Kap brengt leven op Crevelingendam Glazen ei wordt groots 'Alle aandacht naar Brouwersdam' BEVELANDEN en THOLEN 27 Neeltje Jans mikt op gezinnen Raad steggelt over motie kleine scholen Plafonds - Sierlijsten - Verlichting DONDERDAG 21 FEBRUARI 2013 door Joeri Wisse BRUINISSE - „Ooit was dit een top- gebied voor surfers", zegt Wil liam van der Hulle, terwijl hij over de surfplas aan de Grevelin- gendam kijkt. Professionele beoe fenaars van de sport kwamen uit alle hoeken van het land naar het recreatiegebied dat na de voltooi ing van de dam in 1965 aan de Grevelingenzijde werd aangelegd. De tijd dat het op een mooie zo merdag zwart zag van surfers en andere recreanten, is inmiddels lang vervlogen. Na het gereedko men van de Brouwersdam groei de die plek uit tot 'hotspot'. Om de neergaande trend een halt toe te roepen, heeft het Grevelingen- schap, samen met alle betrokken ondernemers, verenigingen en ge bruikers, een plan voor een korte termij naanpak gemaakt. Dat bestaat voor een groot deel uit het aanpakken van het groen op de dam. Het resultaat is daar van goed te zien. Al heel wat bo men zijn gekapt. „Twee weken geleden is de aanne mer begonnen", vertelt Lodewijk Vormer van het Grevelingen- schap. „Rond de start van het broedseizoen, half maart, moet het meeste werk achter de rug zijn", hoopt hij. Eén van de redenen voor de kap is het verbeteren van de zichtbaar heid. „Vanaf de weg is nu nauwe lijks het meer te zien. Door bo men weg te halen, komt het zicht op de Grevelingen terug." Op de plekken waar bos is gekapt, is het nu nog een woestenij. „We plegen geen kaalslag", zegt bos wachter William van der Hulle. In de kilometerslange bosstrook langs de N59 worden aan de ran den de eiken gekapt. „Alle andere bomen, zoals deze elzen, laten we staan." Tussen de verdorde eiken bladeren steken sprieten die de potentie hebben om uit te groeien tot bomen, weet hij. „Neem dit vuilboompje, dat had geen licht of ruimte om te groeien tussen de hoge eiken. Dat is nu wel anders." Ook gekapte bosstroken dichter tegen het water worden weer groen. „Daar planten we struiken die hooguit drie meter hoog wor den." Dat is goed nieuws voor de surfers. Die bleven weg uit de plas, omdat de bomen de wind wegnamen. „En als de wind van uit het noorden komt, botst die als het ware tegen de bomen op", vertelt Van der Hulle, die zelf surft in z'n vrije tijd. De belangrijkste reden voorde kap van honderden eiken is ech- BRUINISSE - Tien jaar runt Peter de Jonge nu paviljoen Meerzicht. De enige bewoner van de Grevelin- gendam nam de zaak over van zijn ouders. „Die zijn hier ooit met een frietkar begonnen." Tot ergernis van De Jonge is er vanuit het Grevelingenschap de afgelopen jaren nauwelijks aan dacht geweest voor de Grevelin- gendam. „Alle aandacht gaat naar de Brouwersdam." De afgelopen jaren heeft hij, ondanks dat hij veel tijd en moeite in zijn zaak heeft gestoken, de klandizie zien teruglopen. „Ik ben blij dat er nu eindelijk iets gebeurt." Een groot pluspunt is dat Meer zicht weer te zien is vanaf de weg. Ook vanaf het water zou hij beter bereikbaar willen zijn. „Nu beginnen ze te baggeren, maar de geul naar de steiger hier nemen ze niet mee. Het is zo ondiep dat ter de eikenprocessierups. Dit diertje is de afgelopen jaren opge rukt uit het zuidelijke landen. De honderdduizenden brandhaartjes die elke rups heeft, veroorzaken jeuk, uitslag en zwellingen bij mens en dier. In grote nesten ne men ze bezit van de bomen. Sinds de plaag de kop op stak, liet het Grevelingenschap de dieren weghalen met 'stofzuigers'. Ook werden de eikenblaadjes - het eni ge voedsel van het diertje - pre ventief besproeid met een biolo gisch middel waardoor de rups de blaadjes niet meer lust. „Een kost bare zaak." In eerste instantie was het plan om alle eiken te kappen. „Maar uit onderzoek weten we dat dit een belangrijke route is voor vleer muizen. Die gebruiken de bomen in hun