Beoordeling 4 UIT Noem man en paard KOKEN MET PUCK Het gaat fout op het moment dat niet eerlijk wordt vermeld wat er in ons eten zit Gaan we over de grens? Klop dan bij koks en be dienend personeel aan voor hun ultieme restau- ranttip. Mike Doorns, sommelier van De Krom me Watergang in Slijk- plaat én wijnspecialist van het jaar, prikkelde ons het meeste. Hij tipte Pazzo, een wijnbar en restaurant in het cen trum van Antwerpen. Puck Kerkhoven Een onderwerp dat best meer naar voren mag ko men in die hele paarden- vleesdiscussie van de afgelopen tijd, is de invloed van de econo mische crisis. Feit is dat grote su permarktketens ook graag men sen met minder geld in de porte monnee aan zich willen binden. Dat proberen ze met goedkope kant-en- klaarmaaltijden. Zelf ko ken met betaalbare, verse produc ten van het seizoen zou mijns in ziens een betere optie zijn. Maar nee, de supers willen per se een smakelijke lasagne voor 4 perso nen aanbieden, onder de 2 euro. Met rundvlees gemaakt. Dat kan niet! Alleen aan grondstoffen en verpakking ben je al meer kwijt. Maaltijdfabrikanten worden on der druk gezet om vooral zo goed koop mogelijk te produceren. An ders zouden ze die heel grote op drachtgever wel eens kunnen ver liezen. Niet verwonderlijk dat ze uiteindelijk zwichten voor een al ternatief dat minstens zo lekker en gezond is, maar slechts de helft van de prijs van rundvlees kost. Het gaat fout op het moment dat niet eerlijk wordt vermeld wat er in ons eten zit. De consument moet blindelings kunnen vertrou wen op de ingrediënten-declara tie, de opsomming op het etiket. Anders kan hij geen weloverwo gen keuze maken. Lage prijs en een beetje paard óf hogere prijs en uitsluitend rund. Dat wat betreft de vraagkant. Nu naar de aanbodkant. Mijn nicht, die goed thuis is in de rijpaarden wereld, voorspelde het vorig jaar al: 'Let maar op, we gaan weer meer paard eten'. Ze doet daar al lesbehalve teerhartig over. 'De realiteit is dat veel particuliere én professionele paardenhouders hun paarden en pony's amper nog kunnen betalen. Voer en stal ling worden al een probleem, ze ker als iemand zijn baan verliest of bij een dreigend faillissement. Als zich bij het paard dan ook maar iets voordoet - ziek, mank, stram, gedrags- of hoefproble- men - wordt de dure dierenarts niet meer ingeschakeld, maar wordt het dier verkocht. Veulens vinden ook veel moeizamer hun weg naar nieuwe eigenaren dan in het verleden. Die moeten ook ergens heen. Gevolg: meer aan bod van goedkoop paardenvlees.' Ze kreeg sneller gelijk dan we hadden gedacht. Het is een moei- lijk te verteren verhaal voor lieve ponymeisjes, maar geldt niet het zelfde voor lamsvlees. Moeten we daar dan ook maar collectief over zwijgen? Of vegetariër wor den? Paardenvleesproducten worden amper openlijk te koop aangebo den. Alleen paardenrookvlees en paardenworst (vrij donker vlees, heerlijk sappig, licht rokerig) zijn producten waaraan sommige sla gers zich wel wagen. En wij we- Pazzo is allerprettigst gestoord een aangenaam licht gerecht. De vanillesmaak brengt even een vervreemdend effect teweeg, maar valt op zijn plaats naast de haring. Wouters restaurant laat zich niet in één keuken vangen. Pazzo is Italiaans, maar de keukenploeg laat zich ook door de Japanse keuken, de Spaanse en Franse beïnvloeden. Dat maakt het spannend. Het tempo is goed. Precies als we denken dat de hoofdgerech ten mogen doorkomen, worden de mooi opgemaakte bordjes op tafel gezet. De risotto van rode biet is een vondst naast de wat vlakke smaak van gegrillde wij tingfilets. Mierikswortel en de zoete granny smith (21,70 euro) maken het compleet. De kalfswang (26,10 euro) is het meest traditionele gerecht van onze avond. Een fors stuk vlees dat mals is als draadjesvlees. We zijn verrast door het bijgerecht dat veel weg heeft van aardappel schijfjes die op