Populatie zeehonden groeit fors in 20 jaar Stremming bruggen Plannen voor evacuatie 31.500 'Motorrijden is voor stoere meisjes' Experiment ZEELAND 23 commentaar MOTORRIJDEN DONDERDAG 21 FEBRUARI 2013 Het wordt een groot sociaal experiment. Het kabinetsbeleid om mensen zo lang mogelijk buiten verzorgingste huizen te houden, brengt oude ren, verstandelijk gehandica- pen en dementerenden terug in de woonwijken. Als zij rela tief weinig zorg nodig hebben, mogen ze niet meer in de in stellingen. Adviesbureau Beren schot becijfert dat daardoor mo gelijk tien Zeeuwse ouderenlo- caties moeten sluiten. De on duidelijkheid over de toekomst van die verzorgingshuizen is vervelend. Het grootste pro bleem is echter dat niemand kan garanderen dat de zorg aan huis voldoende zal zijn. Ook moet maar worden afgewacht of mensen niet onterecht een beschermde omgeving wordt ontzegd. Het is goed om mensen zo lang mogelijk thuis te laten wonen. Maar er zitten veel risico's aan. Overheden, zorgverleners en fa milieleden moeten oppassen dat deze kwetsbare mensen niet tussen wal en schip vallen. westkapelle - Op veel plaatsen aan de kust van de Zuidwestelijke Delta duiken steeds vaker zeehon den en bruinvissen op. In 't Gat van Westkapelle telde wandelaars een paar dagen op rij tussen de zes en tien zeehonden. Andere ja ren liet een zeehond daar maar af en toe zijn kop zien. Volgens zee- zoogdierenspecialist jaap van der Hiele, is de populatie in de Zuid westelijke Delta in twintig jaar tijd toegenomen van vijf zeehon den tot zo'n 1500. De delta strekt zich uit van de Tweede Maasvlak te tot aan Knokke-Heist. Bij 'de maling' voor Westkapelle, dat is het gebied waar de Wester- schelde in de Noordzee overgaat én bij de 'Domburgse rassen', de locatie waar de Oosterschelde met de Noordzee botst, is het wa ter vaak in beroering. „Daar zit veel voedsel voor vissen en waar de vissen zijn zie je de zeezoogdie ren", zegt Van der Hiele. Dat bete kent dus dat het water schoon moet zijn. „Ik ben geen deskundi ge op het gebied van water, maar de toename van zeehonden wil, denk ik wel zeggen dat het milieu erop is vooruitgegaan." Ook in de Zeeschelde (het begin van de Westerschelde op Belgisch gebied) zijn zeehonden gesigna leerd. Van der Hiele wijst naar een waterzuiveringsinstallatie in Brussel die onlangs in werking is getreden. Het afvalwater uit Brus sel komt sindsdien gezuiverd in de rivier terecht. vlake - Bij de Postbrug en de Vla- kebrug zijn de volgende twee we ken stremmingen voorzien. Rijks waterstaat vervangt de komende twee weken onderdelen van de motoren die dienen om de Post en Vlakebrug aan te sturen. Ook ProRail heeft werkzaamheden voorzien bij de bruggen. Door de werken van ProRail zijn de bruggen over het Kanaal door Zuid-Beveland van vrijdag 1 maart om 18.00 uur tot maandag 11 maart 6.00 uur gestremd voor het hoge scheepvaartverkeer. Op donderdag 7 en vrijdag 8 maart worden de motoren van respectie velijk de Vlakebrug en Postbrug gedurende de dag circa vijftien keer getest waardoor de kans be staat dat het wegverkeer op die momenten een langere reistijd heeft. Rijkswaterstaat lift mee op de stremming van ProRail door de onderdelen van beide bruggen in deze periode te vervangen. Hierdoor is de hinder voor weg en scheepvaartverkeer beperkt. middelburg - Het dagelijks pro vinciebestuur wil dat de minister van Infrastructuur en Milieu het initiatief neemt voor evacuatie plannen bij een eventuele over stroming. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de minister een suggestie in die richting gedaan. Ze vinden dat Melanie Schulz van Haegen een werkgroep moet samenstel len met de provincies Zeeland,. Noord-Brabant, de veiligheidsre gio's, het ministerie van Defensie en haar eigen ministerie. Het da gelijks provinciebestuur wijst er in vragen van de Partij voor Zee land op dat wel degelijk is nage dacht over mogelijke evacuaties. Zeeland heeft met Oost- en West- Vlaanderen en Essex in het Vere nigd Koninkrijk de gevolgen van de zeespiegelrijzing voor de ram- penbestrijging in kaart gebracht, er is een rampenbestrijdingsplan met een evacuatieplan en in Zeeuws-Vlaanderen is grootscha lig met evacuatie geoefend. voor motorrijden mensen slaagden het afgelopen jaar voor het motorrijexamen. Dat is zo'n 16 procent meer dan in 2011 en het hoogste aantal sinds 2002, aldus branche-organisatie Bovag. landelijke vereniging van motor