Taxi's weigeren blinden om hulphond is straks strafbaar Lek bij zorginspectie is roep om meer openheid (zjggo BINNENLAND 5 66 ledereen weet dat het om frauduleus terugdraaien van kilometerteller gaat INSPECTIE IN KAART voor maar AUes-in-1 van Ziggo is echt heel-veel-in-1. DONDERDAG 21 FEBRUARI 2013 foto Maarten Sprangh DEN HAAG - Taxichauffeurs weige ren met enige regelmaat blinden en slechtzienden met een geleide hond te vervoeren. Volgens direc teur Ellen Greve van KNGF Gelei dehonden komen er elke maand meerdere klachten over binnen. „Iedere slechtziende met een ge leidehond is weieens door een taxichauffeur geweigerd. Het is onbeschoft en heel frustrerend." Ook bij de Oogvereniging is het probleem bekend. Die schreef on langs een brief naar de Tweede Ka mer met het verzoek straattaxi's bij wet te verplichten slechtzien den met een geleidehond mee te nemen. Staatssecretaris Wilma Mansveld (Infrastructuur) vindt dit niet nodig. Gemeenten heb ben al de bevoegdheid eisen aan de taxibranche te stellen. Dat gaat Greve van KNGF Geleide honden niet ver genoeg. „Dan krijg je per gemeente verschillend beleid. In Engeland en Frankrijk is het wel landelijk geregeld. Waarom hier niet?" Ad Toet, directeur van brancheor ganisatie KNV waar taxivervoer onder valt, noemt het weigeren van een geleidehond 'bijna een doodzonde'. „Het is verfoeilijk en in strijd met de taxivervoersvoor- waarden." Gemeenten kunnen hier tegen optreden, zegt hij. Taxi chauffeurs op de taxistandplaat sen in grote steden zijn verplicht zich te organiseren in toegelaten taxiorganisaties (TTO's). De hele groep kan geschorst worden wan neer een van de chauffeurs een ge leide hond weigert. In de taxiverordening van de ge meente Amsterdam, die 8 mei in gaat, wordt het weigeren van ge leidehond beschouwd als het wei geren van een rit. Dat is verbo den. De gemeente Den Haag heeft dit ook al in haar nieuwe Taxiverordening opgenomen. handeling heeft. Terwijl frau deurs dus nog bijna een jaar lang vrij spel hebben, had het pro bleem volgens Dekker jaren gele den echter al aangepakt kunnen worden. „De prioriteiten van de politiek lagen blijkbaar anders." In de tussentijd zijn de Belgen ons volgens Dekker voorbijge streefd, terwijl ze hun aanpak van het probleem nota bene afkeken van de Nederlanders. „Onze stich ting, een initiatief van de branche zelf, begon al in 1991 met het ver zamelen van de gegevens. Maar in België kregen ze de overheid een paar jaar geleden meteen mee. Die is de afgelopen jaren keihard gaan handhaven. Het percentage Dik Dekker, Nationale Auto Pas ANALYSE INSPECTIE GEZONDHEIDSZORG door Paulus Smits UTRECHT - Weer ligt de Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) on der vuur. Een lijst van duizend za ken van het orgaan dat toezicht moet houden op de kwaliteit van de Nederlandse zorg, is in handen gekomen van journalisten. Inclusief privacygevoelige informatie over oude, zieke of - als gevolg van me disch falen - overleden patiënten. Wie heeft er belang bij het lekken van zulke gevoelige informatie? De inspectie moet het al langer ontgelden. De afgelopen jaren is een tiental rapporten verschenen over het functioneren van deze dienst van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Meestal met kritische no ten, omdat de inspectie de oren te zeer zou laten hangen naar de me dische sector, of omdat (anonie me) meldingen niet of selectiefin behandeling werden genomen. In 2012 verhevigde de kritiek na een onderzoek door de Nationale Ombudsman, die vaststelde dat dossiers veel te lang blijven lig gen, dat de inspectie nauwelijks of op onheuse wijze terugkoppelt naar klagers en dat complexe dos siers te makkelijk worden afgehan deld. In het jaar waarin onder meer de affaires Jansen-Steur, Ru waard van Putten en een onver kwikkelijke ruzie in het VU Me disch Centrum in Amsterdam vol op in de publieke belangstelling stonden, werd een frontale aanval ingezet op de IGZ. In november verschenen twee rapporten vol kritiek, maar ook met een reeks verbeteringsvoorstellen: verster king van de personele bezetting van de IGZ, het afleggen van on aangekondigde inspectiebezoe ken, en vooral meer transparan tie, onder meer door openbaarma king van