Met vierhonderd bomen is uitstoot ongedaan gemaakt C02-handel fraudegevoelig VERDIEPING 11 EMISSIE HANDEL 5 DONDERDAG 21 FEBRUARI 2013 door Chris van Alem Vierhonderd bomen moet een gezin elk jaar planten. Daarmee wordt de uit stoot van 8400 kg CO2 van een doorsnee Neder lands huishouden gecompenseerd. Huishoudens zijn in Nederland niet ge bonden aan een maximale C02-uit- stoot. „Dat is niet makkelijk te meten en lastig te vergelijken: de een heeft geen werk, is de hele dag thuis en stoot via verwarming en stroomverbruik meer uit dan de ander die de hele dag weg is", zegt Jos Cozijnsen uit Utrecht, consultant emissiehandel. In 2000 kwam de commissie Vogtlander nog met serieuze plannen om de uitstoot van broeikasgas in huishoudens te be grenzen. Anno 2013 zijn termen als CO2 en emissie gemeengoed gewor den, al lijkt menig burger het verband tussen broeikasgas en klimaatverande ring te zijn vergeten. Beperking van C02-uitstoot maakt de klimaatverande ring niet ongedaan; hooguit stijgt de temperatuur minder snel. Nederland werkt sinds het Kyoto-pro- tocol uit 1997 serieus mee aan het te rugdringen van de C02-uitstoot. Plan nen voor een nationale aanpak met uit- stootrechten - wie te veel CO2 uitstoot moet rechten bijkopen - werden door het kabinet Kok II al snel ingeruild voor een logischere en goedkopere aan pak binnen de Europese Unie. Zware industrie (staal) en energieproducen ten kregen in 2005 op basis van hun productie uitstootrechten. Gratis, maar minder dan ze uitstootten om concur rerend te blijven met grote industrie landen (Amerika, China) die niet mee deden aan beperking van CO2. Globaal valt 45 procent van de Nederlandse in dustrie onder emissieplafonds. De Ne derlandse Emissie Autoriteit (NEa) con troleert de bedrijven en registreert de Nederlandse rechten; de European Transaction Log, de Europese. Doelstel ling voor Nederland: 6 procent minder CO2 tussen 2008-2012, in vergelijk met 1990. Dat wordt gehaald, zij het dat er rechten in buitenland werden gekocht om binnen de normen te blijven. Voor de periode 2013-2020 krijgen energie producenten geen gratis rechten meer. De industrie krijgt ze nog wel gratis, omwille van internationale concurren tie. De hoeveelheid rechten binnen de EU wordt elk jaar 1,74 procent kleiner, zodat de uitstoot van CO2 in 2020 met 21 procent ten opzichte van 2005 is ge daald. Duurzamer produceren óf bijko pen, is het devies. Bijkopen wordt duur der, als 'Brussel' een extra hoeveelheid. C02-rechten uit de markt haalt. Meer sectoren vallen onder de uitstootnor men; sinds 2012 gelden die ook voor de Europese luchtvaart. Via een opslag op de ticketprijs betaalt de reiziger daar aan mee. Huishoudens ontsnappen de dans niet: via een opslag op de stroom- prijs, C02-hefïing op nieuwe auto's be talen ze toch mee. ticht emails zoek te hebben gemaakt waarmee justitie wil aantonen dat de bank zich schuldig heeft gemaakt aan belastingontduiking bij de handel in C02-rechten en witwassen. De Neder landse Emissie Autoriteit (NEa) heeft maatregelen genomen om de fraude in te dammen, maar erkent dat het sys teem van emissiehandel zich 'bij uit stek leent voor het witwassen'. „Grote buitenlandse partijen kunnen snel en anoniem transacties uitvoeren en er ontbreekt een controleregime", zo stelt NEa in een onderzoeksrapport vast. Via 'cybercrime' werd met gestolen gebrui kersnamen en wachtwoorden ingebro ken in Nederlandse en andere C02-re- gisters. Zo werd in Duitsland voor 3,2 miljoen euro aan CO-2 rechten gesto len. Het Nederlandse register, dat ten tijde van de cyberaanval in 2010 voor 15 miljard euro aan C02-rechten herberg de, is sindsdien beter beveiligd. Niette min is het niet waterdicht. In tegenstel ling tot verdachte geldtransacties val len verdacht C02-handel niet onder de meldplicht. Ook via spoofing - het ma ken een een getrouwe kopie van de na tionale C02-registers - is fraude nog steeds mogelijk. door Chris van Alem Criminelen hebben meer dan gemiddelde belangstel ling voor de handel in C02-rechten. Het is een makkelijke en lucratieve manier om crimineel geld wit te was sen. Bovendien leent het zich makke lijk voor btw-fraude. Volgens Europol is daardoor in 2009 voor 5 miljard euro aan niet afgedragen btw in zakken van oplichters verdwenen. Frankrijk bleek de spil in deze fraude. Vorig jaar decem ber werd de Deutsche Bank ervan be-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11