navigatie als een geleiding op de weg tussen Duiveland en Flakkee", zegt Van der Hulle. Om die reden hebben Staatsbos beheer en het Grevelingenschap er voor gekozen om de bomen in het midden van de strook voorlo pig te laten staan. „Daar zorgen ze niet voor grote overlast", vertelt Van der Hulle. „Belangrijk is dat er nu geen takken meer boven het fietspad hangen. Behalve de recreatieve fietsers, maken ook best wat scholieren tussen Brui- nisse en Middelharnis veel ge bruik van deze route." bootjes nu hier niet durven te ko men. Die steiger ligt er nu alleen voor kinderen die krabbetjes van gen." De Jonge wil graag zijn be drijf uitbreiden met drijvende eco- lodges. Het concept voor natuurlij ke verblijfseenheden is door het Grevelingenschap omarmd. De Grevelingendam is één van de aangewezen locaties. „Deze week heb ik overleg met de gemeente over mijn plannen." Volgens William van der Hulle van Staatbosbeheer en Lodewijk Vormer van het Grevelingenschap wordt de Grevelingendam aantrekkelijker door het kapwerk dat momenteel wordt uitgevoerd, foto Dirk-Jan Gjeltema Plameco Plafonds Van Gilst v.o.f., Columbusweg 3, 4462 HA GOES Bezoek onze showroom of bel: 0113 - 27 00 00 www.plameco.nl OUD-VOSSEMEER - Het Glazen ei in Oud-Vossemeer moet een happe ning van formaat worden. Tijdens het evenement komt op het dorps plein een grote tent waarin van al les worden georganiseerd. Het Glazen ei is een initiatief van Stavoordó, het team dat dit jaar weer meedoet aan het evenement Alpe d'Huzes. Voordien probeert het team zo veel mogelijk geld op te halen voor KWF Kankerbestrij ding. Daarom gaan vier leden van af donderdag 28 maart vier dagen radio maken vanuit een glazen ei op het dorpsplein. Tegen betaling kunnen verzoekplaatjes aange vraagd worden. In de grote tent die om het ei heen staat, staat er een fiets waarop mensen virtueel de berg Alpe d'Huez kunnen be klimmen. Deelnemers betalen tien euro. Inschrijven kan al via info@stavoord6.nl. NEELTJE JANS - Deltapark Neeltje Jans heeft een nieuwe attractie aangeschaft. De Aqua Splash gaat naar verwachting in juni open. Het is een waterspeelpara- dijs voor kinderen van twintig bij twintig meter oppervlakte en vijf meter hoogte. „Er is al wat langer vraag naar een zwembad op het park", verklaart di recteur Bert van de Hoef de aanschaf van de vier tot vijf ton kostende attrac tie. Rond de Aqua Splash komt een terras met tafeltjes, stoelen en ligstoelen te staan. Van de Hoef: „Hiermee hopen we vooral in het hoogseizoen onze aan trekkingskracht op gezinnen met kinderen te vergroten." door Rob Paardekam KRUININGEN - De gemeenteraad van Reimerswaal wil richting het Rijk graag haar zorgen uitspreken over de toekomst van de kleine scholen, maar is het niet eens over de manier waarop. Dat bleek deze week tijdens de raadsvergadering. Aanleiding voor de zorgen is het advies van de Onderwijsraad aan het ministerie om scholen met minder dan honderd leerlingen te sluiten. Volgens het CDA bete kent dit dat veel scholen in Rei merswaal dicht moeten. De frac tie diende een motie in waarin de gemeenteraad zich uitspreekt te gen dit advies. SGP en CU wilden de motie steu nen, waarmee er een meerder heid was. Toch was er ook kritiek. Zo vindt Leefbaar Reimerswaal het niet slim dat de raad zich uit spreekt tegen het hele advies. „La ten we bepleiten dat er een uit zondering wordt gemaakt voor dunbevolkte gebieden", zei Nico van der Hoest. „Ik denk dat we daarmee meer kans maken." Dat pleidooi leek bij de WD in goede aarde te vallen. De PvdA gaf aan de motie voorbarig te vin den, omdat het slechts om een ad vies aan de minister gaat. Hoewel een meerderheid de mo tie steunde, trok het CDA hem tij dens de vergadering in. De fractie hecht er waarde aan dat hij raads- breed wordt aangenomen en gaat nu proberen hem zo te herschrij ven dat alle partijen de volgende keer 'ja' zeggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 67