en bromfietsopleiders en op dat vlak ook marktleider in Zeeland. Volgens klantcoördinator lotam Zweedijk was de extra drukte de laatste afgelopen weken opval lend. „Normaal gesproken begint het in het voorjaar en zijn juni, juli en augustus topmaanden voor praktijkexamens op de mo tor. Daar buiten heb je amper wat." Hij pakt de cijfers van janua ri 2012 er bij. „Zes examens op de openbare weg. En de eerste twee weken dit jaar twintig examens!" Motorrijden lijkt vooral op de Be- velanden in zwang. Bij Dek in Goes haalden vorig jaar 341 kandi daten hun motorrijbewijs. In Mid delburg waren dat er 203 en in Terneuzen 177. Dat er opeens ook veel jonge vrou wen op de motor stappen, zoals de Bovag constateert, is niet het beeld dat Dek herkent. Zweedijk heeft zeifin 2011 zijn motoroplei ding gedaan. „Toen waren er ook best veel vrouwelijke mede-cursis ten. Maar om nou te zeggen dat het er vorig jaar opeens zoveel meer waren..." Andere rijscholen in de provincie bevestigen dat meer algemene beeld. Volgens Erik Platschorre van Mo- toport Goes (de grootse motor zaak in Zeeland) moet die ten dens ook veel globaler worden be keken. „Als ik een schatting moet maken, is 80 procent van alle rij- ders man en 20 procent vrouw. Dat is niet iets van het laatste jaar, maar meer een kwestie van jaren. Ik denk dat het heel simpel met de emancipatie te maken heeft. Vroeger zag je ook nooit een vrouw als bankdirecteur. In die tijd zag je een vrouw alleen achter op een motor." Zie je tegen woordig ook wel eens een man achterop zitten bij een vrouw? Platschorre grinnikt: Nee, dat maak je eigenlijk niet vaak mee. Vaak hebben man en vrouw alle bei een motor om te toeren." Plezier en ontspanning is volgens Platschorre de voornaamste drijf veer van een motorrijder. „Zeker in een provincie als Zeeland. In de Randstad zie je wel dat de mo tor veel voor woon-werkverkeer wordt gebruikt, om te ontkomen aan de dagelijkse files. Hier is dat wel steeds meer in opkomst. Mo torrijden is relatief goedkoop. We krijgen bij een aankoop ook vaker de vraag hoe zuinig de motor is. Dat zal de economische crisis zijn die meespeelt, vermoed ik." Motoport heeft twintig vestigin gen verspreid over het land. De winkel in Goes verkoopt zo'n zes honderd motoren per jaar, aldus Platschorre. Vrouwen hebben vol gens hem een voorkeur voor de Harley Davidson Sportster. „Een handzame kleinere klassieker." Samantha de Poorter, met haar gloednieuwe motorrijbewijs, foto Camile Schelstraete sint-jansteen - Samantha de Poor ter heeft net haar motorrijbewijs opgehaald in Hulst. Zij is 22 jaar en wist al een tijdje dat ze een ei gen motor wilde hebben. „Ik vond het een heerlijk vrij gevoel toen ik achterop bij mijn ex op de motor zat." Ze denkt dat er steeds meer meiden een rijbewijs willen halen, omdat motorrijden een beetje stoer is. „En er zijn nu een maal ook stoere meisjes. Veel mensen kijken naar je als je voor bijrijdt. Dat is wel leuk. Het is nog bijzonder dat een vrouw mo- torrijdt." Meiden, die motorrij den, durven af een toe 'een risi- cootje te nemen'. „Ja, ja, ik rij wel gecontroleerd. Ik doe niet gek. Maar ik rij ook al 14 jaar paard. Als je hardrijdt, dan weet je dat er eerder iets kan gebeuren - dat je bijvoorbeeld weg kunt glijden - dan wanneer je met een slakken- gangetje rijdt. Of je nu op een paard of motor zit." Ze heeft nog geen motor, maar ze vindt een na ked bike wel bij haar passen. Een motor, zonder franje, als het ware uitgekleed, vrouwelijk en stoer te gelijk. „Mijn ex had een racer, dat is niets voor mij, en van choppers hou ik ook niet." In Utrecht wordt van vandaag tot en met zondag de jaarlijkse motor- beurs gehouden. Op de beurs vind je alles op het gebied van (veilig) motorrijden, waaronder occasions en kleding. Ook zijn er verenigin gen en reisorganisaties die zich presenteren: www.motorbeurs- utrecht.nl Bij de landelijke vereniging van motor- en bromfietsopleiders kun je volgens het principe van Try the Bike en de Motorexperience een eerste kennismaking met de mo tor opdoen. Voor deze proefles hoefje niet te kunnen motorrij den. Er wordt gekeken of iemand aanleg heeft en hoeveel lessen er nodig zijn: www.mot.nu Veel grotere rijscholen stellen gra tis en helm en motorkleding be schikbaar voor de kandidaten. Voordat ze de weg opgegaan, wordt eerst geoefend op een afge sloten terrein.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 23