de hete grill zijn gelegd, maar dan wel een rauwe aardappel. Het meisje van de be diening helpt ons uit de droom. Het is een peterseliewortel, waar mee de wat harde structuur is verklaard. De nagerechten zijn een samosa taleggio met gorgonzolaijs (11,00 euro) en een crème brulée (8,50 euro). De kaas is verpakt in een loempiavel en bestrooid met zoe te krokante nootjes. Het gerecht is afgewerkt met rucola. Bij het nagerecht past een stevige wijn of port. Als je in de crème brulée prikt, barst de korst alsof ze van glas is. Het was een tip uit dui zenden en nog een reden om snel terug te gaan naar Antwer pen. Restaurant, wijnbar Pazzo, gesloten op zaterdag en zondag en feestda gen. Oude Leeuwenrui 12, 2000 Antwerpen, telefoon: 0032 (0)32328682. www.pazzo.be. Prijs-kwaliteit: Zeker de dagspecialiteiten zijn aan trekkelijk geprijsd. Bediening: Snel, professioneel en aardig. Horen, zien en ruiken: Volop betaalde parkeergelegenheid voor de deur. Entourage: De tafels staan dicht bij elkaar, maar niemand stoort zich daaraan. Het ver hoogt de ongedwongen sfeer. Conclusie: Alleen voor Pazzo zouden we al vaker naar Antwerpen willen gaan. Pazzo is apart, losjes en informeel én ze schenken er voortref felijke wijn per glas, prees Mike Doorns zijn favoriet uit Ant werpen aan. Pazzo ligt in de 'stad om de hoek' voor de Zeeuws-Vlaming. Tijd om zijn tip te beproeven. Het begint al bij de binnen komst waar een allervriendelijk ste serveerster ons vraagt op wel ke naam we hebben gereser veerd en ze ons in een vloeiende beweging naar een tafeltje voor twee brengt. Binnen een mi nuut krijgen we een glas-prosse- co van 't huis aangeboden en brood met smeerseltjes als tape- nade en pesto. Een schoolbord wordt naast onze tafel neergezet waarop de dagspecialiteiten staan. Zo, Pazzo is een geoliede machine. Pazzo zit in een oud pakhuis op de Oude Leeuwenrui, vlak ach ter het nieuwe Museum aan de Schelde, het Mas. De strakke in richting geeft het monumentale gebouw een prettige dynamiek. De koks kijken vanuit een half open keuken het restaurant in. Elk tafeltje is deze woensdaga vond bezet en de sfeer is vrolijk, 'plezant' en licht uitbundig. De sfeer is vast en zeker precies zoals William Wouters bedoeld heeft. William is de eigenaar en gepokt en gemazeld in de hore ca. Hij was jarenlang chef van de bediening en sommelier van het gerenommeerde restaurant Inter Scaldes in Kruiningen onder chefkok Maart je Boudeling. Jaren geleden opende hij Pazzo. Pazzo betekent zoveel als 'pret tig gestoord', voor Wouters is het een geuzennaam. De somme lier adviseert gevraagd en ook ongevraagd welk glas bij de spij zen past. Met 170 verschillende wijnen uit 30 landen kun je ook wel enige uitleg gebruiken. Op de eerste etage is de wijnbar, waar voor en na het eten een glas gedronken wordt. De bar grenst aan een met glas afgeslo ten rookruimte, waar gasten zich af en toe terugtrekken. Op een lichtbak staat de beeltenis van twee vrouwen die allebei een enorme sigaar roken en vro lijk de wereld in kijken. William Wouters geniet ervan. „In Ant werpen begint Zuid-Europa. Dit is voor levensgenieters en zo'n rookruimte zie je niet vaak hé." En dan het eten. We bestellen van het krijtbord een ganache van ganzenlever, chocoladecrum- ble en beuling (ofwel bloed worst, voor 19,20 euro) en sashi- mi van verse haring, zeesalade, vinaigrette van vanille (15,20 eu ro). De ganache is heerlijk ro mig, smeuïg als een chocolade mousse en zoet-hartig van smaak. De beuling is krokant ge bakken en heeft een zoetje. Het is een mooie combinatie, die wel iswaar een stevige bodem legt. De sashimi van verse haring is In een oud pakhuis is Pazzo verrezen. In Eten doen de redacteuren Edith Ramakers en Nadia Berkelder beurtelings verslag van een bezoek aan Zeeuwse eetgelegenheden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 44