School niet aan de orde Vloot met historische bedrijfsvaartuigen Hé Don Juan... WD wil onderzoek trein Gent-Terneuzen PAAUWE WALCHEREN 25 Het lukt Walcheren erg goed steeds meer jongeren ertoe te bewegen hun schoolopleiding af te maken. Tijd om haar eens goed te verrassen! Nieuwe attractie op Neeitje Jans Goede opbrengst voor hondenopvang Femke wint tweede halve voorleesfinale Presentatie over scheepsrampen Kijkje achter scherm zee-aquarium Lezing over Luftwaffe bij Wings to Victory DONDERDAG 21 FEBRUARI 2013 uitval door Henk Postma MIDDELBURG - Walcheren is de af gelopen jaren bijzonder succesvol geweest in het bestrijden van schooluitval. Het aantal jongeren (tot 23 jaar) dat zonder diploma van school gaat, is in de afgelopen zes jaar bijna gehalveerd. Alleen de Kop van Noord-Holland pres teerde nog wat beter. Daar moet wel bij worden be dacht dat Vlissingen en Middel burg een forse achterstand had den. Zes jaar terug keerde 4,7 pro cent van de Walcherse jongeren het onderwijs de rug toe, zonder diploma of beroepskwalificatie. Landelijk was dat toen 4 procent. Maar sinds tien jaar maakt Neder land grote stappen voorwaarts met het terugdringen van school uitval, zowel in het voortgezet on derwijs als in het beroepsonder wijs. Sinds 2003 is het aantal Voortijdi ge schoolverlaters' in Nederland teruggebracht tot bijna de helft. Het betreft nu nog 2,7 procent van alle jongeren onder de 24 jaar. Walcheren is dat landelijk ge middelde nu tot op 0,1 procent ge naderd. Overigens bestaan tussen de gemeenten grote verschillen. Vlissingen telt nu nog 105 voortij dige schoolverlaters (3,2 procent), Middelburg 110 (2,8 procent) en Veere 39 (1,9 procent). Dat alles blijkt uit cijfers die het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en We tenschap heeft gepubliceerd. Er wordt naar gestreefd het aantal Voortijdige schoolverlaters' de ko mende drie nog eens met eender de terug te brengen. Dat wordt nog een hele klus, ver wachten de uitvoerders van de ve le speciale projecten die ervoor in het leven zijn geroepen door Rijk, gemeenten en scholen. Zij stuiten nu zoetjesaan op een harde kern van jongeren met dermate grote problemen dat ze moeilijk weer bij de les zijn te krijgen, bena drukt Hans Poortvliet, coördina tor bij Walchers Regionaal Bu reau Leerlingenzaken. Vooral in het voortgezet onderwijs, waar de aanpak de afgelopen jaren veel re sultaten afwierp, lijkt de grens nu wel zo'n beetje te zijn bereikt, blijkt uit de cijfers. MIDDELBURG - longeren kunnen tal van redenen hebben om het onderwijs de rug toe te keren: ver slaving, schulden, psychische pro blemen, zwangerschap, proble men thuis, een verkeerde studie keuze... „Soms zijn de problemen zo groot zijn dat onderwijs even niet aan de orde is. Hulpverlening heeft dan voorrang. Maar we pro beren er wel voor te zorgen dat ze binnen de schoolpoorten blij ven", zegt Leo Sorber, leider van de vele Zeeuwse schoolprojecten die moeten verhinderen dat leer lingen afhaken. Succesfactor is vol gens hem de zeer nauwe samen werking die tot stand is gekomen tussen voortgezet onderwijs, be roepsonderwijs, speciaal onder wijs en hulpverleners als die van Emergis en het maatschappelijk werk. „Zorg- of risicoleerlingen krijgen op maat gesneden begelei ding mee." Andere initiatieven zijn onder meer verzuimsignale- ring, speciale klassen voor oriënta tie op andere opleidingen en voor zieningen voor leerlingen die even een time-out nodig hebben. MIDDELBURG - Meer dan 180 sche pen worden komende zomer in Middelburg en Vlissingen verwacht voor de jaarlijkse reünie van de Landelijke Vereniging tot Behoud van Historische Bedrijfsvaartuigen (LVBHB). Het evenement wordt gehouden van 25 tot en met 28 juli, meldt de vereniging. De schepen verzame len in Middelburg en varen van uit daar naar Vlissingen. „In beide steden zal een uitgebreid pro gramma de bezoekers onderhou den tegen