Ja, maar we hadden toch Loesje? 8 UIT Is het glas halfvol of half leeg? De Omdenkfilosofie vraagt zich af: waar is de kraan? De Ja Maar Omdenkshow, morgen in Middelburg, mengt cabaret, le zing, theater en workshop. 'Frederik': roadmovie te voet op het toneel 'Frederik' is het ontroerende en grap pige verhaal van twee bijzondere mensen met autisme op zoek naar 'wat ze zelf willen'. Frederik woont niet waar hij wil wonen, werkt niet waar hij wil werken, eet niet wat hij wil eten. Vanaf nu wordt het anders. Frederik gaat weg en Bart gaat met hem mee. Met David Cantens en Ma- thias Sercu. Zaterdag 23 februari, 't Spiegelthea- ter, Middelburg, 20.00 uur. Kiss on the rocks: tribute vol spektakel Kiss on the rocks geldt als de num mer één Kiss tribute band van Neder land. De band brengt een show vol spektakel en treedt op met een per formance die dicht bij de echte Kiss show komt. Dit betekent een podium vol met special effects, de speciale Kiss-trappen, rokende gitaren en na tuurlijk de originele make-up en kos tuums. Zaterdag 23 februari, Podium De Piek, Vlissingen, 21.00 uur. Mandoline, gitaar en accordeon in gelegenheidstrio Het gelegenheidstrio Les Amis brengt een afwisselend muziekpro gramma met mandoline, gitaar en ac cordeon. Les Amis wordt gevormd door Marina Eckhardt, Monty van Bel- zen en Ron Leendertse. De musici brengen Italiaanse volksmuziek, Zuid-Amerikaanse choro's en tango's en een knipoog naar Django Rein- hardt en zijn Hot Club de France. Zondag 24 februari, Ned. Hervormde kerk, Retranchement, 11.00 uur Meesterviolist Vesko Eschkenazy treedt op met Marietta Petkova Vesko Eschkenazy (viool) brengt sa men met Marietta Petkova (piano) een concert met werken van Brahms, Debussy, Mozart, Ysaye en Nenov. Deze twee Bulgaarse, in Nederland woonachtige topmusici kunnen bo gen op een indrukwekkende solocar rière. Voor Muziekpodium Zeeland brengen zij samen nu dit bijzondere concert. Zondag 24 februari, St. Jacobskerk, Vlissingen, 15.30 uur. Leo van de Ketterij en dochters: wegens succes geprolongeerd De Grandpa Nick Slssieband ver zorgt zondag weer een muziekoptre- den in Café Schuttershof in Middel burg. Onder het motto 'wegens suc ces geprolongeerd' brengt de band deze sessie wederom met gastgitarist Leo van de Ketterij (ex-Shocking Blue). Hij speelt samen met zijn doch ters Lisa Jane en Julia van de Ketterij, zangeressen bij de band. Zondag 24 februari, Schuttershof, Middelburg, 17.00 uur. Willem Nijssen blikt elke week vooruit - en terug - op bijzondere toneelvoorstellingen in het Zeeuwse podiumaanbod. Willem Nijssen et oor is er al jaren geleden van af gebroken, en zo staat hij prominent in mijn keu kenkast. Overleeft elke voor- jaars- en najaarsschoon- maak. Een beker met het op schrift 'Leven is meervoud van lef. Was getekend: Loesje. De affiche van september 1991, ben ik ondertussen te weten gekomen. Een van de honderden ko mische 'terzijdes' van de rebelse, maar vro lijke meid die mijn leven ooit wel eens voor eventjes een beetje opfleurde. Loesje heeft iets te vieren, ze wordt dit jaar dertig. Mijn verwende, luie en gehaaste oog ziet ze niet zo veel meer, die karakteris tieke affiches op A3- of zelfs A4-formaat op lantaarnpalen, elektriciteitkasten en derge lijke. Altijd wit, altijd schreefloze kapita len, handgeschreven ondertekening. Soms ironische, soms cynische, soms scherpe of milde, soms poëtische of hilarische opris pingen van 'creatief activisme'. Loesje is op leeftijd, misschien niet meer spring- maar nog altijd levend, zo blijkt. Met nog steeds een paar actieve lokale groe pen, met schrijfdagen en workshops. En met een eindredactie die per maand toch nog altijd uit tegen de 200 voorstellen Tim Winkel en Berthold Gunster (rechts) in de 'Ja Maar Omdenkshow'. foto Eric Fecken moet kiezen. Humor en poëzie op straat, de anarchie gedemocratiseerd, de kunst van het relativeren telkens weer nieuw le ven ingeblazen. Ik kom daar niet zomaar op, op Loesje. Er lijkt een nieuw initiatief geboren, de 'Ja, maar'-beweging. Te oordelen naar de e-cards (en ook gewone gedrukte kaarten) die je op de website kunt bestellen, be dient 'Ja, maar' zich van een zelfde soort humor. Een kleine selectie uit de wenskaarten: voor een huwelijk: 'Ja, maar 33% gaat weer scheiden', voor Kerst: 'Ja, maar hoe verde len we oma?', voor een verjaardag: 'Ja, maar mag ik ook gewoon cash geven?', voor een nieuwe baan: 'Ja, maar wie was je kruiwa gen?'. De soort humor mag dan op elkaar lijken, Ja-maar komt echter uit een heel andere hoek dan Loesje. Hier geen creatieve vrij willigers aan het werk, maar een commer cieel bedrijf. Het begon allemaal met Ber thold Gunster, van oorsprong theaterregis seur, die al in 1996 besloot een interactief theater- annex trainingsprogramma te ma ken. Iets tussen cabaret, theater, lezing en interactie met het publiek. In 2005 krijgt dat een boost met het ver schijnen van het boek 'Ja-maar wat als alles lukt?' De filosofie achter ja-maar gaat meer de kant uit van 'omdenken', oftewel hoe je van een probleem een nieuwe mogelijk heid kunt maken. Nog anders gezegd: voor de pessimist is het glas half leeg, voor de optimist half vol. Omdenken gaat uit van een derde benadering: waar is de kraan? Dat 'omdenken' is ondertussen een rage ge worden. Op Twitter heeft Omdenken 55.000 volgers en er is ook een website vol met allerlei omdenkverhalen. En nu komt er op 22 februari zo'n 'Ja Maar Omdenk show' naar de Stadsschouwburg van Mid delburg. Het avondvullende programma ('herkenbaar, scherpzinnig en hilarisch') krijgt het genrelabel 'cabaret' mee en wordt zelfs aangeprezen als de trendsetter van 'Het Nieuwe Theater'. Moeten we dat beschouwen als een aanbe veling? Ik zie het glas nog te vaak als half leeg. Intuïtief ruik ik meer commercie dan nieuw theater. Omdenken is wel degelijk een aspect van goed theater, dat geef ik grif toe. En de nooit eerder geziene toevoeging dat er maximaal tien kaarten kunnen wor den besteld, laat mij raden dat bedrijven buiten de deur worden gehouden. Het is dus wel degelijk voor u en mij bedoeld. Ja maar.nu de argwaan nog opzij gezet. 'Ja Maar Omdenkshow', morgen in Schouwburg Middelburg. Aanvang: 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 48