Botsing rond fusieclub FC Axel De Korte kan zijn I I K 34 SPORT SPORTTALENT Chantal Walhout (15) uit Stavenisse is in staat op de juiste momenten te pieken. KI door René van Stee AXEL - Levien de Groote heeft er genoeg van. Het bestuurslid van AZW, fel tegenstander van de fu sie met buurman W Axel, stapte maandag op omdat hem schrifte lijk te kennen werd gegeven dat de fusiecommissie niet gecharmeerd was van de stemmingmakerij waar aan hij zich schuldig zou maken. „Ik zou een negatieve rol spelen en mensen tegen elkaar opzetten. En daar zou ik mee moeten stop pen. Ik zie dit als een methode om iemand monddood te maken. En daar pas ik voor. Ten eerste om dat er van die aantijgingen niks klopt en ten tweede omdat ik voor mijn mening wens uit te ko men", vertelt de inwoner van Schapenbout. Zaterdagvoetbalvereniging AZW (derde klasse) en zondagclub W Axel (tweede klasse) smelten vol gend seizoen samen tot de zater dagclub FC Axel. En dat ziet De Groote, naast bestuurslid accom modatie ook officieus waarnemer van de in verband met een verhui zing niet altijd beschikbare AZW-voorzitter Jan Allewijn, ab soluut niet zitten. Daarom was hij toch al van plan om er na dit seizoen een punt achter te zetten. Volgens hem was en is AZW een gezonde club die het gemakkelijk op eigen houtje had gered. Hij heeft zich echter neergelegd bij de fusiewens van de overgrote meerderheid van de leden van AZW en W Axel. „Daar kan ik niks meer aan veranderen, hoe zeer ik dit ook betreur. Maar dat wil niet zeggen dat ik dan m'n mening niet meer mag geven." De Groote stoort zich aan de in vulling van de nieuwe technische staf (trainer Jack Blijlevens die geen banden heeft met beide clubs en elftalleider Johnny Meeu- sen, nu in die rol actief bij W Axel) en het feit dat de senioren in afwachting van de vernieuwde AZW-accommodatie volgend sei zoen op de velden van W Axel ac tief zullen zijn. Ook heeft hij twij fels over de beschikbaarheid van vrijwilligers in de nieuwe situatie en het beoogde in elkaar schuiven van de eerste selecties van beide clubs. Verder is hij niet gechar meerd van het 'poenimago' van W Axel, waarvan hij vreest dat ook FC Axel dit zal aankleven. Bij AZW, waar hij ook voorzitter was en waarvan hij zijn lidmaat schap na 48 jaar heeft opgezegd, zullen ze De Groote niet meer te rug zien. Dat geldt evenzeer voor FC Axel. Willy van Gremberghe, oud-voorzitter van Axel en lid van de fusiecommissie, betreurt de gang van zaken. Voor hem had De Groote niet hoeven vertrek ken. „Levien heeft grote verdien sten voor AZW. Hij zadelt de club nu met een groot probleem op. Voortdurend terugkomen op zaken die al zijn beslist, leidt af van dingen waar het werkelijk om gaat. Dit was niet iets van de laatste tijd. Het wekte een hoop ergernis. Ik heb Levien gevraagd om te stoppen met zijn negatieve acties ten opzichte van FC Axel en zijn kwaliteiten in te zetten voor de toekomst van het voetbal in Axel." De Groote kan daar weinig mee. „Dat het zo loopt, valt misschien te betreuren. Maar nogmaals, ik laat me de mond niet snoeren", stelt hij. Van Gremberghe heeft begrip voor sentimenten die le ven bij een fusie. Zeker in het ge val van de aartsrivalen AZW en W Axel. „Dergelijke sentimenten leven bij Axel ook. Maar de feiten laten klip en klaar zien dat een fu sie de enige mogelijkheid was om het voetbal in Axel op gezonde wijze te laten voortbestaan." Volgens Van Gremberghe had ook AZW het niet in zijn eentjè gered. Over de invulling van de nieuwe technische staf wil hij niet meer kwijt dan dat de techni sche commissie van FC Axel, be staande uit vertegenwoordigers van beide fusieclubs, zich uiterst zorgvuldig van hun taken hebben gekweten. Dat de senioren van FC Axel volgend seizoen bij W Axel spelen noemt hij een kwes tie van geven en nemen. „Dit ge beurt in elk fusieproces. W Axel levert zijn prestatieve voetbal op zondag en de accommodatie in. Min of meer ter compensatie spe len de senioren dan voorlopig op hun velden." Van Gremberghe, tevens één van de drijvende krachten achter de sponsorstichting van W Axel, be strijdt dat de club over een poen imago zou beschikken. „De spon- sorgroep kwam in de sterk te-zwakte-analyse die we hebben laten maken juist als sterk punt naar voren. Bij FC Axel gaat die op dezelfde voet voort. En om een misverstand uit de wereld te hel pen; we kunnen inderdaad be hoorlijk wat extra's doen voor de selectiespelers. Dat is noodzake lijk als je op niveau wilt spelen, maar