Het systeem van C02-rechten ligt op zijn gat: ze zijn niks meer waard. 'De gro te vervuilers lachen om deze prijs.' 10 VERDIEPING PRIJSONTWIKKELING EMISSIERECHTEN met name Polen vinden het wel best zo. Hun zwaar op kolen draaiende industrie vaart wel bij de lage emissieprijzen. Het lobbycircuit draait overuren. Enfin, wat is er nu precies aan de hand? Het in 2008 geïntroduceerde Emissions Tra ding System doet al een paar jaar niet waar voor het volgens velen is bedoeld, namelijk de uitstoot van schadelijke stoffen ontmoe digen. Kolencentrales kunnen zonder veel hinder hun donkere dampen verspreiden, veel schonere gascentrales staan stil. Produ centen denken wel drie keer na voordat ze een windmolen neerzetten. Terwijl het emissiesysteem - het Europese vehikel om de klimaatdoelstellingen uit het Kyoto-akkoord te behalen - puur theo retisch toch een goede vriend van natuur en milieu zou moeten zijn. U uj 3 H O O CC O. De vervuiler betaalt (een klein beetj e) door Sander van Mersbergen Een patiënt die van de dood gered is, maar nog steeds op de intensive care ligt. Zo ty peert D66-europarlementa- riër Gerben-Jan Gerbrandy de deplorabele staat waarin het Europese systeem van emissierechten verkeert. Dinsdag besloot de commissie milieu van het Europees Parlement dat een nieuwe vei ling van emissierechten moet worden uit gesteld. Dat drukt het aanbod, en moet de extreem lage koers enigszins stuwen. Gerbrandy ziet dit middel als het enige dat op korte termijn voorhanden is om het sys teem te redden. Of het zover komt is nog de vraag. Het complete parlement én de Eu ropese leiders moeten nog akkoord gaan, iets wat allerminst zeker is. Duitsland en - De grondgedachte is dat bedrijven die CO2 uitstoten daarvoor geld betalen. Iedere ton CO2 die de lucht in gaat, moet gedekt zijn door een emissierecht. Ieder bedrijf heeft daarvan een bepaalde hoeveelheid tot zijn beschikking. Wanneer dat aantal niet toe reikend is, moeten rechten bijgekocht wor den. Wanneer een bedrijf rechten over heeft, kan het die verhandelen. Idee is dat de uitstoot nooit boven het door de EU-lidstaten afgesproken plafond kan uitkomen. Bovendien moet het bedrijven prikkelen tot innovatie en schonere opwek king. Geld dat ze kwijt zijn aan investerin gen verdienen ze terug, omdat ze minder uitstootrechten hoeven te kopen. Achteraf gezien stopte het systeem met goed functioneren in 2008. Nederlandse be drijven produceerden toen nog meer CO2 dan vergund. Daardoor waren de emissie rechten schaars en duur. Op het hoogte punt tikte de prijs de 30 euro aan. Maar toen werd het crisis. De vraag naar goederen daalde, bedrijven produceerden minder. Ze stootten dus ook minder CO2 uit dan vooraf ingeschat. Veel emissierechten bleven ongebruikt, een ver schijnsel dat nu al meer dan vier jaar op treedt. De koers zakte in en dook in januari zelfs onder de drie euro. Een prijs waar gro te vervuilers om lachen, aldus Gerbrandy. Een voorbeeld. Energiereuzen E.ON en GDF Suez bouwen nieuwe kolencentrales bij de Maasvlakte in Rotterdam, wat op zich al veelzeggend is. Eerder beloofden ze de uitstoot op te vangen en op te slaan on der de Noordzee. Van die afspraak willen ze nu af. Door de lage prijs van emissierech ten is het voor E.ON en GDF lucratiever om de CO2 uit te stoten en daarvoor rech ten op te kopen. Ondanks de 330 miljoen euro subsidie die is toegezegd voor de on derzeese opslag. Ie kunt je afvragen hoe erg het nou eigen lijk is dat de emissieprijzen zo laag zijn. Feit is dat er minder uitstoot is dan voor heen. Nederlandse bedrijven stootten in 2011 (recentere cijfers zijn er nog niet) zelfs 8 procent minder uit dan afgesproken. Daar was het toch allemaal om te doen. Als de economie weer aantrekt, zal het afge sproken C02-plafond vanzelf weer in beeld komen, verwachten energiebedrij ven. Dan worden de emissierechten van zelf duurder en gaat investeren in alterna tieve bronnen weer lonen. De Nederlandse Emissieautoriteit (NEa) verwacht dat het afgesproken plafond rond 2018 weer in beeld komt. Gerbrandy vindt dat de industrie de zaak niet zo lang op zijn beloop kan laten. „Dan bouwen we een enorme achterstand op in de ontwikkeling van nieuwe methoden. Switchen naar schonere productie moet snel weer lonend worden." Volgens de NEa onstaat de prikkel tot swit chen bij een C02-koers van 25 of 30 euro. Gister sloot de index op boven de 4 euro. Er wacht de patiënt nog een lange weg rich ting volledig herstel. 2011 2012 '13 infographic De Persdienst I bron IEX.nl/DeBeurs.nl 2009 2010 slotkoers 20.02.13 €4,26 Prijs in euro's 2008

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10