ZEELAND Doek valt voor Finlandcircuit in Westdorpe Kinderopvang Zeeuws-Vlaanderen ziet omzet met twintig procent dalen, Prokino zelfs met een kwart. Blof vertaalt 'MirrorbalP van Elbow www.pzc.nl/blof Omzet kinderopvang fors lager door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Kinderopvangvoorzie- ningen in Zeeuws-Vlaanderen heb ben in 2012 de omzet enorm zien dalen. Oorzaken zijn vermindering van de vergoeding van de rijksover heid voor met name hogere inko mensgroepen en stijgende werk loosheid. Stichting Kinderopvang Zeeuws- Vlaanderen - de grootste in de streek met 47 locaties voor buiten schoolse opvang, kinderopvang en peuterspeelwerk de grootste - boekte vorig jaar een omzetver lies van 17 procent. In januari deed zich nog een daling voor met 1,5 procent. Directeur Rianne Vons: „De maand februari laat ge lukkig een stabilisatie zien. Maar al met al zijn we sinds begin 2012 wel zo'n twintig procent van on ze omzet kwijtgeraakt. Het aantal kinderen is minder sterk gedaald. Kinderen komen nog wel, maar een kleiner aantal uren." De omzetdaling heeft geleid tot de sluiting van een beperkt aantal vestigingen én tot een forse da ling van het aantal medewerkers, van 340 begin 2012 tot nu 275. Dit is gebeurd zonder gedwongen ont slagen. Dat is mogelijk, omdat een kwart van de medewerkers een los contract heeft. Ze hoeven min der uren te komen als er minder kinderen zijn. Een opleiding voor kinderopvang- werk leverde in het verleden ze ker werk op. Die tijd is voorbij. Rianne Vons vertelt dat een aan tal werknemers is doorgestroomd naar de zorg. Dat is gebeurd in sa menwerking met Zeeuws-Vlaam- se zorginstellingen. Vons wil ook graag met het ROC afspraken ma ken over instroom van leerlingen. „We hebben altijd nog zestig sta giairs en we moeten voorkomen dat er over - pakweg - twee, drie jaar een tekort is, als de economie weer aantrekt." Stichting Prokino is in omvang de tweede kinderopvangorganisatie in Zeeuws-Vlaanderen met tien locaties. Directeur Frank van Beek maakt melding van een omzetda ling van plusminus vijfentwintig procent. „Omdat de belastingte- ruggave is verminderd, hebben ouders besloten hun kinderen el ders onder te brengen of minder uren af te nemen." Van Beek ziet evenals zijn collega Vons de laat ste tijd 'een voorzichtige stabilisa tie' in de vraag. Den Haag heeft per 1 januari weer enkele bezuinigingen doorge voerd. Vooral de hoogste inko mens worden hierdoor getroffen. Vons: „In streken als 't Gooi zal dit veel eerder merkbaar zijn dan in Zeeuws-Vlaanderen." DONDERDAG 21 februari 2013 door Henk Boot WESTDORPE - Tranen verstikken haar stem. Het voelt als een ver drietig verlies. Het Finlandcircuit aan de Axelse Sassing moet dicht. Dat crossterrein bij Westdorpe is min of meer het levenswerk van Marijke Hemelsoet en inmiddels overleden echtgenoot. „In maart 2000 kregen we de ver gunning voor het circuit van de gemeente Sas van Gent. In 2003 kwam het jeugd terrein er bij; het Zeelandcircuit." Ze kent de jaartal len uit haar hoofd. Maar sinds de Beelen Groep ook dit 8 hectare grote terrein op de Axelse Vlakte aankocht, is het bin nenkort einde oefening. De afval verwerker wil in de gemeente Ter- neuzen een hypermodern recy- clingsbedrijf bouwen. Voor het zo ver is, moet er de nodige grond verzet worden. Op 31 maart loopt de gebruikers overeenkomst met de Beelen Groep af. „We hebben er eerder geen ruchtbaarheid aan gegeven, omdat het de onderhandelingen over een oplossing kan schaden", zegt voorzitter Eric Stoutjesdijk van de Stichting Finlandcircuit Westdorpe-Noord. Hij is in ge sprek met Zeeland Seaports, de provincie en de gemeente Terneu- zen. Over een alternatief crosster rein. „Zolang we in gesprek zijn, kan ik er niet te veel over kwijt." Probleem is dat motorcross wordt beschouwd als een lawaaisport. En zoek daar anno 2013 maar eens een geschikte locatie voor. „In ons Gian Scheele uit Zaamslag springt hoog over een schans op het Finlandcircuit, juni 2010. foto Mark Neelemans voordeel pleit dat er nooit klach ten over geluidsoverlast binnen zijn gekomen." Anderzijds: op een steenworp afstand aan de Smitsschorre in Axel ligt ook een crossterrein. Van RES, waar het binnen het bestuur spettert en waar ze wel kampen met klach ten over geluidoverlast. „De on dergrond is .echter heel anders. Het ene is klei, het andere zand". Kortom, Stoutjesdijk hoopt over een paar weken met goed nieuws naar buiten te komen. „Vijf- tot zeshonderd rijders hebben bij ons een licentie. Jaarlijks maken er duizenden sporters gebruik van ons circuit." Dat die mensen zon der terrein komen, kan Marijke Hemelsoet, wier zoon het circuit beheert, zich niet voorstellen. „Verschrikkelijk. Ik praat over veldlopers, moutainbikers, triatle ten, jonkies, motorcrossers. En na tuurlijk de kinderen met een ver standelijke beperking die op Spe- cialDay jaarlijks in de zijspannen mochten meerijden. Vandaag kreeg ik nog een telefoontje: 'Wanneer is het weer zover?' Dan zeg ik: 'We zoeken naar een oplos sing'. Wat kan ik anders?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 73