de achtergrond van het varend erfgoed", meldt de LVB HB. Onder de term historische be drijfsvaartuigen valt een bonte verzameling schepen die in het verleden bedrijfsmatig gebruikt werden. Zowel zeil- als motor schepen, groot en klein, zijn tij dens de reünie te bewonderen Op de website van de LVBHB is een overzicht te vinden van alle schepen. Het is de vijfde maal dat de LVBHB een dergelijk evene ment organiseert. Vorig jaar was de reünie in Hasselt (Overijssel) en daarvoor zijn de schepen sa mengekomen in Gouda, Tilburg en Schiedam. Volgend jaar is de reünie in Den Helder. www.lbvhb.nl NEELTJE JANS Deltapark Neeitje Jans heeft een nieuwe attractie aange schaft. De Aqua Splash gaat naar verwachting in juni open. Het is een waterspeelparadijs voor kinderen met een opper vlakte van twintig bij twintig meter en vijf meter hoogte. Rond de Aqua Splash komt een terras. Neeitje Jans hoopt voor al in het hoogseizoen meer ge zinnen te trekken. OOSTKAPELLE De sponsorwandeling voor Hu- vo Hondenopvang op zondag 17 februari heeft 380 euro opge bracht. Zeventig honden met hun baasjes wandelden mee over het strand van Oostkapel- le om geld in te zamelen voor de stichting. Over de besteding wordt nagedacht. Q www.huvohondenopvang.nl MIDDELBURG Femke Louwerse van basis school De wegwijzer uit Serooskerke heeft woensdag de tweede halve finale ge wonnen van de Walcherse voorleeswedstrijd. Zij mag door naar de provinciale fi nale, op zaterdag 13 april in de Zeeuwse Bibliotheek. De winnaar daarvan mag op woensdag 29 mei naar de landelijke finale in Utrecht. NIEUWLAND Wim Kosten geeft vandaag een fotopresentatie over scheepsrampen. Hij gaat on der meer in op de rampen met de Comitas, Vitangi en Olympic Dream. De presentatie is te zien in het Dorpshuis Nieuwland aan de Veerstraat 2 en be gint om 19.30 uur. De toe gang is gratis. OOSTKAPELLE Terra Maris in Oostkapelle biedt de kans om op vrijdag 22 februari een kijkje te nemen achter de schermen van het zee-aquarium. De activiteit be gint om 13.00 uur en duurt tot 13.30 uur. De deelnemers krij gen uitleg over de werking van het zout-water-aquarium; ook worden de dieren gevoerd. Deelnemers betalen alleen de entreeprijs voor het museum. ARNEMUIDEN Stichting Wings to Victory houdt vanavond een lezing over de luchtverdediging van de Luftwaffe tegen de geallieer de bombardementen. Spreker is historicus Mark van der Lin de. Entree: vijf euro. Aanvang: 20 uur. De lezing is in het ge bouw van Cessair aan de Ca- landweg 64 op vliegveld Mid den Zeeland bij Arnemuiden. TERNEUZEN - Het onderzoek dat de Vlaamse regering laat uitvoeren naar de haalbaarheid van een reizi gerstrein tussen Gent en Zelzate moet worden uitgebreid. In de kos- ten-batenanalyse moet direct ook het doortrekken van de spoorlijn naar Terneuzen worden meegeno men. Dat vindt WD-ffactievoor- zitter Michiel Groeneveld uit Ter- neuzen. De WD'er wil burge meester en wethouders in de ge meenteraad van begin maart via een motie verzoeken de zaak snel aan te kaarten bij de Vlaamse over heden. Hij pleegt momenteel over leg over de motie met de andere fracties. Het is echt tijd voor iets nieuws in uw slaapkamer. En er is geen beter moment dan nu. Eén tip: neem uw partner mee naar Interieur Paauwe. Daar vinden jullie de mooiste en meest uitgebreide slaapkamercollectie van de regio. Met de topmerken Treca de Paris, Hülsta en Auping slaagt u vrijwel zeker meteen. Zo bespaart u zichzelf eindeloze showroombezoeken. En nou komt Tiet.als u besluit tot een aankoop, krijgt u ook nog eens een uitgebreid romantisch ontbijt op bed gratis!* Zo wordt het wel heel makkelijk om de Don Juan in uzelf naar boven te halen en uw partner eens écht te verrassen. vraag naar de voorwaarden INTERIEUR* ZONNEMAIRE Zuidweg 20a 4316 LB Zonnemaire (0111)4013 18 info@interieur-paauwe.nl www.interieur-paauwe.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 25