er wordt niet met geld ge smeten." Van Gremberghe heeft nog geen beeld over de samenstelling van de nieuwe selectie van FC Axel. Er is inmiddels gesproken met de spelers van AZW. Gesprekken met de spelersgroep van W Axel volgen nog. Bij de jeugd werken AZW en Axel al samen. Van Gremberghe: „Daar heeft niemand het meer over Axel of AZW. Het loopt fan tastisch. En dat stemt me zeer hoopvol richting FC Axel." Judoën op intuïtie door Roeland van Vliet GOES - De grote kracht van Chan tal Walhout is haar intuïtie. De pas vijftienjarige judoka uit Stave nisse heeft het daarmee al ver ge schopt. „Je hoeft haaf niet aan te leren wanneer ze een bepaalde techniek moet inzetten", vertelt André van Meerkerk, één van haar trainers bij JudoGoes. „Zij heeft snel door wanneer haar te genstandster een foutje maakt en slaat dan meteen toe." Walhout, die uitkomt in de klas se -70 kilo, was in 2012 bijzonder succesvol. Ze werd als veertienja rige Nederlands kampioene tot ze ventien jaar, eindigde als derde op een European Cup in Berlijn en legde tijdens het Europees kampioenschap in Bar (Monte negro) beslag op de vijf plaats. Met name die resultaten leverden haar een nominatie op voor de ti tel 'Zeeuws sporttalent van het jaar'. Op het Topsportgala van 12 maart zijn dressuuramazone Jeanine Nieuwenhuis en moun- tainbiker Milan Vader haar con currenten. „In de -70 kilo zijn alle meisjes sterk, maar Chantal lijkt nog iets krachtiger", zegt Van Meerkerk. Hij denkt dat dat komt doordat ze op een boerderij - haar vader heeft een grote nertsenfokkerij - is opgegroeid. Ze werkt nu soms mee op het bedrijf. „Ze weet van aanpakken." Walhout begon op haar zesde met .judoën in het naburige Scherpenisse, bij Koos van Weezel. Diens club was echter aangesloten bij een wilde bond, de Culturele Judo en Jiu-Jitsu Federatie. „Ik kon daar niet blij ven als ik Zeeuws kampioen wil de worden", vertelt ze. „En dat wilde ik heel graag. Daarom moest ik naar een club die was aangesloten bij de Judo Bond Nederland. Ik hoorde toen dat ze in Goes een nieuwe club waren begonnen. Zo ben ik hier in 2008 gekomen." Van een Zeeuwse titel is het in de afgelopen vijfjaar echter nog niet gekomen. Er wordt sinds het overlijden van Johan van Schaik in 2007 geen provinciale titel strijd meer georganiseerd. Overigens zijn in de tussentijd an dere kampioenschappen belang rijker geworden voor het Thoolse sporttalent. Volgende maand is er weer het NK. Later in 2013 is er ook een EK (in Tallinn), een WK (in Miami) en een Europees Jeugd Olympisch Festival (in Utrecht). Voor de laatste drie toer nooien hoopt ze zich nog te kwa lificeren. Dan moet ze wel de één jaar oudere Jasmijn Lesterhuis tij dens de diverse selectiemomen ten achter zich houden. Walhout: „De ene keer win ik, de andere keer zij. Het gaat eigenlijk altijd tussen ons." De Zeeuwse heeft het voordeel dat ze internationaal al betere re sultaten achter haar naam heeft door Len Wolters doet 't gewoon ROTTERDAM - Komende zaterdag wordt voor de 39e keer het Open Snelschaakkampioenschap van Schouwen-Duiveland gehouden. Jan de korte is de enige die aan alle edities deelnam. Ondanks dat hij al 25 jaar in Rotterdam woont, keert hij elk jaar terug voor het schaak toernooi. In 1962 werd Jan de Korte geboren in Bruinisse. Van jongs af aan is hij een fervent schaker. „Iedereen van mijn leeftijd uit Bruinisse kan schaken", stelt Jan de Korte in zijn huis in Rotterdam. „Alleen was het bij de meesten de tweede sport achter voetbal. Ik vond voet ballen ook leuk, maar schaken kwam bij mij toch echt op de eer ste plaats. Ik kan er mijn creativi teit in kwijt." De Korte werd op zijn twaalfde lid van Tot Ons Ge noegen Bruinisse, een schaak verenging die niet meer bestaat. „Mijn opa en oom leerden me schaken. Op den duur ging ik van ze winnen, dus toen moest ik lid worden van een vereniging", zegt hij gekscherend. Ondanks dat de geboren Zeeuw in 1987 naar Rot terdam vertrok vanwege zijn werk is hij, tot de opheffing van TOG in 1994, lid gebleven van de schaakvereniging. In de laatste ja ren van het bestaan zat hij zelfs in het bestuur. De Korte kijkt met gemengde gevoelens terug op die periode. „Steeds meer mensen verhuisden in die tijd. Hierdoor hadden we te weinig leden. Ik kon moeilijk vanuit Rotterdam le den gaan werven in Zeeland. Het einde zat er dus al een tijdje aan te komen. Maar het was uiteraard vervelend." Het batensaldo van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 60