzichte van 2011 met 18 procent. Vooral jonge vrouwen vallen steeds vaker voor de motor. Uit cij fers van het Centraal Bureau Rij vaardigheidsbewijzen (CBR) blijkt dat er vorig jaar ten opzich te van 2011 landelijk bijna 5a pro cent meer vrouwen onder de 24 jaar hun motorrijbewijs hebben gehaald. Branche-organisatie Bo- vag schrijft die ontwikkeling toe aan de nieutoe regels die dit jaar zijn ingegaan. Tot 19 januari mochten jongeren tot 21 jaar les sen en afrijden op een lichte mo tor en, eenmaal in het bezit van een rijbewijs, op een motor met een zwaarder vermogen stappen. Sinds die datum moet in drie etap pes en evenzoveel examens de weg naar een zwaardere motor worden afgelegd. Dat houdt in dat iemand die op z'n achttiende het eerste rijbewijs haalt, op z'n vroegst pas vier jaar later examen kan doen voor een motor met on beperkt vermogen. Dek Verkeersopleidingen is met vestigingen in Terneuzen, Middel burg en Goes aangesloten bij de Levina Maas op de Harley van haar vader, foto Willem Mieras NISSE - Levina Maas (24) uit Nisse heeft in december haar motorrij bewijs gehaald. Een helm heeft ze al, nu nog een motor. „Als ik mijn vader lief aankijk, mag ik hopelijk soms even op zijn Harley Da vidson rijden." Ze kijkt nu rond naar een motor die haar bevalt. Een felle donder waar ze lekker kan scheuren op het circuit, of een mooie ouwe Harley moet het worden. En die mag dan best een paar duizend eu ro kosten. Levina is opgegroeid met motoren: ook haar moeder rijdt. „Toen ik zestien was, kreeg ik een brommer. Drie jaar later mijn eerste crossmotor. Het ge voel van vrijheid, dat is het wat me zo aantrekt in motorrijden." Wordt het nu een Harley, om lek ker mee te toeren, of een felle mo tor waarmee je in een fractie van een seconde weg bent als het licht op groen springt? „Ik weet het nog niet. Zo'n Harley Da vidson heeft wel een superleuk geluid. Dat is een heel andere er varing dan een racemonster. Maar snelheid, daar kick ook wel op. Ik rij nu in een sportauto. Zo eentje waarmee je de rest achter je laat, als je het gas intrapt." door Marcel Modde MIDDELBURG - De Provinciale Sta tenfractie van GroenLinks wil op heldering over de plannen van energiebedrijf Delta om afvalver werker Attero over te nemen. De provincie is voor 50 procent ei genaar van Delta. Het Zeeuwse energiebedrijf praat kennelijk al sinds eind vorig jaar met Attero over een overname. Vorige week kwamen die plannen naar buiten. GroenLinks wil nu van Gedepu teerde Staten weten of zij ook al eerder op de hoogte waren en, zo ja, waarom de Staten toen niet di rect zijn geïnformeerd over de op handen zijnde 'megatransactie'. Dat had eventueel ook in vertrou welijkheid kunnen gebeuren, sug gereert fractievoorzitter Leen Har- pe. Hij wil weten welke bedragen hiermee zijn gemoeid en of het juist is dat 49 van de 75 procent aan aandelen in Indaver (het ei gen afvalbedrijf van Delta) al is verkocht om zo het nodige kapi taal vrij te maken voor de transac tie. De fractie waarschuwt voor een miskoop door te wijzen op kritiek van Brabantse gemeenten op de bedrijfsvoering van Attero, onder meer op de wijze waarop afVal wordt hergebruikt. In dat licht vraagt GroenLinks zich af wat de vervolgstappen zijn van Delta en in hoeverre Provinciale Staten daarbij als belanghebbenden wor den betrokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 74