heel normaal is dat mannen in de keuken staan Nederland steeds meer alleen in weigeren private beveiliging schepen NS schaffen papieren kaartje nog niet af IN HET NIEUWS 3 Overvaller vlucht ondanks schot Verdachten dood grensrechter voor de rechter DONDERDAG 21 FEBRUARI 2013 Een Poolse man doet zijn boodschappen bij een supermarkt in Nederland, foto Ed Oudenaarden/ANP niet mee te doen draagt slechts een bikini! Wen er maar aan, suggereert de film: een beetje naakt is in Nederland heel gewoon. Net als homoseksuali teit, vrijwilligerswerk doen, de gordijnen open laten, helpen op school van je kinderen, pittige dis cussies voeren (als je uiteindelijk maar overeenstemming bereikt) en mensen uitbundig uitzwaaien als je na een bezoekje vertrekt. Het is allemaal in de inburgerings- film verwerkt. Minister Asscher van Sociale Zaken vindt echter dat er meer vragen over de Neder landse normen en waarden in het inburgeringsexamen moeten. Vol gens hem is het nu nog teveel ge richt op taal en praktische kennis. Door hen een participatiecontract te laten tekenen, wil hij ook (ar beidsmigranten uit EU-landen doordringen van de normen, waarden, rechten en plichten in Nederland. Asscher stelt dat de culturele integratie hapert. Discri minatie van homo's, joden en vrouwen neemt toe. Directeur John van der List van uitzendburau Goodmorning in Et- ten-Leur ziet niets in participatie contracten. Hij heeft momenteel 1400 Polen en 180 Roemenen in Nederland aan het werk. „Onge veer 50 procent vrouwen. Deze mensen zijn net zo geëmanci peerd als wij, ze komen uit lan den met dezelfde normen en waarden, hetzelfde geloof. In Po len kun je na tien uur 's avonds net zo min als hier lawaai maken. Thuis zijn ze ook gewend om re kening te houden met de buren." Oppositiepartijen reageerden gis teren kritisch op Asscher. SP en D66 reppen van symboolpolitiek. Het CDA wijst op het risico dat het blijft bij woorden op papier. DEN HAAG - Nederlandse koopvaar dijschepen moeten kunnen worden beschermd tegen piraten door ge wapende private beveiligers. Het huidige beleid van het kabinet om alleen mariniers in te zetten voor de bescherming van schepen, is vol gens een woensdag gepubliceerde studie van Instituut Clingendael niet langer houdbaar. Volgens het onderzoek werkt het huidige systeem van de zogehe ten Vessel Protection Detach ments (VPD) van de marine te langzaam, is het te duur en zijn de voorwaarden niet flexibel ge noeg. De reders pleiten al lang voor het toelaten van particuliere beveiligers. Die zijn aanzienlijk goedkoper dan VPD's. Het huidige systeem resulteert er volgens Clingendael in dat onge veer 90 procent van de Nederland se schepen door het risicogebied bij de Hoorn van Afrika vaart zon der bescherming van VPD's. Steeds meer reders zouden over gaan tot het illegaal inzetten van gewapende private beveiligers. Rederij Vroon uit Breskens loopt al langer voorop in dat pleidooi. Het bedrijf heeft herhaaldelijk ge dreigd het Nederlandse smaldeel van zijn vloot wanneer er niets verandert. Volgens de studie van Clingen dael isoleert het kabinet zich met zijn standpunt binnen Europa. Een jaar of vijf geleden deelden de meeste maritieme staten de Nederlandse houding, maar dat is de afgelopen jaren veranderd. Steeds meer landen zijn of gaan akkoord met gewapende particu liere beveiligers op hun schepen. Het ministerie van Defensie laat weten dat de VPD's belangrijk zijn voor de bescherming van de nationale belangen. Verder zegt het ministerie een debat hierover dat volgende week in de Kamer plaatsvindt te willen afwachten. Minister Jeanine Hennis-Plas- schaert van Defensie zei onlangs in een debat in de Tweede Kamer Vooralsnog' vast te houden aan de lijn van haar voorganger Hans Hillen. Maar Hennis gaf in het de bat aan de internationale ontwik kelingen op dit vlak in de gaten te houden. Hillen was er sterk voor stander van om de geweldsmono polie bij de overheid te houden. UTRECHT - De NS schaffen het pa pieren kortingskaartje nog niet af per 20 maart om geheel over te gaan op de OV-chipkaart. Het be drijf heeft dat woensdag laten we ten na een oproep van de regiona le spoorvervoerders. Volgens die vervoerders zijn de gevolgen voor de prijzen nog niet duidelijk. De Nederlandse Spoorwegen zeg gen 'blij verrast' te zijn door de oproep die Arriva, Connexxion, Syntus en Veolia woensdag de den. „De andere treinvervoerders verzoeken ons al jaren om de pa pieren kaartjes sneller af te schaf fen. Via de invoering van de OV-chipkaart hebben zij hun ei gen veelal hogere regionale tarie ven doorgevoerd", aldus een woordvoerder van de NS. Hoe lang het papieren treinkaart je respijt krijgt, is volgens de NS nog niet precies te zeggen. „Wij stellen de regionale vervoerders in de gelegenheid hun hogere ta rieven voor doorgaande reizen op de chipkaart terug te draaien." Hoe lang de bedrijven daarvoor nodig denken te hebben, moeten zij volgens de NS zelf kenbaar ma ken. HARDERWIJK - Een overvaller wist woensdagmiddag in Harderwijk te ontkomen, hoewel de politie een waarschuwingsschot had ge lost om hem aan te houden. In de avond werd hij alsnog aangehou den, meldde de politie. De jongen had gewapend met een mes een snackbar aan de Korhoenlaan overvallen. Meerdere eenheden van de politie gingen naar hem op zoek. Toen hij werd gezien, bleek hij het mes nog bij zich te hebben. Een agent heeft toen het waarschuwingsschot gelost. Toch lukte het de overvaller te vluch ten. Agenten met speurhonden en een politiehelikopter zochten verder. Een speurhond vond hem uiteindelijk op een bungalow park. Het is een 17-jarige Harder wijker. Hij zit vast. LELYSTAD - Het viertal dat verant woordelijk wordt gehouden voor de dood van grensrechter Richard Nieuwenhuizen moet op 11 maart voor het eerst voor de rechter ver schijnen. Dat meldde de recht bank in Lelystad woensdag. Het gaat dan om een zogenoemde pro-formazitting, waarin de zaak nog niet inhoudelijk wordt behan deld. De rechtbank maakte woens dag bekend dat het voorarrest van drie jongens (16,16 en 17) en een 50-jarige man voor de derde keer met dertig dagen is verlengd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3