meldingen en klachten over medisch handelen via een website. Dat laatste uiteraard met inachtneming van de privacy van betrokkenen. Patiëntenorganisaties, politieke partijen en zelfs de koepels van professionele zorgverleners sloten zich daarbij aan: openbaarmaking van fouten in de zorg leidt tot meer zelfreflectie bij zorgverle ners en dus tot betere prestaties bij de behandeling van patiënten. Nu, drie maanden later, is de eer ste stap naar openbaarmaking op een wel heel directe wijze gezet. Op het redactiebureau van RTL Bij de Inspectie voor de Gezond heidszorg werken 491 mensen, van wie 227 als inspecteur. De IGZ houdt toezicht op 40.000 zorgondernemingen, van eenmans- praktijken tot grote instellingen. In de zorg werken 1,3 miljoen mensen. Het aantal meldingen groeit: in 2011 waren er 8.500 meldingen, tegenover 6.000 in 2008. Minder dan 20 procent wordt ge meld door patiënten, de rest komt van zorgverleners of -instellingen. Nieuws werd een overzicht ge dropt van (bijna-)misstappen, fou te diagnoses die tot de dood heb ben geleid, meldingen van zelf moorden, verwaarlozing van ouderen. De inspectie is zich rot geschrokken en heeft aangifte ge daan. Minister Edith Schippers - die vorige week in het tv-pro- gramma Buitenhof nog riep om snelle actie bij de inspectie - is verontwaardigd. En iedereen vraagt om versnelde invoering van de al vaker bepleite openheid over klachten en meldingen. Blijft de vraag waar de naar RTL gelekte informatie vandaan komt. Het ligt voor de hand te veronder stellen dat de duizend dossiers - of een samenvatting daarvan - af komstig is uit het hart van de IGZ. Medewerkers die het beu zijn dat hun organisatie jaar na jaar onder vuur ligt, zouden de druk op het verbetertraject kun nen opvoeren door gevoelige in formatie naar buiten te brengen. Ook de onderzoekers die het afge lopen jaren het functioneren van de inspectie onder de loep heb ben genomen, zouden een lijst met voorbeelden hebben kunnen lekken. Al hebben ze een geheim houdingsverklaring ondertekend. Tot slot: zoals een inspectierap port moet leiden tot een verbete ring van procedures in de behan delkamer, of in een verpleeg- of ziekenhuis, zo moet deze affaire leiden tot een snelle verbetering van het werken van de inspectie. Er moet meer openheid komen. Daar ligt een taak voor de pas aan getreden nieuwe Inspecteur Gene raal, Ronnie van Diemen. Veel auto's met gemanipuleerde tellers is daar dan ook bijna tot nul ge daald." Volgens Michel van Roon, die autobedrijven adviseert en in ternationaal onderzoek deed naar de fraude, heeft de Belgische poli tie zelfs specifieke capaciteit vrij gemaakt om de fraude op te spo ren. „En fraudeurs worden met een aangepakt." Tot nu toe houdt in Nederland al leen de NAP zich bezig met de be strijding van de fraude. Op basis van tips en eigen onderzoek voer- die in 2012 zo'n 100 controles uit, die tot twee civiele rechtszaken te gen frauderende verkopers leid den. Maar hoewel de strafrechtelij ke vervolging nu ook in Neder land bijna een feit is, is het - on danks vragen van Tweede Kamer leden - nog steeds onduidelijk hoe fraudeurs straks eigenlijk op gespoord moeten worden. Dek ker: „En nu duurt het weer maan den voordat de minister ant woord geeft op die vragen." Kies je aanbieding:' Interactieve HD ontvanger of Interactieve HD recorder €49 of AUes-in-1 6 maanden €30p/m Alles-in-1 is veel meer dan televisie, internet en bellen. Zo heb je toegang tot meer dan 1.000 films en series met Interactieve Televisie, kun je gemiste programma's terugkijken via TV Gemist, televisiekijken op je tablet en smartphone via de gratis TV app, gratis bellen met 1,5 miljoen andere Ziggo Telefonie-abonnees, en heb je supersnel internet, keuze uit heel veel digitale zenders én standaard 16 zenders in HD-kwaliteit. En wie nu overstapt naar Alles-in-1 van Ziggo kan kiezen uit een van bovenstaande aanbiedingen. Kijk voor meer informatie op ziggo.nl of bel 0900-0730 (lokaal tarief). *Geldig zolang de voorraad strekt en alleen voor nieuwe Alles-in-1 klanten die de afgelopen 6 mnd geen Alles-in-1 hebben afgenomen en een jaarcontract afsluiten. **Daarna vanaf €43,95 p/mnd. IOU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5